kerületi székhely Guadalajara spanyol tartományban, a Jarame mellékvizének, a Tajunának partján, 2685 lak., régi várromokkal és VI. Ferdinánd meg III. Károly idejéből való nagy épülettel, amely most alig működő «nemzeti posztógyár». 1710. Stanhope angol vezér itt esett francia fogságba.
(ejtsd: brill) Mattijs, németalföldi festő, szül. Antwerpenben 1550., megh. 1584. Kora fiatalságában Rómába ment és XIII. Gergely pápa megbizásából tájképeket és vallásos körmeneteket festett a Vatikán több termének és csarnokának falaira.
1. Antal, ansbachi ügyvéd és zeneszerző. Belsazar c. ének- és zenekarra írt nagy szerzeményét az 1893. brüsszeli zeneversenyen a birálók az aranyéremre és első díjra méltatták.
2. B. Sándor, német matematikus, a tübingai egyetemen a geometria tanára, szül. 1842. Főleg a Math. Annalenben számos értekezést tett közzé a geométria, függvénytan és elméleti optika köréből. Ő adta ki a müncheni műegyetem matematikai intézetének modell-kiadványaiból az 1-4. sorozatot, 1877-1883.
(francia: fénylő, csillogó), drágakő, kivált gyémánt, mely oktaéder (nyolcas) alakura van köszörülve olyképen, hogy alapjával egymáson fekvő két gúlából áll. Mindekét gúlának a csúcsa leköszörültetik, s pedig a felső csúcs magasságátmérőjének 4/9 részéig, az ekként előálló síklap, a brillant táblája, az alsó csúcs az átmérőnek 1/9 részéig csiszoltatik le, úgy hogy csupán tompulás (caletta) áll elő. Ekként a fölső gúla a kő egész magasságának egy harmadát az alsó gúla pedig annak két harmadát teszi ki. A fölső gúla táblájának átmérője 4/9-e a gúla alapátmérőjének. Ezután a kőnek úgy a felső, mint az alsó gúláján szabályos síklapokat (facette) köszörülnek; a felső gúla ama síklapjai, amelyek a táblát határolják, csillaglapoknak, a többiek keresztlapoknak neveztetnek. A legjobb, a háromszoros brillantnak felső gúláján három rendben 32, alsó gúláján 24, összesen 56, a kétszeresnek pedig felső gúláján két rendben 16, alsó gúláján 8-12, összesen 24-28 síklapja van. A gyémánt köszörülését állítólag Mazarin bibornok (1602-1661) hozta volna gyakorlatba. V. ö. Schmidt Sándor, A drágakövek I. köt.
(ejtsd: brijant) a. m. fényes, ragyogó, zenében a. m. tűzzel és bravúrral.
(francia), csiszoló szer fém- és üvegtárgyak számára; továbbá haj- és szakállkenő szer, ricinusolajból, glicerinből és parfümirozott szeszből a haj és szakáll fényesbítésére és puhítására.
a. m. felerészben brillant.
(ejtsd: brijá szavarén) Anthelme, francia iró, szül. Belleyben 1755 ápr. 1., megh. 1826 febr. 2. A nagy forradalom kezdetén Belley birája volt, mint federalista előbb Svájcba, majd Amerikába menekült. 1796. tért vissza Franciaországba s 1800 után a semmítőszék ülnöke lett. Hirét Physiologie du goűt (Páris 1825) c. műve alapította meg. Ez a munka a maga a nemében egyetlen a világon, mert ami csak inyencségre vonatkozhatik, az mind benfoglaltatik és minden képzelhető formában. Egy része a műnek valóságos szakácskönyv, az ételek ingredienciájának, elkészítése és feltálalási módjának pontos leírásával más része a helyes életrendre oktat, viszont egy ujabb rész a nevezetesebb ételek történetét mondja el; foglalkozik azután a vendégségek anyagi és szellemi berendezésével, különös súlyt fektetvén arra, hogy a vendégség mindenkor megfelelő szellemi élvezettel is járjon, végre pedig az inyencség apoteózisát tartalmazó költői epilogus zárja be a művet.
járási székhely Arnsberg porosz kerületben, 36 km.-re Arnsbergtől, (1890) 4471 lak., kémiai gyárral, nagy, román stilben épült kat. templommal, amelynek óriási tornya van.
Benedek, olasz hajómérnök és politikus, jelenleg külügyi miniszter, szül. Torinóban 1833. Egyetemi tanulmányait szülővárosában végezte és azután a hajóépítési pályára lépett, amelyen rövid idő alatt elsőrangu tekintéllyé emelkedett. Ő tervezte és építtette a livornói arzenál hajógyárában a Duilio, Lepanto, Dandolo és Italia nevü óriási páncélos hajókat. 1876. tengerészeti miniszterré lett. 1892 május 15. a Giolitti-minisztériumban a külügyi tárcát vállalta el. Juniusban elkisérte a királyi párt Berlinbe, mely alkalommal a német császártól a fekete sasrend nagy keresztjét kapta. Okt. 27. Torinóban mondott választói előtt hatalmas beszédet a hármasszövetség fentartása érdekében; nov. 6. megválasztották képviselőnek. A kamarában idáig az olasz kivándorlók bántalmazása miatt Braziliában támadt viszályról, továbbá a radikális és köztársasági párttól elkeseredetten gyülölt Ausztriával való szövetségről és ezzel kapcsolatban a hármasszövetség kérdésében szólalt fel (igy különösen nov. 6.). 1893 márc. havában diplomáciai jegyzéket küldött Bécsbe, melyben kijelenti, hogy a bécsi Szt. Mihály-társulat Rómába való zarándokolása esetén, mivel e társulat minden alkalommal az Egyházi Állam visszaállitását szokta sürgetni és az olaszkirályról és nemzetről nem szokott megtisztelő módon nyilatkozni, nem vállalhat kezességet arra nézve, hogy a római nép meg fogja-e a társulat tagjaival szemben a vendégjog szabályait tartani.