kis szoba, magán használatra szolgáló szoba, átvitt értelemben müvészeti tárgyak gyüjteménye (cabinet d'estampes metszetek gyüjteménye), továbbá művészi kimunkálásu, többnyire két ajtós szekrény, melyben sok kisebb fiók és polc van. Az ilyen fajta szekrények a XVI. század közepén lettek divatosakká. C. festmény, világi épületek ablakaira szánt üvegkép, ellentétben a templomok emlékszerü üvegképeivel. L. Üvegképek. - C. noir a. m. fekete kabinet. E hivatal első nyomával XI. Lajos alatt találkozunk (1464), végleges szervezetét azonban Richelieu hercegtől kapta (1628), ki azzal a feladattal bizta meg, hogy a gyanus leveleket titokban felbontsa és tartalmukról a kormányt értesítse. A C. tisztviselöi oly ügyesen tudták a leveleket felbontani, hogy azt a címzett észre sem vette. XIV. és XV. Lajos alatt aranykorát élte e hivatal, melynek hivatalnokai pazar fizetést huztak. XV. Lajos «le cabinet du secret des postes » c. alatt ujjászervezte az intézményt, mely még XVI. Lajos alatt is 300,000 livresbe került évenkint. A nemzetgyülés Mirabeau lángszónoklatának hatása alatt a C.-t 1789. megszüntette, Napoleon és a restauráció azonban ujra életbe léptették. L. Levéltitok.
tengerészeti hosszmérték, l. Kábel.
(spany. és portug.) a. m. előfok.
demokrata párt neve Párisban 1411. Vezéréről Caboche mészáros legényről nevezték igy el. A párt a gyenge VI. Károly ellenében a burgundi rettenthetlen János pártjára állt. De nemsokára ez is elfordult tőle, s 1413. rettenetes reakció állt be.
olyan drága kö, melyet nem alakítottak hasítással v. fürészeléssel, hanem természetes alakjában köszörültek és csiszoltak.
l. Frio- fok.
l. Parthajózás.
a vándorszinész gunyneve a franciáknál. Nálunk e gunynévnek a «Ripacs» elnevezés felel meg.
1. János, hires hajós, Columbus kortársa és É.-Ámerika szárazföldjének felfedezője szül. Genovában 1420., megh. 1498. Egy ideig Velencében élt, ahonnan kereskedelmi ügyei 1475. Bristolba vezették. Bristol akkoriban Izlanddal élénk összeköttetésben volt és ez a körülmény vezette őt is Ny. felé. Már 1490-től kezdve tengeri utat keresett Kathaiba, ahogy akkor Khinát nevezték. Több sikertelen kisérlet után 1494 jun. 24., tehát előbb mint Columbus fedezte föl az amerikai szárazföldet. A fölfedezett szárazföld melyet ö Terra prima vista-nak nevezett el, valószinüleg Labrador volt. 1496. VII. Henrik a fölfedezendő országokkal való kereskedésre szabadalmat adott neki. C. 1497. négy hajóval indult utra; ujra eljutott Labradorba és azt birtokba vette Anglia számára. Még halálakor is szentül hitte, hogy a «Nagy-khán» országát fedezte föl.
2. C. Sebestyén, az előbbinek fia és második utazásán kiséröje volt .Szül. Velencében 1473. megh. Londonban 1557. Ő fedezte föl 1498. Ujfundlandot amelyet az ottani tengerben található sok tőkehalról Terra de Bacalăonak nevezett el. Onnan a part mentén egészen a mostani Carolináig vitorlázott. 1512-16., mivel Anglia nem támogatta kellőleg, a spanyol érdekek szolgálatába szegődött. Miután azonban VIII. Henrik visszahítta 1517. ÉNy-i átjárást keresett Ázsia felé és akkor fedezte föl azt a szorost és öbölt, amelyet utóbb Hudsonról neveztek el. 1526-1530. V. Károly spanyol király megbizása folytán a braziliai partoktól a Magellán-szorosig kutatott, de legénységének engedetlensége miatt nem nagy sikerrel. Utleirása elveszett térképe, amelyen utazásait lerajzolta, még most is megvan. Csak ujabban derült ki hogy C. korának egyik legjelesebb kozmográfusa és hajósa volt.
város Cordoba spanyol tartományban, a Sierra C. gazdag, különösen jó bort termő egyik völgyében, 13,400 lak., közelében «Jacas» barlang.