Botokudok

(Aymoresz vagy Amburesz), a braziliai parti hegységben (Minas Geraes) lakó indusok főtörzse. A B. név a portugál botoque szótól ered, mi hordócsapatot jelent; ők t. i. alsó ajkukat és fülcimpáikat átfurják és rá egy hordócsap vagy dugasz-féle fadarabot függesztenek. A braziliai vad benszülöttek között a legalsóbb fokon állanak s rendkívüli kegyetlenségük, valamint vérszomjuk miatt a többi benszülötteknek ellenök irtó háborut kellett viselniök s így ma már nagyrészt kiirtották őket. Egészen meztelenül járnak s mindamellett van nyelvüknek kifejezése a szeméremérzet megjelölésére. Fegyverük a bunkó, nyíl, íjj és hosszu hajító dárda úgyszólván még a prehisztorikus kőkorszak műveltéségének jellegét viselik. Soknejüségben illetőleg inkább nőközösségben élnek. Kóbor népség, egy-egy csapat 10-60 fegyverviselő férfiból és családjából áll. Veszekedés, civakodás náluk napi renden van. Minden csapatnak van egy vezére, de ennek semmi befolyása sincs, leginkább csak a nők miatt támadó perpatvarok elintézésére. Azt mondják róluk, hogy régente hirhedt emberevők voltak. Mióta kihalófélben vannak s velök szelidebben bánnak, az ő jellemök is némileg megváltozott s nem egy utazó szeretetreméltó, szolgálatkész, bátor és hü embereknek mondta őket. Még a XVII. században hatalmas nép volt.

Boto-Tobago-Szima

két kis sziget a Khinai-tengerben, Formosától DK.-re; mindkettő termékeny.

Botolás

l. Botfaüzem.

Botond

a vezérek korának egyik mesés alakja. 907. a nemzet őt, Lehelt és Bulcsut választotta az ifju Zsolt vezér gyámjává. A három ur aug. 9-11. háromnapi küzdelemben teljes győzelmet aratott az országba rontott németek hadain. Ugyanez a három vezér szerepel a 945-5. évi német hadjáratban is, ami nem eshetett meg kronologiai tévedés nélkül. Hagyomány szerint Botond a Majna vidékén zsákmányolt, mikor meghallotta másik két társának (1955 aug. 9.) Augsburgnál szenvedett vereségét. Mint Camillus hajdan a gallokra, a győztesekre rontott, elvette zsákmányuk nagyobb részét, német foglyait pedig levágatta. Teljesen mondai hős abban az elbeszélésben, mely szerint 960-ban Bizánc alatt megjelenvén a két hadsereg szemeláttára páros viadalban földhöz vágta a görög óriást, az érckapunk pedig roppant lyukat ütött buzogányával. Néphagyomány szerint itthon halt meg s a nógrádi Verőcén azon a helyen volna eltemetve, hol most a Migazzi-kastély áll.

Bótos

nagyközség Torontál vmegye nagy-becskereki j.-ban, (1891) 3267 szerb lak., postahivatallal és postatakarékpénztárral.

Botos

a. m. nemez csizma.

Botosani

1. kerület Romániában Bukovia és Besszarábia között, részben dombos; a Szeret, Prut és ezeknek mellékfolyói öntözik; állattenyésztése jelentékeny. Felülete: 2950 km2, lakóinak száma 151 369. - 2. Az ugyanily nevü kerület székhelye, a Siknának, a Prut mellékvizének partján, 105 km.-nyire Jasszitól, 40 000 lak., 14 gör., 2 örmény templommal, sok zsinagógával, 1 szinházzal; jelentékeny marha-, fa- és különösen átviteli kereskedéssel. B. meglehetősen rendetlenül épült város.

Botrafüzés

l. Dohány.

Botrágy

kisközség Bereg vmegye mező-kászonyi j.-ban, (1891) 1237 magyar lak.

Botrány

a társadalmi közfelfogással és szokásokkal összeütköző tett. - A B.-okozás több büntetendő cselekmények tényálladéki elemét teszi. Igy a magyar btkv. 191. §-a szerint B. az állam által elismert vallás szertartásai gyakorlatára rendelt helyiségben, mint vallás ellen elkövetett vétség 6 hónapig terjedhető fogsággal és 200 frtig terjedhető pénzbüntetéssel; a 249. § szerint B. szemérmet sértő cselekménynek nyilvános elkövetése által, mint szemérem ellen való vétség 3 hónapig terjedhető fogsággal és 200 frtig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő. Kihágásnak tekintik: a botrányt okozó részeg állapotban való megjelenést nyilvános helyen (84. §); botrányt okozó állatkinzást (86. §).


Kezdőlap

˙