(ejtsd: breding), falu Wight szigetén, (1891) 1060 lak., római régiségekkel, amelyek közt egy villa romjai is vannak mozaik padozattal.
(ejtsd: bradlah) Károly, ang. politikus, szül. Londonban 1833-ban, megh. u. o. 1891. jan. 30. A szenvedések iskolájában növekedett fel. Mint irnok, szénáruló, ügynök, katona stb. kereste meg mindennapi kenyerét, s a mellett folytonosan bölcsészetet, nemzetgazdaságot, jogot, történelmet és nyelveket tanulmányozott. Fáradhatatlan erélye, ékesszólása és félreismerhetlen önzéstelensége lassankint a radikális körökben népszerüségre emelték, és igy a szabadgondolkodók ligájának elnökévé választották. A radikális eszmék terjesztése végett beutazta Olaszországot és Észak-Amerikát s s 1871-ben Franciaországba ment, hogy közvetitőként lépjen fel a commune és a versaillesi kormány között. 1880-ban a northamptoni radikális párt képviselőnek választotta meg, de miután az esküt letenni vonakodott, az alsóházból erőszakkal eltávolították, és a konzervativek keresztülvitték mandátumának megsemmisítését. 1881-ben ismét megválasztatott képviselőnek, de bár most az esküt letenni nem vonakodott: a kormánypárti többség nem fogadta be a házba s csak 1886-ban foglalhatta el helyét. 1891 elején a parlament, tekintettel B. egyéb nagy érdemeire, az 1880-iki ülésszaknak B.-re vonatkozó határozatát a hivatalos naplóból kitörültette. Három nappal később B. meghalt. Az irodalom terén is nagy tevékenységet fejtett ki. Iratai részben össze vannak gyüjtve a Political essays és a Theological essaysban. V. ö. The autobiography of B. (London 1873). Életrajzát megirták: Headingley (u. o. 1880) és Mackay (u. o. 1888).
(ejtsd: bredli), 1. county Arkansas északamerikai grófságban, 2760 km2 területtel és Warren főhellyel. 2. county Tennessee északamerikai államban, 1150 km2 területtel és Cleveland főhellyel. 3. helység Stafford angol grófságban 5000 lak. és nagy vaskohókkal.
1. Ede (álnéven Cuthbert Bede) angol humorista, szül. Kidderminsterben 1827.: jelenleg pap Lentonban. A Punch élclapba kezdett irni. Regényei és novellái nagyon népszerüek. llyenek: The adventures of Mr. Verdant Green; The further adventures of Mr. Verdant Green; Medley, prose and verse; Motley, grave and gay; Love's provocations; Photographic pleasures; Funny figures: A tour in Tartanland: The white wife; The Rook's garden; Mattins and muttons; Little Mr. Bouncer and his friend Verdant Green; Fotheringhay, and Mary, Queen of Scots, stb.
2. B. Jakab, angol csillagász, szül. Shirebornban (Gloucester) 1692-ben, megh. Chalfordban 1762 jul. 13. Oxfordban teologiát tanult és 1719. Wanstead-be ment mint diakonus. A csillagászat iránt való hajlama arra birta, hogy hivataláról lemondjon és a tudománynak szentelje tevékenységét.1721-ben Oxfordban a csillagászat tanárává lett; Halley halála után 1742-ben mint «astronomer royal» a greenwichi csillagászati obszervatórium igazgatója lett. 1727-ben a fény aberrációját (l. o.) fedezte fel, azonkivül a föld tengelyének nutációját vizsgálta meg, és az 1737-iki üstökösre vonatkozó igen becses észleléseket tett, Művei: Account of a new discovered motion of the fixed stars (Phil. Trans. 1727-28); On the apparent motion of the fixed stars (Phil. Trans. 1748); Miscellanous works and correspondence, published by Rigaud (Oxford 1832).
(Bruj Brij, a. m. legelő), Mathura és Brindaban közt fekvő tartomány neve Indiában. Krisnának, a szép pásztornőkkel való szerelmi kalandjainak szinhelye. Innen bradsbháka a. m. B. tartomány nyelve egy Agra vidékén élő tájszólás.
János, ang. jogtudós a XVII. sz.-ban. Lordelnöke volt a törvényszéknek, amely I. Károlyt halálra itélte.
(ejtsd-sztrít) Anna, amer. kőltőnő, a «tizedik muzsa», szül. Angliában Northamptonban 1612 körül, megh. Andonerben 1672 szept. 16. Férjével B. Simonnal Amerikába költözött. Költeményei: The Tenth Muse, lately sprung up in America (1650). Munkáit Ellis H. John adta ki (1867: The Works of A. B. in prose and verse. cim alatt.
(ejtsd: breddverdinn) Tamás, kinek rendes jelzője a középkorban: Doctor profundus, hires skolasztikus bölcsész, Aquinói Tamás tanítványa, szül. 1290. Hardfield-ben, megh. 1349-ben mint canterbury-i érsek. Egyideig a skolasztikus filozófiát tanította Oxfordban. Főműve: De causa dei, csak 1618. jelent meg nyomtatásban Londonban. A scotista félpelagianizmussal szemben determinisztikus rendszert hirdet.
angol cserépedény, melyet a szászországi származásu Ehlers Fülöp és Dávid testvérek és a XVII. és XVIII. században Angolország Bradwell városában gyártottak. E cserép edény domboru diszítményü, anyaga fekete vagy vörös, jegye: Ehlers.
-család: az 1848-iki erdélyi oláh lázadásban e családnak egyszerre 19 tagját koncolták fel az oláhok 1848 okt. 25. A Buttyán prefektus pusztításai elől Körösbányára menekült magyarságot okt. 22. lefegyverezték és hazatérésre biztatták az oláhok. A Brády-család tagjai az általuk kisérőül felkért körösbányai román lelkésszel szekérre ülve esti 6 órakor megindultak, bízva főleg abban is, hogy a család mindig fő hivatalokat viselt és a nép jótevője vala. Alig haladtak ki Körösbányáról, a bőszült oláhság körülvette őket s Vakára hurcolva másnap előre kigondolt kegyetlenséggel utolsó gyermekig lemészárolták. A 19 áldozat sírja Cebe és Körösbánya közt domborul.