(lat.) a. m. catói szabály. Szerzőjéről Cato Uticensisről elnevezett régi jogszabály szerint, «Quod initio vitiosum est, tractu temporis convalescere nequit» (ami eredetileg érvénytelen, az idővel érvényessé nem válhatik): oly hagyomány, mely érvénytelen volna, ha a végrendelkező rögtön a végintézkedés után meghalna, érvénytelen marad akkor is, ha a végrendelkező később s megváltozott viszonyok között hal meg. A szabály alól azonban voltak kivételek V. ö. jelesül Dig. 3, 4. 7.
(lat., Cato bölcs mondásai) cimmel ránk maradt, hexamétrikus formában tartott latin szentenciáknak egy gyüjteménye mely körülbelül a Kr. sz. u.-i III. század eleje táján keletkezhetett. Szerzője a feddhetetlen jellemü és római sovinizmusáról ismeretes (a Kr. e. 234-149-ben élt) Catóról nevezte el a gyüjteményt s e cégérrel biztosította mondásai sikerét. A gyüjteménynek rendkivüli elterjedése volt a középkorban Magyarországon is, hol nem kevesebb, mint 29 kiadása jelent meg eddigelé. Szövegét megállapította, fordította bevezetéssel és jegyzetekkel ellátta Némethy Géza (Budapest 1891, 18-51. l.). Legujabb és legjobb kiadása a Némethyé (Dicta Catonis que vulgo inscribuntur Catonis Disticha de moribus. Budapest 1892).
járási székhely San Luis Potosi mexikói államban, 230 km-nyire Potositól, 2679 m. magasban, hires, 1773. fölfedezett ezüstbányákkal, amelyek eleinte 4 millió peso értékü ezüstöt szolgáltattak évenként.
a geologiai devon szisztéma felső emeletének legfelsö rétegcsoportja. Catskill-hegyek (ejtsd: ketszkill), az Alleghany-hegyrendszer egyik ága New-York É.- amerikai államban, a Hudson jobb partján; legmagasabb csúcsa, a High Peak 1152 m. A hegység természeti szépségeinek megtekintésénél kiinduló pontul szolgál Catskill város Greene countyban (1890) 4920 lak.
Henrik Sándor, de, Nagy Frigyes porosz király felolvasója, szül. Morgesben 1725 jun. 14., megh. Potsdamban 1795 nov. 23. A királlyal folytatott társalgásáról 1760. juliusig terjedő pontos naplót vezetett. 1780 kegyvesztes lett, de továbbra is Potsdamban maradt. Frigyes halála után naplói alapján terjedelmes, de részleteiben nem egészen hiteles emlékiratokat szerkesztett («Mémoires»). Mindkét francia munkát Koser R. rendezte sajtó alá. (Publikationen aus dem. kön. preussischen Staatsarchiv-nak 22. köt.-ben, Lipcse 1884) németre Bischoff és egy névtelen iró fordították le (Lipcse 1885). V. ö. Sybel, Histor. Zeitschr. 53. és 54. köt.
(ejtsd: kettereugusz), county New-York É.-amerikai államban, 3600 km2 területtel, 50000 lak., Elliotsville főhellyel.
(szláv nyelven: Kotor), az ugyanily nevü kerületi kapitányság székhelye Dalmáciában, a Bocche di C.(l. ott) belső végében, a Lovcsen-hegy (1759 m.) lábánál püspöki székhely, (1890) 3329 mint község 5435 lak., gimnáziummal és hajós-iskolával. A jól megerősített város képe komor, utcái szükek, a házak ajtai és ablakai feltünően kicsinyek; legnagyobb épületei: székesegyháza, a kel. templom és a ferencrendi szerzetesek zárdája. A 260 m. magasban álló San Giovanni-erőd a sziklákon épült kis erödítményekkel és a várossal falakkal van összekötve és ezt a montenegróiak és a krivosijeiek esetleges támadásai ellen biztosítja. C.-ból jó ut vezet át Montenegróba Cetinjébe amelynek kikötőhelyéül szolgál. C. római gyarmat volt; a Ny.-római birodalom megdőlése után Bizanc fenhatósága alatt maradt, de a XIII. században a szerb királyok hatalmába került. Nagy Lajos 1368. biztosította a magyar fenhatóságnak. 1420. azonban Velence oltalma alá menekült. 1797. Ausztriához, 1805-10-ig a francia Illiriához 1814 óta pedig ujra Ausztriához tartozik. Az 1869 és 1881/2-ki lázadások alatt az osztrák hadak fő támaszpontja volt.
(ang. ejtsd: ketti) kereskedelmi suly Khinában, Japánban és Németalföld keletindiai birtokain = 16 tael = 1/100 Pikul. Khinában az idegenekkel való forgalomnál és mint vámsuly 604,8 g. Japánban 592,59 g. Németalföld birtokain 615,21 g. Manillán 631,68 g.
Lindl. (növ.), az orchideáknak sziklákon és fákon élősködő génusza, tropikus Amerikában 20 fajjal. Levele merev virága nagy, pompásan szinezett. Nagy és csuklyaalaku a szélén bodros ajakszirma felfelé áll. Legszebbjei: a C. crispa Lindl. fehér virággal kihegyezett, belül biborpiros ajakszirommal; a C. labiata Lindl. virága nagy gyenge rózsaszin, ajakszirma biborszinnel tarkázott. Egyike a legpompásabb orchideáknak még hosszu ideig tartó virágzása is fokozza az értékét. A C. Skinneri Lindl. (l. a teremnövények I. képét) virága pompás rózsaszin; ajakszirma összesodródott, elől lapos, csorbított, belül kénszin. A C. fajai könnyen virágzanak, szobákban is tenyészthetők.
(ejtsd: kattolika, falu Forli olasz tartományban, 1 km.-nyire az Adriai tengertől, San Giovanni in Marignano község egyik része. Hiressé földjének sülyedése által lett, aminek következtében a régi római város, Conca romjai a viz alá merültek.