III. Károlytól alapított, de csak 1843. befejezett kastély Nápoly mellett, amelynek parkjában porcellángyár állott; a gyárat a franciák szüntették meg 1806. A gyár jegye egy korona és alatta v. N (Napoli) v. R F (Real Fabbrica).
az ugyanily nevű kerületi kapitányságnak (794 km2-nyi területtel, 74,755 lak.) főhelye Isztriában a Valle Stagnon nevü öbölbe kinyuló sziklás félszigeten, amelyet a szárazhoz kőtöltés csatol, félkör alakban termékeny vidéktől környékezve, (1890) 10,706 lak., bőrcserzéssel, hajóépítéssel, művirágkészítéssel és jelentékeny tengeri sófőzéssel. Piaca a velencei S. Marco-térre emlékeztet. Jelentékeny épületei a székesegyház, amelynek homlokzata részint a XV. sz.-ban gót, részben a XVI. sz.-ban lombard stilusban épült, értékes templomi szerekkel, a többi közt régi művészi elefántcsont szekrényekkel; továbbá a városháza, a prétori palota, az I. Ferenc császártól épített fegyház, magasan fekvő Belvedere-jével. C. helyén, a hagyomány szerint, Palladia nevü kolchiszi gyarmat állott. A rómaiak idejében Aegina volt a neve. A hunok lerombolták; ezután fölépítőjéről Justinopolisnak és későbben Kaprisznak hivták. Az aquilejai patriárka uralma alatt Caput Istrie nevet nyert. Hogy az isztriai határgrófok uralma alól meneküljön, a velenceiek oltalma alá helyezkedett. De 1353. ezek ellen is föllázadt; amiért a velenceiek teljesen lerombolták és uralmukat állandóvá tették. 1797., illetőleg 1814. osztrák uralom alá került.
görög államférfiu, lásd Kapo d' Istrias.
l. Tizedes.
(olasz), az egyházi állam városaiban a sedisvacantiák alatt a közigazgatás vezető férfiai. Hivataluk vagy tartós idejü volt, s akkor évenkint tekintélyes polgárok sorából választották s pápai legátusok állásukban megerősítették, vagy pedig legtöbbnyire csak a szentszék betöltésekor rendelték ki, anélkül, hogy hatáskörüket pontosan körül vonalozták volna. Magában Rómában a pápa a széküresedés idejére 42 neki javaslatba hozott tekintélyes polgár közül 12-őt választott ki caporionénak. A pápáknak avignoni fogsága idején a (13) C.-k állandó hivatalnokok voltak, mig IV. Jenő pápa 1435. azt a szokást nem léptette életbe, hogy főpapot nevezett ki governatorénak.
l. Laumontit.
(franc., ejtsd: kapó) a. m. felső kabát, vagy esőköpeny, mely a köpenyhez tartozó fejrevaló süveggel is el van látva: ez utóbbit magát is C.-nak nevezték.
(olasz), tulajdonképen vonós hangszerek fogólapjának a vége; de C.-nak mégis inkább egy oly, a fogólapon eltolható s az összes hurokat leszorító kapocsfát neveznek, mellyel a hangszer összes hurjai tetszés szerint, p. fél, egész stb. hanggal magasabbra hangolhatók. A C. különösen a gitárnál van használatban, a vonós hangszereknél ma már nem. A zongoránál a C. egy szilárdan a szerkezettel egybekötött vasrud, mely a hangolófában van megerősítve s a felső, azaz vékonyabb hurokat fedi.
József, francia tenorista, szül. Toulouseban 1831 febr. 27. Zenei kiképeztetését Párisban nyerte. 1861-1872 közti években a párisi Opera-Comique legkedveltebb tagjai közé tartozott. Newyorkban, Londonban, Bécsben, Budapesten, Pétervárott vendégfellépteit nagy tetszés kisérte.
v. Capa (középkori latin). A kanonokok és némely szerzetesek vállát borító kis kerek köpeny csuklyával. A püspököké kék uszállyal is el van látva. Azelőtt az egyháziak egyik felső köpenyét is igy hívták.