Borjooke

Abissziniában csereértékül használt üveggyöngyök, melyekből 2700-2800 egy Mária Terézia-tallér értékü.

Borju

a szarvasmarha szopós v. alig elválasztott ivadéka, de tágabb értelemben minden tehénnek nevezett állat magzatja, p. őzborju, szarvasborju. Ivar szerint van bika- és üsző-B. Tinó-B. az, melyet kiheréltek, rugott B., melyet az anya már nem enged szopni. A B.-hus könnyen emészthető, izletes, de nem igen tápláló, a B. bőrét és szőrét sokféleképen használják. A vágóhidra szánt B.-t 2-3 hétig hagyják szopni, néhány hétig tejjel, árpadarával stb. is hizlalják. B. pásztor, ki a borjukat v. a borjucsordát őrzi, legelteti. - Borjazás a. m. ellés. - B., a katonaság háti táskája, amely e magyar nevét azért kapta, mert régebben kizárólag borjubőrből készítették.

Borjubénaság

l. Bénaság

Borjubőr

l.Bőr.

Borjudifteritisz

más állatok és az ember difteritiszéhez, valamint a száj- és körömfájáshoz hasonló, de oktanilag tőle valószinüleg különböző fertőző betegség, mely borjakon az első hetekben, azonkivül pedig még csak bárányokon észleltetett és mely a pofa, nyelv, szájpad és garatnyákhártyáján fejlődő vastag, tömött, nehezen levonható rostonyaszerü álhártyák által tünik ki; hasonló, de kevésbbé tömeges álhártyák a légutakban és tápcsőben is keletkezhetnek; a szájürben az izzadmányréteg alatt fekvő lágyrészek; ill. csontok el is pusztulhatnak; ritkán a csülkök között levő redőben is észlelhetők difteritikus elváltozások. A kórkép a száj- és körömfájáséhoz teljesen hasonló, a tünetek: étvágytalanság, lesoványodás, genyes orrnyákfolyás, a pofák duzzadtsága, elgyengülés.

Az állatok rendszerint a 4-5. napon elhullanak vagy pedig az utóbántalmaknak: bélhurutnak és tüdőlobnak esnek áldozatul a 2-3. hétben. Javalják a szájüregnek kifecskendezését fertőztelenítő szerrel (0ˇ5%-os karbolsav stb.).

Borjufarkfű

(növ.) a. m. ökörfarkkóró.

Borjufodor

l. Borjukedesz.

Borjufóka

(Phoca vitulina L.), az uszólábu emlősök (Pinnipedia) rendjében a Phocina családjába tartozó emlős állat; feje gömbölyü, orra keskeny, fülei nincsenek, uszóhártyája szőrös; szőre sárgásszürke barnás v. feketés foltokkal. Hossza 1.6-1.9 m. Az É-i tengerekben tenyészik; husáért és zsirjáért vadásszák: könnyen szelidíthető.

Borjufül

ölyüfű, vadkék, Beythe Füv. Könyv. 796. l. szerint Hieracium; l. Hölgymál. Borjukedesz v. borjufodor, tejmirigye a borjunak, melyet becsinált alakjában vagy kirántva, sütve, de különösen franciásan, ragouts módjára, készítenek.

Borju-kidbőr

l. Kidbőr.


Kezdőlap

˙