l. Col basso.
(fr., zene), a keresztül huzott C. Allabreve (l. o.) ütem jelzése.
a. m. Constitutio criminalis Carolina németül Halsgerichtsordnung Kaiser Karls V., röviden «Carolina», V. Károly császár alatt 1532. a regensburgi birodalmi gyülésen elfogadott büntető törvény. Előképei a Schwarzenberg herceg által a bambergi hercegérsek területének számára 1507. készített «Bambergensis» (u. n. mater Caroline) és az 1516. Bandenburg számára készült s az előbbinek utánzatát képező Brandenburgensis (soror Caroline). Első sorban bűnvádi eljárási törvény, mert 209 §-ából csak a 104-180. §-ok foglalkoznak az anyagi joggal. Más egykoru büntetőjogokkal egybehasonlítva a C. előnyei: a büntetendő tényálladé-koknak szabatos körvonalozása; aránylag enyhe büntetési rendszer; a vádlott s a védelem jogainak kellő tiszteletben tartása; a kínvallatás észszerü korlátozása. A C. a XVIII. század közepéig Németországnak uralkodó büntetőtörvénykönyvét képezte. Legtovább - természetesen módosítva - a két Mecklenburgban, Lauenburg-, Bréma- és Schaumburg-Lippében maradt érvényben, ahol csak az 1871. évi német btkv. helyezte hatályon kivül. Kiadásai: legrégibb a mainzi Schöffer Ivoféle (évszám nélkül); Koch, Hals o. peinliche Gerichtsordnung Kaiser Karls V. (1769. és 1824.) Ujabbi kiad. a Schmid Reinhold-féle (Jena 1833) a Zöpfi-féle (Heidelb. 1842). Latin fordítása Gobler és Remustól, melynek legjobb kiadása az Abeggféle (1837).
a cadmium kémiai jele, l. Kadmium.
(kemény c) az a hangnem, mely a mai zene összes kemény hangnemeinek megalkotásánál mintául szolgált, s a következő hangokból áll: c d e f g a h. Az egyes fokok távolsága egymástól többnyire egy egész hangot tesz, kivéve a 3-4. fok: e-f, és a 7-8. fok: h-c, melyeknek távolsága egymástól fél hang.
a cerium kémiai jele.
l. Kaedmon.
János Ágoston, spanyol műtörténész szül. Gijonban (Asturia) 1749 szept. 17. megh. Madridban 1829. dec. 3. Korán kezdett foglalkozni a művészettel és Madridban Mengs Ráffáelnál tanult. Szevillában művészeti akadémiát alapított s egészen műtörténelmi tanulmányokra adta magát. Munkái: Diccionario historico de los mas illustres profesores de los bellas artes en Espana (Madrid 1800, 6 köt.); Carta sobre el estilo y gusto en la pintura de la escuela sevillana (Cadiz 1806); Memorias para la vida del Melch. Jovellanos (Madrid 1814); Noticias de los arquitectos y arquitectura de Espana (u. 0 1819. 4 köt.) stb.
L. (növ.), l. Kalánfürt.
1. Brazilia egyik állama az Atlanti-oceán partján, Piauhy, amelytől az Ybiapaba hegység, és Pernambuco állam közt a Serra Araripe választja el. Területe: 104250 km2, lakóinak száma (1888) 952625. Az egész állam a tenger felé lejtősödő medencének tekinthető; amelyet minden oldalról hegyek vesznek körül; a legmagasabbak az Ybiapaba csúcsai (7-800 m.). Belsejében is több hegytömeg emelkedik; legmagasabb a főváros közelében levő: Ambuasszu (400 m.). Főfolyója a Jaguaribe; többi vizei nagyobbára parti folyók. Belsejében a hőmérséklet forró. Az esős évszak jan. v. márciustól juniusig tart. Főtermékei: gyapot, kávé, cukornád, dohány, kukorica, hüvelyesek, és különböző gyümölcs. A házi állatok száma a nagy kiterjedésü legelőkön igen nagy. Az ipar jelentéktelen. A nép műveltsége nagyon primitiv.
2. C., Nova Bragança de-, ugyanily nevü állam fővárosa, az Atlanti-oceán partján, homokos síkságon, a Ceare torkolatától K-re 12 km.-nyire, mintegy 18000 lak. Az 1611. alapított város rendesen épült. Kikötőjét zátonyok rosszá teszik, amiért a hajók a várostól K-re a Mocoripe-hegyfoknál keresnek védelmet. Főkiviteli cikkei leginkább Angliába: a gyapot, kávé, cukor, kaucsuk és állati bőrök.