a Cardiide családba tartozó kagylónem, egyforma, igen vastagfalu, szivforma héjakkal. Lába erős, térdforma, uszásra, mászásra és odatapadásra szolgál. Sifói rövidek, különváltak. Mintegy 200 faja ismeretes, ezek között a Cardium edule L. fajt eszik. Az európai tengerpartokon igen gyakori s néhol fontos kereskedelmi cikk. Héjait megégetik és mésznek használják.
(lat.) a. m. ajtósark, sarkpont, mely körül valami forog; fődolog.
v. cardoleum (növ.), l. Akassúfa.
város és erőd Barcelona spanyolországi tartományban a Cardoner jobb partján, 436 m. magasban, (1887) 3708 lak., kik mindenféle sófaragványt készítenek, 2 km.-re van a hires, 80 m. magas és 5 km. kerületü, csaknem tiszta sóból álló C.-i hegy, melynek sótartalmát 300 millió m3-re becsülik. A hegybe vésett üregeket sokan látogatják, hogy a fáklyafény visszatükröződésében gyönyörködjenek.
(ejtsd: karduccsi) Józsué, olasz költő, szül. Valdicastelloban 1836 julius 27-én. Tanulmányait Firenzében és Pisában végezte, mely utóbbi helyen olasz irodalomtörteneti munkái már feltünést kezdtek kelteni. 22 éves korában egy Il Poliziano c. havi folyóiratot alapított, s már ebben jelentkezett költői működésének a klasszikus formák fölelevenítésére törekvő vonása. Bár már 1857. megjelent egy kötet verse, hirnevét mégis csak 1865. alapította meg Inno a Satana c. hatalmas ódájával, melyben a sátánt, mint minden haladás mozgató elemét dicsőíti merészröptü strófákkal. Ez időtől fogva C. ugy verseivel mint kritikai és irodalomtörténeti munkáival folyton emelkedett, és Bolognát, melynek egyetemén tanárkodik, ugy a költészet, mint az irodalomtörténet terén egész uj iskola középpontjává tette. A klasszikus mértékü formát modern és sokszor realisztikus tartalommal egybekötő ódái a mai olasz költészet legértékesebb termékei közé tartoznak; egy-egy verse megjelenését az olasz közönség és a sajtó eseményként szokta fogadni, és C.-t jóformán véleménykülönbség nélkül legkiválóbb költőjének ismeri el nemzete. Irodalemtörténeti munkáit is a felfogás mélysége és eredetisége, valamint másrészről a stilus ritka ereje és baja a világirodalom legkiválóbb ilynemü munkái közé emelik. Van ezenkivül számos történelmi és politikai tárgyu dolgozata is, melyek közül a Garibaldiról mondott emlékbeszéde egyike az olasz szónoki művészet legszebb remekeinek. Versgyüjteményei: Gravia, Decennali, Poesie d'Enotrio Romano (a költő álneve), Nuove poesie, Giambi ed Epodi, Odi Barbare, Nuove odi barbare. Irodalomtörténeti munkái: Ariostoról és Pariniról szóló kötetei, valamint számos kisebb essayje: Danteról, Petrarcáról, Boccaccióról, Giustiról, Tassoniról, S. Rosaról, Lorenzo di Mediciről stb. Mindezek megtalálhatók összegyüjtött munkáibán (Opere di Giosue Carducci), melyeket most ad ki a bolognai Zanichelli cég és melyekből eddig már nyolc kötet jelent meg. (Összesen 20 köt. lesz.) C. verseiből igen sokat fordítottak franciára és németre is; magyarra Radó Antal, az «Olasz Költők» és az «Idegen Költők Albuma» c. gyüjteményekben.
(ejtsd: kardukko, v. Carducci), 1. Bertalan, olasz festő, született Firenzében 1560., megh. 1608. Rómában tanult Zucchero F. vezetése alatt, elment vele Spanyolországba is, hol III. Fülöp udvaránál nagy kedveltségnek örvendett. Művei: Szt. Ferenc stigmatizációja a szt. Jeromos kolostorban, Levétel a keresztről a San Filipe el Real templomban Madridban, A királyok imádása az Alkazarban Segoviában, allegoriko-historiai ábrázolások a szabad művészetek történetéből az Escorial könyvtárának falain. - 2. Vince, az előbbinek öccse, tanítványa és utóda, szül. Firenzében 1578., megh. Madridban 1638. Már 1585. Spanyolországba került és nyelvre, művészetre nézve teljesen spanyollá vált. Említésreméltó szt. Brunó életét ábrázoló 54 nagy képe, melyek az El Paular kartauzi kolostorból utóbb a Trinidad-muzeumba kerültek. Assisii szt. Ferenc látomását ábrázoló festménye a budapesti orsz. Képtárban van (795. sz.). Irt egy Dialogus de la pintura etc.-t (Madrid 1633; 2. kiad. u. o. 1830).
L. (növ.), l. Bogács.
(ejtsd: karduel) Ede lord, angol államférfiu, született Liverpoolban 1813 julius 24-én, meghalt 1886 február 15-én. Oxfordban jogot tanult s 1838-ban barrister lett Londonban. Sir Peel Róbert nyerte meg a politikai pályának s 1842-ben jutott az alsó házba. Peel halálos ágyán őt nevezte ki végrendeletének végrehajtójává s emlékiratainak (Memoirs the Right Hon. Sir Rob. Peel, London 1856-57,. 2 köt.) kiadásával is megbizta. 1852 dec. a kereskedelmi minisztérium egyik elnöke lett; ugyanakkor a titkos tanács tagjává is kinevezték. 1855-65. az oxfordi egyetemet képviselte az alsó házban. Miután 1855 febr. a Derby-minisztérium vette át az ügyek vezetését, C. társaival együtt visszalépett s csak 1859. lett Russel és Palmerston alatt Irország főtitkára, mely kényes állást azonban nemsokára a lancasteri hercegség kancellári hivatalával cserélte föl. 1864 ápr. 2. Palmerston minisztériumában a gyarmatügyek tárcáját vállalta el, mignem 1866. jul. a tory-párt diadala visszalépésre kényszerítette. 1868. Gladstone hadügyi államtitkárrá nevezte ki, 1871 febr. az angol hadseregnek régóta várt és az európai helyzet által is sürgetett ujjászervezését célzó billt terjesztett az alsóház elé, mely törvényjavaslat a tiszti állások megvásárolhatását megszüntette, de a hadseregnek a radikálisoktól kivánt teljes átalakítását nem foganatosította. 1874 febr. Gladstone lemondásával C. is visszalépett az állásától, egyuttal azonban mint C. viscount a felső háznak lett tagja.
(franc. ejtsd: karem), böjtidő, különösen hamvazó szerda, továbbá böjti prédikációk sorozata; p. le petit C. és le grand careme, Massillon hires böjti prédikációinak gyüjteménye, melyeket XV. Lajosnak szánt; a le petit C. 10 beszédet tartalmaz, a le grand C. 40-et.
Mária Antonin, francia szakács és iró, szül. Párisban 1784., megh. u. o. 1833. Munkái: Le pâtissier pittoresque, Le maître d'hôtel français, ou parallele de cuisine ancienne et moderne, L'art de la cuisine française au XIXe siecle.