Bowles

William Lisle, angol költő, szül. Kings-Suttonbau 1762 szept. 25., megh. mint magas állásu lelkész Salisburyban 1850 ápr. 7. Pope műveinek általa rendezett kiadása alkalmából heves vitába keveredett Campbellel és Byronnal. Fenkölt szellemben irt művei a következők: Sonnets (1789), Coombe Ellen and St. Michael's Mount (1789), Elegiac Verses (1796), The battle of the Nile (1799), Sorows of Switzerland (1801), The spirit of discovery, on the Conquest of the Ocean (1805). Utolsó műve: Poems of South and some other poems of melancholy and fancy (1837). Összes poetai művei 1855. jelentek meg Edinburghben 5 kötetben.

Bowling Green

(ejtsd: bauling grín), Warren county székhelye Kentucky észak-amerikai államban a Barren partján, (1890) 7790 lak., gabona- és dohánykereskedéssel. 1862-ben a rabszolgaháboruban a konfederáltak itt vereséget szenvedtek.

Bowling green

magyarul labdajátékra szolgáló gyepsíkot jelent; nevezik azonban magát a szorgalmasan ápolt gyepágyat is B.-nek, még ha nem is labdajátékra, hanem egyéb közös mulatságok megtartására is van szánva.

Bowman

(ejtsd: bómen) Vilmos, angol orvos, szül. Nantwichban 1816., megh. 1892 márc. 29. Tanulmányutakat tett Lejdában, Amsterdamban, Bécsben, Berlinbenés több más egyetemi városban. 1838. boncolástani demonstrátor és muzeumi gondnok lett Londonban. 1846-56. mint az élettannak, az általános kórtannak és kórboncolástannak tanára működött, s e minőségében a harántcsikolt izomrostoknak, valamint a vesének a szöveti szerkezetét és élettani működését illetőleg nevezetes felfedezéseket tett. 1856-tól kezdve a sebészettel és szemészettel, majd 1877 óta kizárólag a szemészettel foglalkozott. Nagyszámu tiszteletbeli állást tölt be. Nevezetesebb munkái: On the minute structure and movements of voluntary muscle; On the structure and use of the Malpighian bodies of the kidney, with observations on the circulation through that gland; Lectures on the parts concerned in the operations of the eye, stb.

Bowman-féle mirigyek

Az orr-üreg szagló nyálkahártyájában fészkelő pigmentes, csöves egyszerü v. ágazatos mirigyek, amelyeken kivezető részt, mirigytestet és mirigyalaprészt különböztetnek meg. Ujabb vizsgálatok óta azt tudjuk róluk, hogy nyálkát elválasztó mirigyek.

Bowman-tok

l. Vesel.

Bowring

(ejtsd: bauring) János, ang. államférfiu, nemzetgazdasági iró és utazó, szül. Exeterben 1792., megh. Claremontban 1872. B. és Bentham J. alapították a Westminster Review-t, amely az ő szerkesztése idején (1825-30) a Bentham-féle reformelveknek legbefolyásosabb hirdetője volt. 1828. Németalföldre küldték ki az ország pénzügyi viszonyainak tanulmányozása végett. A Morning Heraldban e tárgyról közzétett leveleiért a gröningeni egyetem doctor juris-szá választotta. 1832-37. és 1841-49. az angol alsóház tagja volt és tagjává lett annak a bizottságnak, mely Angliának Franciaországgal való kereskedelmét tárgyalta. E munkásságának eredményeit ismerteti a B. és Villiers által közzétett Reports on the commercial relations between France and Great Britain (London 1835-36, 2 köt.). Szintén a kormány megbizásából irta Report on the commerce and manufactures of Switzerland (Lond. 1836, ném. 1837) címü művét, amelyben a szabad kereskedelem előnyeit fejtegeti. Belgiumba, Olaszországba, Egyiptomba és Sziriába is küldték kereskedelmi ügyekben és a nagy vámszövetségi gyülésen is résztvett Berlinben (1838). 1849. Kantonba konzulnak nevezték ki, ahol olyan erélyes volt a khinai hatóságokkal szemben, hogy 1854. Hong-Kong kormányzójává és a khinai angol kereskedelem felügyelőjévé nevezték ki. Azonban, minthogy hadüzenet nélkül bombáztatta 1856. Kantont, visszahítták Angliába. Hazautaztában a Filippini-szigeteken is járt és erről szól Visit to the Philippine Islands (Lond. 1859) címü szép műve. Hongkongi kormányzósága idején Sziamban is járt kereskedelmi szerződés megötése végett és akkor irta The kingdom and people of Siam (u. o. 1857, 2 köt.) cimü művét. A népköltészettel is sokat foglalkozott fiatalabb korában. Európának majd minden országát beutazta és számos népdalgyüjteménye és fordítása között a jávai, orosz, spanyol, lengyel, szerb és cseh gyüjteményein kivül egy Poetry of the Magyars (1830) cimü művet is adott ki. 1859. nyugalmazták, de már 1861. ujra megbizták, hogy Olaszországgal a megkötendő kereskedelmi szerződés érdekében tárgyaljon. Halála után neje adta ki. (Lond. 1874) A memorial volume of sacred poetry with a memoir of the autor cimü művét és az Autobiographical recollections-t (u. o. 1877). - Egyik fia, B. Edgárd Alfréd, Schiller, Göthe és Heine műveinek fordításával tett szert ismeretes névre. Fordított Petőfiből is.

Box

(ang.), tulajdonképen rekesz, doboz; de szinházi páholyt is jelent. B. az angol törvényszékeknél az a hely, hol a végtárgyalás tanui nyilatkoznak. B.-nek nevezik aztán még az istállónak amaz elzárt rekeszeit is, melyekben a lovak egymástól elkülönítve s anélkül, hogy megkötve volnának, szabadon mozoghatnak.

Box-Elder

county Utah É.-amerikai államban, 6761 lak., Brigham City székhellyel.

Boxolás

l. Ökölvivás.


Kezdőlap

˙