Bronzológép

oly gép, melyet körülbelül 20 év óta könyvnyomdákban és kőnyomdai intézetekben, hol sok arany- s ezüstnyomatot állítanak elő, előnyösen alkalmaznak. E gépek sokat könnyítenek a munkán, megtakarítanak anyagot, mely különben por alakjában elveszne és megóvják a munkást az egészségtelen ércport behatásától, Tapley és társa Springfielben, Massachusetts északamerikai unio-államban voltak a legelsők, kik B.-t szerkesztették, azóta James Salmon Manchesterben, továbbá Hoe R. és társa New-Yorkban és Londonban is készítenek hasonló gépeket; Párisban Parier készített 1868. ily gépet, Bécsben Hauffer és Schmutterer. Magyarországon az államnyomda szerezte meg az első ily gépet, melyen szivarkapapirjainak nevét nyomtatják aranyos betükkel.

Bronzöntés

A bronznak nevezett ötvények megömlesztésére, ha kisebb mennyiségről van szó, tégely kemencét, ha nagyobb mennyiségről, lángalót használnak.

Először mindig a nehezebben olvadó vörösrezet ömlesztik meg s ehhez adják a könnyen olvadó és oxidálódó, de már előzetesen melegített ónt, illetve cinket. Az ömledéket öntés előtt jól összekeverik. Az öntőformát homokból vagy agyagból készítik. Az előzőket gondosan kiszárítják, az utóbbiakat pedig kiégetik. A mintákat mindig nagyobbra kell készíteni, mert a bronz öntés után megzsugorosodik, az ágyubronz lineáris összehuzódása 1/130, fölszini összehuzódása 1/65, térfogati összehuzódása 1/44, a harangbronzé 1/80, illetve 1/40 és 1/30, a szoborbronzé 1/77, illetve 1/38 és 1/26. A különféle bronzok átlagos lineáris zsugorodása 1/60. Mennél több ón és cink van a bronzban, annál nagyobb az ötvény összehuzódása. Öntés után a tárgyakat megtisztogatják és a szükség szerint további megmunkálásra adják.

Bronzporok

l. Bronzfestékek.

Bronzszinü pulyka

a házi pulyka legnagyobb és legedzettebb változata. L. Pulyka.

Brook.

zoologiai neveknél Brookes Richard angol természetbuvár nevének röviditése (élt a XVIII. század első felében).

Brooke

county Ny-Virgina észak-amerikai államban, 216 km2 területtel, 6013 lakossal.

Brooke

1. Henrik, angol költő, szül. Rantavanban (Irland) 1706. Első munkája: Universal beauty, a philosophical poem (1735) nagy sikert ért el. 1740-83. közt nagy nyomorban él szülővárosában, hol meg is halt. Drámái közül Gustavus Vasa (1738) ért el nagyobb sikert; elbeszélő művei Swift modorában: The fool of quality, or the history of Henry Earl of Moreland (5 köt., 1760.); Drapier's letters, Farmert letters (1745); Fairy tales (1750). Összes műveit leánya adta ki (1794, 4 köt.).

2. B. Jakab, szaravaki rádsa, szül. Bathban 1803., megh. Barratonban Angliában. Szolgált a kelet-indiai angol hadseregben, járt Khinában és a Szunda-szigeteken, ahol európai telepet akart létesíteni. 1839-ben Borneoban Szaravaknál kötött ki és a brunei szultán helytartója ellen kitört lázadást európai legénységével elnyomta. Hálából a szultán őt helytartójává nevezte ki és B. európai módon, de a benszülöttek szokásainak bölcs kimélésével rendezte a rábizott területet és sikerrel küzdött a kalózok ellen. Ő szerezte meg 1846. a szultántól Nagy-Brittánniának Labuan szigetét. Végre Nagy-Brittánnia, Olaszország és az Egyesült-Államok őt Szaravak független urának ismerték el. V. ö. Memoirs of Sir James B. (London 1853); Jacob, Life of Sir J. B. (u. o. 1876); Saint John, Life of Sir J. B. (u. o. 1879). Érdekes naplóit Keppel műve: The expedition to Borneo of Her Majesty's ship Dido (London 1847) és Mundyé, Borneo and Celebes közli.

Brookit

a titánsavnak, illetőleg titándioxidnak (TiO2) egyik trimorf ásványmódosulata, a másik kettő az anatasz és az ruti; emezeknél ritkább. Rombos rendszerbeli vékony táblákban kristályosodik, ritkábban oszlopos és piramisos alakokban. Sárgásbarna, jácintpiros, majd vas fekete; fémes gyémántfényü, áttetsző v. át nem látszó. K. 5,5-5: fs. 3,8-4,1, izzítás által fajsulya néhány tizeddel fokozható. Egy irányban (rövid átlós véglap) hasad. A legszebb kristályok Angliából (Wales: Tremaddoc; Franciaországból (Dauphiné: Oisans, Savoya, Tete noire, Chamouni), Svájcból (Uri: Maderan-völgy), a legnagyobbak Tirolból ismeretesek. Az Urálban (Miaszk) is találni. E-Amerikában Arkanzaszban (Magnet-Cove) vasfekete, piramisos kiképződésü (látszólag hatszöges piramisra emlékeztető) B. fordul elő, melyet külön ásványnak tartottak és arkanzit néven irtak le (Shepard 1848), nem egyéb, mint a B. egy változata. A B. név Lévy-től való (1825), ki Brooke H. J. angol krisztallográfus tiszteletére nevezte el.

Brookings

county Dakota ész.-amerikai államban, 4965 lak.

Brookline

parkok és ültetvények közt fekvő város Boston mellett, Massachusetts északamerikai államban, 12.103 lak., a bostoni nagyszerü vízművekkel, amelyek közt egyedül a Chestnut Hill 36 millió hektoliter vizet tartalmaz.


Kezdőlap

˙