Camprodon

Ferenc, don, spanyol drámairó, szül. Vichban 1816., megh. Cubába való utaztakor Havannában 1870. Legnevezetesebb műve, mely különösen verselésénél fogva tünik ki: Flor de un dia (Egy nap virága) c. drámája. Az ennek második részét alkotó: Espinas de una flor (Egy virág tövisei) címü dráma már jelentéktelenebb. Ezeken kivül C. számos vigjátékot és énekes bohózatot (zarzuela) irt, melyeknek tárgyát többnyire francia forrásból merítette.

Campsori

(lat.), az olasz kereskedelmi városokban üzérkedő pénzváltók. Az ezek által egymásközt folyó üzleteikben használni szokott fizetési utalványok a váltójognak keletkezésére szolgáltattak alkalmat.

Campu-Lungu

(Kimpulung), város Romániában, Muscelu kerület főhelye, 50 km.-nyire Bukaresttől, a Kárpátok aljában, az Ardsis egyik mellékvizénél, 5000 lak., érdekes régi templommal, amelyet ujabban restauráltak. C. a XIII. században Oláhországnak fővárosa volt. Eredete a római korra vezethető vissza. Közelében még láthatók a régi Stepentium romjai. Környékének szépségénél fogva nyaralóhelyül is szolgál.

Campus

(lat.) a. m. térség, föld, szántóföld, szabad síkság, mely különösen test- és fegyvergyakorlatokra, népgyülésekre, nagy ünnepi játékokra alkalmas. C. Martius, Mars földe, Marsnak, a háboru istenének szentelt és fegyvergyakorlatokra használt tér a régi Rómában. L. Róma.

Camp volant

(franc., ejtsd: kam volan) a. m. portyázó seregrész.

Camuccini

(ejtsd: kamucsini) Vince, olasz festő, szül. Rómában 1775., megh. u. o. 1844. A Vatikán felügyelője volt. Rajza elárulja az antik művészet hatását is, mindazonáltal nagyobb volt benne a képesség a plasztikus formák iránt, mint az alakok élénk megjelenítésére. Művei, melyeket a maguk idejében értékükön fölül becsültek, nagyobbára Olaszországban vannak.

Camus

(ejtsd: kamüsz), 1. Ármin Gászton, franc. jogtudós és politikus, szül. Párisban 1740 ápr. 2., megh. 1804 nov. 2. Jogot tanult és a francia klérusnak fő ügyvédője volt a párisi parlamentben. Aristotelés természetrajzának lefordítása révén (1783, 2 köt.) az akadémiába jutott. 1789. mint Páris városa harmadik rendjének képviselője egyike volt azoknak, kik a labdaházban tartott gyülésen az alkotmányos feladatok megoldására megesküdtek. Komolyan fogta föl feladatát: a régi rendszer bűneit kiméletlenül ostorozta, és azok orvoslásást sürgette. Mióta Mirabeau-t az udvar megnyerte, C. őt hitszegéssel vádolta és a király szökése után Lafayette-t és Bailly-t is árulóknak tekintette. A nemzetgyülésben a szerzetesi rendek és kat. testületek, szintugy a születési előjog eltörlését követelte. A konventben a felső Loire kerületét képviselte; később a konvent titkára lett és 1792. okt. 18. árulással és sikkasztással vádolta a minisztereket és azok elfogatását javasolta. Sürgette továbbá az emigránsok s a kolostorok birtokainak eladását. 1792 végével a konvent mint biztost Belgiumba küldte, hogy a tábornokokat ellenőrizze; de midőn 1793. márciusában az áruló Dumouriez elfogatásával megbizták, ez őt magát 4 társával együtt letartóztatta és az osztrákoknak kiszolgáltatta, akik csak 1795 dec. 25. cserélték ki XVI. Lajosnak Teréz leányáért. 1796 január 23. elnöke lett az ötszázak tanácsának, de az 1797 máj. 29. katasztrófa óta teljesen tudományos munkálatainak élt. Művei: Lettres sur la profession d'avocat (Pár. 1772, 5. kiad, 1832, 2 köt.); Côde judiciaire, ou Recueil des décrets de l'Assemblée nationale et constituante l'ordre judiciaire (Páris 1792, 4 köt.); Voyage dans les départements nouvellement réunis (Páris 1803, 2 köt.).

Camusat

(ejtsd: kámüzá) Dénes Ferenc, francia irodalomtörténész, szül. Besançonban 1665., megh. 1731 okt. 28. Legfontosabb munkája: Bibliotheque française ou Histoire littéraire de la France (Amsterd. 1723), melyet halála után barátai fejeztek be 50 kötetben. Histoire critique des journaux c. hátrahagyott munkáját Bernard I. Fr. adta ki (Amsterd. 1734) s ezt még mai napig is nagyra becsülik.

Camwood

(ejtsd: kémvudd növ.), barwood, kambalfa, kabanfa, angolafa v. gabunfa, Afrika tengerparti vidékén a Baphia nitida Lodd. nevü növény festékfája, leginkább Sierra Leone partjairól szállítják. Igen sulyos, eleinte fehér, a levegőn megpirosodik s feketeerezetü lesz. Tartalma 23% szantalin, a gyapot tőle szép fénylő piros lesz; fáját különben fel is dolgozzák.

Cana

a Hebridák (l. o.) egyike.


Kezdőlap

˙