(olasz, ejtsd: breccsa), Olyan törmelékkőzet, mely csupa szögletes, kevéssé kopott darabokból állott össze, holott a vele rokon konglomerátnak törmelékei mind gömbölyödöttek, erősen kopottak. A nevet a tudomány az olasz kőfaragóktól kölcsönözte. Az összeálló, helyesebben vm. anyagból összeragasztott törmelékek úgy minőségre, mint nagyságra nézve nagyon különbözők, nemkülönben a ragasztó anyag is nagyon sokféle. Az egyes törmelékdarabok majd egynemüek, majd nagyon különfélék. Ha egynemüek, akkor a törmelékdarabok anyaga szabja meg a nevét is, így van mészkő, quarc, szarukő, bazalt, trachit, porfir-breccia, stb. Ha különféle kőzet szögletes darabjai szolgáltatták az anyagot, akkor beérjük csupán a B. szóval, szabatosabb megjelölés nem szokásos, A törmelékek nagysága a homokszem és tuskó nagyságok között változik. A ragasztó anyag legtöbbször mész, kova, agyag, vasokker, de sok egyéb is lehet. Nevezetes az olyan B., melynek szögletes törmelékeit kristályos, eruptiv kőzet ragasztja egymáshoz. Képződés tekintetében a Breccia annyiban tér el a konglomeráttól, hogy a viz a törmelékeket nem hordotta oly messzire, mint emennél, nem volt tehát alkalom s idő oly foku elkopásra, meggömbölyödésre, mint a konglomerát törmelékeinél; innen a törmelékek szögletessége. Az eruptiv B. törmelékei kétféleképen kerülhettek össze; vagy úgy, hogy a feltörő kőzet a szomszéd kőzetekből ragadott magával darabokat és ezeket körülzárta, vagy úgy, hogy a feltört és megmerevedett kőzet az utána feltóduló ujabb erupciótól szétdaraboltatott, az ujabb erupció anyaga összeragasztotta a nála valamivel régibb anyag széttört darabjait. Az első eset akkor áll, ha az eruptiv anyag másféle kőzet törmelékeit ragasztja össze, a második akkor, ha hozzá hasonló eruptiv anyagéit. Mindkét esetre sok példa van. Ha a B. törmelékét csupa csomó képezi, akkor neve csontbreccia (bonebed). Sok B. igen jó épitő-anyag, v. pedig, ha jól símítható, mindenféle tárgyakat csiszolnak és faragnak belőle.
(olasz, ejtsd: bréccsa). mészkő, mely tapaszhoz hasonló anyaggal összeragasztott szögletes töredékekből áll, vagy pedig az erek adnak neki olyan látszatot, míntha töredékekből volna összeillesztve. Ha a töredék darabok kicsinyek, akkor brocatell a kő neve. Szine szerint többféle a breccia márvány, igy a tarkafoltos feketének a neve Breccia africana, a vörös és fehér darabkákkal kevert sárga márvány Breccia dorata, a vörösfoltos fehér márvány Breccia pavonazza, a vörössel kevert zöld Verde d'Egitto, a fehérrel kevert ibolyaszinü Violetta antica. Lumachella az, melyben apró csigák vannak.
(ejtsd: bres dö rolan), 2804 m. magasságban fekvő, 40 m. széles és 1 km. hosszu, 100 m. magas hegyektől bezárt hegyszoros a Pireneusokban, Hautes-Pyrenées francia départementban, amelyet a monda szerint a hős Roland (Loránt) vágott kardjával a hegységbe.
(ejtsd: brikin), város Forfar skót grófságban, 14 km-nyire a Montrose-öböltől, (1891) 8955 lak., vászonszövéssel, szép kastéllyal.
(Brecon), 1. grófság D.-Walesben Radnor, Cordigan, Caemarthen, Glamorgan, Monmouth és Hereford grófságok közt, 1862 km2 területtel és (1891) 57031 lak. Hegyes föld; D-i részén a Black Mountains hozódnak, amelyeknek legmagasabb csúcsa a Beacons (872 m.). D-en a Taf és Neath É-on az Usk öntözi. Ez a része meglehetősen termékeny, DK-i része igen gazdag vasércekben és széntelepekben; itt a vasipar is virágzó. Legnépesebb helysége Llanelly. - 2. Fővárosa B. grófságnak az Usk és Honddu összefolyásánál, (1891) 5794 lak., XI. századból való normann vár romjaival, gabonakereskedéssel.
régi, német eredetü család, 1780. grófságot, 1790. hercegséget, 1827. magyar indigenátust kapott s ezzel együtt a hajdani Rákóczy-uradalmak egy részét Sárospatakkal, Regéccel stb. Fiágon Alfonz hercegben veszett ki 1863.
kisközség Szilágy vmegye zilahi j.-ban, (1891) 1012 oláh lak., kik mindenféle gazdasági eszközt készítenek. Hajdan kolostor volt itt.
erősség és város Észak-Brabant németalföldi tartományban, a Mark partján, (1890) 22176 lak., négy térrel, széles utcákkal, szép kőparttal, sétahelyekkel, sör-, posztó- és kalapgyártással. Jelentékeny épületei: régi kastélya, nagy temploma, amely a toronnyal együtt 120 m. magas és amelyben II. Engelbert nassaui grófnak és nejének szép mauzoleuma látható, és a városháza. Egykor erős vára sokszor volt ostromnak tárgya a németalföldi szabadságharcban (1577, 1581,1590 1625, 1637) és Franciaországgal viselt háborukban (1793, 1794, 1795, 1813.) 1566 febr. 16. itt irták alá a B.-i egyezményt, amelyben mintegy 400 németalföldi nemes II. Fülöptől az inquizició eltörlését kivánta. 1660. ápr. itt irta alá II. Károly a B.-i kiáltványt; ebben kifejtette azon elveket, melyek szerint Angolországot fogja kormányozni. 1667 jul. 31. itt kötötték meg a B.-i békét, amely az Anglia és Hollandia közt folytatott második tengeri háborunak vetett véget.
a brit Fok-gyarmat DNy-i tartományának legdélibb kerülete 4084 km2 területtel, (1891) 6608 lak., virágzó juhtenyésztéssel.
Németalföldi tyúkfajta, mely ngyon hasonlít a La Fleche-tyúkhoz. Egyik főjellege hogy taréja egészen hiányzik, s fejét csak üstökszerü tollbokréta díszíti. Lábait az ujjakig apró puha tollak takarják. Van fekete (ez a legelterjedtebb), palakék, kakuktollu és fehér váltzata. Jó gazdasági tyúk. (Rajzát l. Tyukfajták.)