Borzhínár

(növ.), bozontka, birkafarkfű Balaton vidéken, locsagaz Diószegiéknél, de talán tócsagaz akart lenni, Ceratophyllum L., a róla nevezett család egyetlen génusza 10 fajjal a mérsékelt tartományokban. Vízi növények, örves, két-kétáguan hasogatott, merev, borzasan szétálló törékeny levelekkel, úgy hogy a borz v. birka farkához hasonlítható. Aquariumban célszerü, de állítólag a piócatenyésztésre is hasznos. Hazánkban 5 faja van s a Magyar Növénytani Lapok-nak 1881., 1884. és 1885. évfolyamaiban Haynald és Borbás ismertették (C. pentacanthum Hayn., C. Haynaldianum Borb.).

Borzhínárfélék

(növ., Ceratophylleae), kétszikü növénycsalád, de a szisztematikai helyzete kétes, noha termetre nézve több vízi növénycsaláddal (Characeae Hippurideae, Callitrichineae Halorageae a Myriophyllum-mal) megegyeznek. Vízi füvek; virágjok apró és egylaki, örves levelek tövében fejlődik, leple 6-12-levelü. A hím virágban 10-20 hím, a termő virágban egy magrejtő van. A bibeszál mint tőr a gyümölcsön is fenmarad. V. ö. Baillon, Histoire des plantes. 3 köt. Egyetlen neme a Ceratophyllum L.

Borzmag

(növ.), l. Ördögbocskor.

Borzongás

az az érzés, mely beáll, ha hátunkat hideg vizzel leöntjük, v. ha tányéron késünk vágás közben elcsúszik. Ez érzés tehát a tapintási érzést közvetítő végkészülék izgatására épp úgy áll be, mint beáll akkor is, ha fülünket vm. sértő hang éri. E kellemetlen érzés tehát a középponti idegrendszer érző részeinek különböző módon való ingerlése által jő létre s mi azt a bőrön lokalizáljuk. Külön idegek, melyek a B.-t okoznák, nincsenek.

A B. kóros is lehet (hidegrázás), ekkor a fázásnak nagyobb foka, amidőn egyes izomcsoportokban remegésszerü görcsök támadnak. Ezen izomgörcsök kétfélék: részint az akarattól független u. n. síma izmokban mint állandó összehúzódások jelentkeznek, és pedig a legkisebb verőerek izomrostjain, és a hajtüszők mellett a bőrben levő apró izmocskákban (errectores pilorum: azaz hajszálfelegyenesítő izmok) (az előbbiből származik a bőrnek elkékülése, hideg tapintata, az utóbbiból az u. n. lúdbőr); részint pedig mint remegés a törzs és végtagok akaratlagos izomzatában nyilatkoznak első sorban a rágóizmokban, mi azután a fogfacogást okozza. A B. beáll akkor, ha a bőr hőmérséke tetemesen alacsonyabb, mint a belső szerveknek melege, így p. akkor, ha a külső hőmérsék igen alacsony, de akkor is, ha a belső részek hőmérséke láz folytán hirtelen felemelkedik. Ilyenkor a nagy mértékben fázó, borzongó beteg hőmérséke már igen emelkedett, 39-41° C. A jelzett hőkülönbözet azután az idegrendszer közvetítésével hozza létre a borzongást, s ily alapon hőbehatás nélkül is támadhat ismeretlen, de előreérzett veszedelem, általában nagyobb kedélyi felindulások alkalmával.

Borzpázsit

(növ., Lasiagrostis Link; borz-ondó Brass. és Kov., lippan Sadl., szőrtippan Hazsl.), csinos pázsit némelyek az árvalányhaj génuszával (Stipa L.) mint algénuszt egyesítik (St Calamagrostis Wahlenb.), de a szálkája rövid, nem pelyhes, nem a borzas toklász csúcsáról, hanem a csúcsa alól ered, térdelt, de nem izelt, mint az árvalányhajé. Európa délibb részeinek havasalji vidékein, hazánk DK-i részén is, egy faja, a L. Calamagrostis terem.

Borzsák

Endre, ref. lelkész, szül. Monoron 1844 ápr. 22. Középiskoláit Kecskeméten, a teologiát Budapesten végezte. 1872. lelkész lett Gyöngyösön, honnan 1873. Szegzárdra ment. Munkái: Gyász- és sírbeszédek. Szegzárd 1877-1885. (két köt. Az I. köt. 2. kiad. U. o. 1879); Papszentelési beszéd. Budapest 1879; Víg versek. Szegzárd 1880-1885. (két füz.); Ujabb gyász- és sírbeszédek. Budapest 1886.

Borzsák

A szüret alkalmával sok helyen még a bunkóval megzúzott szőllőt zsákba teszik és úgy lábbal kitiporják; e zsákot nevezik B.-nak. Ma már legtöbb helyen felhagytak a lábbal való taposással s a B. helyét a prés foglalta el.

Borz-tyúk

A házi tyúk egy fajtája, melyet feltünően rövid lábak jellegeznek. Több változata van, úgy a fekete skóciai mászó tyúk (Bakies), a német B. (Krüper), a francia courtes-pattes s a dániai rövidlábu. Valamennyien meglehetősen jó gazdasági tyúkoknak mondhatók.

Bos

L., tulok, a páros csülküek (Artiodactyla) rendjében a kérődzők (Ruminantia) alrendjébe s a tulokfélék (Bovina) családjába tartozó emlős állatnem. A Linnétől felállított nemet újabb rendszerezők több nemre, mások alnemre osztják s ezek a következők: Bos L. (s. str.), tulok (l. o.), Bubalus H. lm. bivaly (l. o.), Bison Sund., bölény (l. o.), Pooephagus A. Wagn., jak (l. o.), Ovibos Blainv., pézsmatulok (l. o.)

Bosa

(ejtsd: boza), kikötő város Szardinia Ny-i részében, Cagliari tartományban, a Temo torkolata közelében, maláriás vidéken; püspöki székhely, 6700 lak., korallhalászattal, szőllő- és olajfatermeléssel.


Kezdőlap

˙