l. Cantata.
(lat.) a. m. énekeljetek; a husvétra következő vasárnapok negyedike. Nevét onnan kapta, hogy az a. mise, melyet ezen a napon énekelnek, a 98. zsoltárral kezdődik: Cantate Domino canticum novum stb.
(lat.), a rómal katol. Egyház responsorium-könyve.
angol sportkifejezés, annak megjelölése, hogy valaki valamely versenyben tetszés szerint győz versenytársai fölött; lóverseny-műnyelven a ló könnyü, kurta vágtatása, midőn lovasa által röviden (fejét s testét kissé féloldalt) tartva akként vágtat, hogy lábai (megkülönböztethetőleg) egymás utan érintik a földet.
(ejtsd: kentrböri), város Kent angol grófságban, a Stour mindkét partján, (1891) 18,085 lak., élénk komló-, gabona- és gyapjukereskedéssel. Fontosságát egyházi jelentőségének köszönheti, mivel Anglia primásának és első peerjének székhelye. Már a heptarkia idejében Kent királyainak volt székhelye. 597. szt. Ágoston itt hirdette a ker. vallás tanait és itt keresztelte meg Ethelbertet, Kent királyát és itt vetette meg alapját az érsekségnek. A székesegyház 155 m. hosszu épület; egyike Anglia legszebb gót templomainak; tornya 70 m. magas; alapját 1070. Lanfranc vetette meg, 1130. fejezték be; a XII. és XV. században restaurálták. Egyik oltáránál 1170 dec. 23-án meggyilkolták Becket Tamást. Kriptájában van eltemetve IV. Henrik király és a fekete herceg. A székesegyházon kivül C.-nek még számos más temploma van; a többi közt a legrégibb, a Szt. Mártonról elnevezett templom. Legjelentékenyebb iskolája a Missionary College, nagy könyvtárral és a King's School. V. ö. Stanley Dean: Historical memorials of C.
Adans. (növ.), l. Csirkegomba.
l. Hólyaghuzó bogarak.
Lytta, l. Kőrisbogár.
(lat.), olyan szemhurut, mely leginkább a szemzugok megvörösödésében nyilatkozik meg; a szemzugoknál az általa okozott folytonos könnyezés a bőrt ki is marhatja.
(lat., gör.), szemészeti operáció, a megszűkült szemrésnek (blefarofimózisnak) tágabbra való metszése; a külső szemzugot ollóval bevágják és az átvágott kötőhártyát az átvágott bőrhöz varrják.