a nyul végtagjai, u. m. szív-, máj- és léppel becsinált alakjában fekete borssal fűszerezve és nyulvérrel feleresztve.
a Tisza jobboldali mellékvize, ered Máramaros vmegye Ny-i határán, a Szolyvai havasok csoportjába tartozó Nagyhegy (1598 m.) alatt; délre folyik, Dolhánál völgye kitágul s DNy-i irányt vesz fel. Bilkénél a folyó kilép a lapályra s jobbfelől felvéve a Szinyankával egyesült Ilosvát, Kövesd és Nagy-Bereg vidékén terjedelmes mocsarakat alkot, melyeknek vize csak lomha folyással jut Mező-Várinál a Tisza medrébe. E mocsarak a Vérke folyó által a Szernye mocsárral is közlekednek, másfelől a Csaroda posványai a Latorcával hozzák kapcsolatba. A B. hossza 110 km.
régi neve a felső-guineai partvidék Ny-i részének Sierra Leone és Palmas-fok közt. Ma nagyobb része Liberia köztársasághoz tartozik.
humorisztikus képes hetilap Budapesten, melyet 1868 jan. 5. alapitott dr. Agai Adolf és mai napig szerkeszti Csicseri Bors névvel; a lapnak 29 alakját maga teremtette és (Suttyomberki Dáriust és Tarjagos Illést kivéve) legtöbbnyire maga irta s irja. A lap kiadó-tulajdonosa az Athenaeum irodalmi és nyomdai részvénytársulat.
Károly Henrik Lajos, porosz lovassági tábornok, szül. Tangermündeben 1773 dec. 30., megh. Berlinben 1844 máj. 9. 1788-ban egy vértesezredbe lépett, s kitünt Pirmasenz és Kaiserslautern mellett (1793). A jénai csata után (1806) ügyesen tartóztatta fel Neyt s keresztül vágta magát Blücherhez. A tilsiti béke után a hadsereg ujjászervezésére kiküldött bizottságnak tagja s a pommerániai dandár parancsnoka lett. Hazafias lelkesedésében 1813. saját felelősségére neki ment csapatjával a franciáknak és győztesen harcolt Mökern, Grossbeeren, Dennewitz és Lipcse mellett. Résztvett azután az 1814. belga hadjáratban. 1815. a 2. porosz hadtest parancsnokának nevezték ki. Ugyanekkor Blücher a Namurban fellázadt szász csapatok lecsöndesítésével bizta meg, meghagyva neki egyuttal, hogy a lázongók zászlóit égesse el, a hét főcinkost pedig lövesse agyon. B. e szigort nem tartván jogosultnak, nem engedelmeskedett; emiatt a hadi törvényszék állásától elmozdította s 4 havi várfogságra ítélte. 1816. kegyelmet nyert s a porosz tartománynak főparancsnokává neveztetett ki. 1825. mint lovassági tábornokot áthelyezték Koblenzbe, 1810. pedig nyugalomba vonult.
(Borsova) vára, régi vár Bereg vármegyében; a honfoglalás idejében lerontották, de utóbb ujból felépült. Ugy látszik a Tisza, Borsova és Szernye közt feküdt, a mai Vári község táján. B. megyei és várispánsági minőséggel birt, s mint megye egy ideig Bereg mellett fennállott, utóbb vele összeolvadt; a XIII. sz.-ban neve már feledékenységbe ment.
Itt csak a bornak javítása céljából való szaporítása jöhet szóba, mint az dr. Gall nyomán ugy Franciaországban, mint a Rajna, mentén széltében gyakorolják. Ez abból áll, hogy a savanyu mustot v. bort vizzel annyira meghigítják, hogy annak savtartalma a normális borok savtartalmát mutassa fel, p. 10 promilléről 7 promillére szállíttassék alá; ezáltal a must cukortartalma, ill. a bor szesztartalma is felhígul, mi azután tiszta nádcukor v. tiszta raff. szesz, illetőleg cognac hozzáadása által pótoltatik. A Petiot-féle eljárással nyert bor már törköly v. csiger-bor; a seprüből cukros viz hozzátöltése és ennek kierjesztése által nyert bor csak seprűbor elnevezése alatt volna kereskedésbe hozható, amit azonban meg kell különböztetni a lőrétől.
(ejtsd: borscsov), B. kerületi kapitányság székhelye Galiciában, a Nierlavo balpartja közelében, (1890) 4331 lak., régi erődített kastély romjaival.
1. Gyergyó-Borszékhez tartozó fürdő Csík vmegye gyergyó-tölgyesi j.-ban, 882 m. magasságban gyönyörü vidéken fekszik; kitünő vize évenkint 3-4 millió palackban üdítő italul forgalomba kerül; ujabban mint éghajlati gyógyhely is szerepet játszik. Fürdésre 7 hideg tükörfürdő (közte az ó és uj Lobogó, ó és uj Sáros, Lázárfürdő) s hideg zuhany szolgál, de van meleg fürdője is, mely vizét szintén a Lobogóból nyeri; a források hőfoka 7-11° C. A jelentékenyebb források az említetteken kivül a főkut, Kossuth-kut, Boldizsár-kut, József főherceg-kut, László-kut és Arany János-kut; a Kossuth-kut kivételével mind a legszénsavdusabb egyszerü savanyuvizekhez tartoznak, mig a Kossuth-kut erős vasoxidul tartalmánál fogva a földes vasas savanyuvizekhez sorolandó. A főbb források alkotó részei (1000, rész vizben):
A fürdőt a bélcsatorna, hugy- és ivarszervek hurutjainál, vérszegénységnél, csuzos és ideges bántalmak ellen sikerrel használják. A fürdővendégek száma (1891) 1105 volt. Rendelkezésükre 37 épületben 298 lakószoba áll. A fürdő Szárhegy és Ditró község tulajdona. Bár a legközelebbi vasuti állomástól (Szász-Régen) 137 km.-nyire fekszik,. mégis nagyon látogatott fürdő. A fürdőigazgatóság üveggyárat tart fenn, mely a savanyuviz elszállításához szükséges palackot (évenkint 1ˇ8-2 millió darab) állítja elő; benne 38 munkás van alkalmazva. Van továbbá barnaszénbányája, mely 28 bányásszal (1891) 51381 mmázsa barnaszenet termelt. V. ö. Cseh K., B. gyógyászati és nemzetgazd. szempontból, Bpest 1873; Borszék, Bpest 1878. - 2. Gyergyó-B., kisközség Csík vmegye gyergyó-tölgyesi j.-ban, (1891) 1471 magyar lak., posta- és táviróhivatallal, ptkpénztárral.
(alkohol, etilalkohol). A borszesz a bornak és az összes szeszes folyadékoknak részegítő principiumát képezi. Tisztán a szeszes folyadékok lepárolásával állítják elő. Innen az égett bor, Branntwein, vinum ustum stb. elnevezések. A természetes borok szesztartalma 7-14% között ingadozik. L. Szesz.