Brevard

county Florida észak-amerikai államban, 1478 lak.

Breve

brevia, breves litterae (lat.), a kevésbbé fontos ügyekben kiadott pápai intézkedéseknek szintén kisebb ünnepélyességü formája. Fehér, hosszukás, finom pergamenten - esetleg papiron is - állítják ki, egyszerü szövegezéssel; a záradékok gyakran csak jelezve vannak; nyelvök rendszerint a latin, ritkán olasz; modern kurziv betükkel irják. A B. a pápa teljes nevének és annak kivételével kezdődik, hogy hányadik; a cimzetthez intézett rövid megszólítás és áldás után következik a szöveg. A kelet a mai időszámítás szerint van kitéve a pápa uralkodásának évével együtt s pecsétként vörös v. zöld viaszba, v. vörös száraz pecsétként a pápai halászgyűrű (annulus piscatoris) van rányomva. A B.-t nem a pápa, hanem a secretarius brevium, cardinalis nepos, bibornok-titkár, v. helyettese irja alá. Levélszerüen összehajtva, gyakran lezárva küldik; hátlapjukon a cimet viselik. Hogy mely esetekben használandó a B. alakja, azt XIV. Benedek Gravissimum Ecclesiae constitutiójában állapította meg. Példaként szolgálhat a. következő: Külső cim. Venerabili Fratri Francisco Adolpho Namszanowski, Episcopo Agathopolitano. Bent Pius P. P. IX. Venerabilis Frater salutem et Apostolicam benedictionem. Cum pro Apostolici Officii munere etc. Datum Romae apud S. Petrum sub Annulo Piscatoris, die 24 Julii Anno 1868 Pontificatus Nostri Anno Vigesimo tertio (S. S.) Card. Paracciani Clarelli. Gyakran az egyszerü apostoli leveleket is B.-nek brevettiknek nevezik, habár azok nem is egyeznek meg a tdki B.-kel, így a pápa nevében a kongregációk, Rota, Dataria stb. által kiadatni szokott litterae Apostolicae in forma brevis. Eredetileg minden rövid alakban foglalt okmány a brevis - rövid - szó után B.-nek neveztek el. - B. de eligibilitate v. breve eligibilitatis, oly pápai breve, mely által vm. személyt kisebb kánonjogi akadályok alól előzetesen oly hatállyal mentenek fel, hogy ez akadályokra való tekintet nélkül oly egyházi hivatalra választható meg, amelyre e fölmentvény hiányában nem volna megválasztható, - B. extra tempora, oly pápai breve, amely az ordináriust felhatalmazza arra, hogy az egyházi rendek fokozatait a törvényesen megállapított napokon kivül feladhassa. Magyarország püspökei az öt évi felhatalmazások - facultates quinquennales - alapján az egyházi rendeket az áldozári rendig bezárólag a törvényes napokon kivül adhatják fel, vagyis joguk van a «conferendi ordines extra tempora et non servatis interstitiis, usque ad sacerdotium inclusive».

Brevet

(franc., ejtsd: brévé), tdk. kis levél, a latin brevisből. A francia királyok kegyelmi és kitüntetési tényeit ilyen B. formájában közölték azokkal, akiket illetett; innen azután minden olyan okmány v. oklevél megjelölésére használták, mely a király aláirásával volt ellátva.

Bréveté

(franc. ejtsd: brévté) a m. szabadalmazás. B. S. G. D. G. (B. sans garantie du gouvernement) betükkel vannak Franciaországban a szabadalmazott tárgyak ellátva.

Breviarium

(lat.) a. m. rövid áttekintése valaminek, kivonat valamely nagyobb műből. - B. Augusti, melyet a későbbi római császárok alatt B. Imperii néven folytattak, a hadseregről, a bevételekról szóló feljegyzéseket tartalmaz. - B. Alaricianum, azoknak a rendeleteknek gyüjteménye, melyeket II. Alarik király 506. a nyugati gót birodalomban élő rómaiak számára kibocsátott. - B. romanum v. liturgicum. A római kat. papság által kötelességszerüen használt imádságos könyvnek neve breviarium, amely az évnek négy szakára, ill. minden napjára tartalmazza azokat az imádságokat, zsoltárokat, himnuszokat a bibliából, szent atyák irataiból és a szentek legendáiból vett részleteket, melyeket minden fölszentelt pap a halálos bűnnek, a javadalommal biró lelkészek pedig azonfelül jövedelmük egy része elvesztésének terhe alatt elvégezni tartoznak. Jelenlegi alakját valószinüleg VII. Gergely pápának köszöni, aki (1074-ben) az isteni tiszteletnél használatban volt négy terjedelmes könyvet (Psalterium Lectionarium, Antiphonarium és Martyrologium) megrövidítette (s ezért is nevezik breviariumnak és egy kompendiumba, a B. R.-ba foglalta. A B. alkotó részei általában a) a zsoltárok (psalmodium) b) a szentirásból vett egyes részletek, c) a capitulumok, szentirási helyek, melyek rövidségüknél fogva lectiones breves néven is ismeretesek, d) responsoria v. responsorii (t. i. psalmi). Rövid feleletek, amelyekben a kórusról mintegy visszahangzik a hivek vallásos hangulata, melyet a fölolvasott szentirási idézetek lelkükben keltettek; e) a versek (versus), idézetek a zsoltárokból, bevezetik és befejezik a B. nagyobb terjedelmü részleteit; f) antiphonoe (vox reciproca, váltakozó ének); g) cantriea a himnuszokkal együtt a B. költői részét teszik: h) a himnuszok. Az évszakok szerint a B. áll tavaszi, nyári, őszi és téli részekből (pars vernalis, oestivalis, autumnalis, hyemalis és az officium egyes részeinek időrendben való egymásutánja a következő: matutinum, laudes, horoe, vesperoe, completorium. A B. utolsó revizióját VIII. Orbán pápa eszközölte, azóta számtalan kiadást ért. A B. javításának kérdésével a vatikáni zsinat is foglalkozott. - B. extravagantium, Bernát páviai prépost, egyházjogi forrásgyüjteménye, melyet később Compilatio primának neveztek. Célja volt Gratianus dekrétumát kiegészíteni az abban nem foglalt zsinati határozatok, töredelmezési kánonok, s főleg pápai ügylevelek, leiratok összegyüjtése által, amelyeket extravaganteseknek neveztek. Keletkezési ideje 1187 és 1191 közé esik. Főjelentősége, hogy ez kezdi meg a tudományban és a rendszeres törvényhozásban később állandóvá vált felosztást a judex, judicium, clerus, sponsalia közt.

Brevier

(ejtsd: brivir), az angol nyomdákban a mi petit betünemünkhöz hasonló betü neve Nevét onnan vette, hogy Plantin antwerpeni nyomdász elöszőr használta a római breviarium nyomásához. Jelenleg legtöbb esetben használt betüneme az angol hitlapoknak. - B.-nek hivják még a Breviarium Romanumot, l. Breviarium.

Brevicit

(ásv.), l. Natrolit.

Brevik

kikötőváros Norvégiában, Kristiániától 128 km.-re, a Langesund partján, (1891) 2057 lak., vasérckivitellel.

Brevilinguia

(lat.), a gyikok egyik alrendje hosszura nyult, néha kigyóforma testtel. L. Rövidnyelü gyikok.

Breviloquentia

(v. breviloquium lat., gör. brachilogia) a. m. rövid kifejezés, szófukarság.


Kezdőlap

˙