látogatott fűrdöhely Dominion of Canadaban, a Szt.-Lörinc partján, szép fogadókkal és 2000 lak.
l. Kaktuszfélék. - Cactus ., l. Kaktusz.
(lat.) a. m. valaminek teteje, csúcsa.
a római mondában rendkivüli erejü rabló pásztor, Vulcanus fia. Midőn Hercules (l. o.) az Okeanos egy szigetén lakó Geryoneus barmaival Görögországba visszatérendő Itáliában Euandros király részéről vendégies fogadtatásban részesül, barmait a késöbbi Róma helyén, C. barlangja közelében legelteti. Ez a barmok ogy részét farkuknál fogva loppal visszafelé üregébe vonszolja, hogy ekként gazdájukat hamis nyomra vezesse. Midőn Hercules rájő a lopásra és keresi a hiányzó barmokat, a lábnyomok által félrevezettetve mármár belonyugszik a kárba, és tovamenni készül, midőn a barlangba rejtett állatok bőgése következtében a rejtekhelyet felfedezi. (De v. ö. Caca alatt a másik voeziót is.) C. ekkor félelmében sziklával eltorlaszolja a barlang nyilását, de Hercules egy a barlang tetején kiálló sziklatömböt kiszakít s igy a barlanghoz magának bejárást nyit. C. tüzet és füstöt okád támadójára, de ez buzogányával agyonüti. E mitosz csak egy a legtöbb indogermán népnél elöforduló zivatar mitosznak ó-itáliai gondolatvilágban való akklimatizálására vall.
spanyol város Toledo tartományban. A XVI. sz.-ban hires volt velencei módon gyártott üvegeiröl.
József (Cadahalso don José de), spanyol költő, szül. Cadixban 1741 okt. 8., meghalt Gibraltár ostroma közben 1782 febr. 27. Biscayai nemes családból származott; Párisban tanult, majd utazásokat tett Angol-, Olasz-, Német-, és Franciaországban és megismerkedett e nemzetek nyelvével és irodalmával. 1762. egy spanyol lovasezredbe lépett, s mint ezredes résztvett Gibraltár ostromlásában, ahol elesett. Műveinek nagy része Juan del Valle és J. Vasquez álnéven jelent meg. Nevezetesebbek: Los eruditos á la violeta (A divat szerinti tudósok, 1772); Cartas Marruecas (Mór levelek, Montesquieu Lettres persanes c. müvének utánzata); Noches Lugubres (Szomoru éjjelek); Sancho Garcia (tragédia). Költeményei: Los ocios de mi juventud (Ifjuságom szabad órái) 1773. jelentek meg. Összes műveit Madridban (1818) adták ki 3 kötetben; lirai költeményei pedig a Biblioteca de autores espanoles 69. kötetében (Madrid 1869) vannak meg.
(Cademosto) Alajos, ol. utazó, Afrika nyugati partjának kikutatója, szül. Velencében 1432., mogh. 1480. A portugál Henrik herceg fölfedező utra küldte a Kanári szigetekhez, és a Zöld-fokhoz. A benszülöttekkel való küzdelmei visszatérésre kényszeritették, de 1456. Uso Antallal ujra utnak indult és a Zöldfoki-szigeteket fedezte föl. Utóbb visszatért Veleneébe. Útleírásának címe: El libro de la prima navigazione a le terre de'Nigri de la Bassa Aethíopia (Vicenza 1507).
(lat.), l. Hulla. - Cadaverin, l. Kadaverin..
county Louisiana É.-amerikai államban, 3450 km2 területtel, 22,720 lak., Shreveport székhellyel.
János (némelyek szerint: Alymere János), ir kalandor, ki 1450. Mortimer János néven, mint az utolsó marchi gróf állítólagos fia, VI. Henrik király ellen felkelést szervezett, 20,000 ember kiséretében mint « Kent kapitánya » Londonba vonult, a királynak több kegyeltjét kivégeztette, de eröszakosságai miatt 1450. julius 5-én a londoni polgároktól a városból kiüzetett. Futás közben elesett; halálával az egész felkelés véget ért.