Celarent

a szillogisztikában az u. n. első figura egyik módusa (MeP, SaM, SeP), p. egy élő lény sem keletkezik mai nap máskép, mint szerves csirákból, az infuzoriumok is élő lények, tehát ők sem keletkeznek máskép, mint szerves csirákból. (Vajjon a felső tétel igaz-e, vitatott kérdés.)

Celastracee

celastrineoe v. celastrusfélék (növ.), l. Kecskerágófélék.

Celastrus

Kunth (növ.), l. Fagyilok.

Celaya

(ejtsd: szelaja) v. Zelaya, kerületi székhely Guanjuato mexikói államban, a Rio Grande de Santiago mellett, 1789 m. magasban, (1889) 21000 lak., szép karmelita-templommal, bőr- és nyereggyártással.

Célbatartás

(célratartás) a puskának oly helyzetbe juttatása, melyben a lövész helyesen célozhasson s a puskát, megmozdítása nélkül, nyugodtan elsüthesse. Célbatartásra a lövész a puskát, kevéssé sülyesztett torkolattal mind a két kezével kevéssé előre mozdítja s a jobb vállához felemeli, bal kezével a puskát erősen a vállhoz szorítja (hogy a visszalökött puskatus a vállat meg ne üthesse), jobb könyökét körülbelül a váll magasságáig fölemeli, miközben a bal könyök sem ki-, sem befelé fordítva ne legyen; a lövész a fejét kevéssé előre s oldalvást hajtja s ha 1000 méternél csekélyebb távolságra céloz, akkor azt a tusához támasztja, a felső testet lehetőleg mozdulatlanul tartja: Az egész test sulya mind a két lábnak egész talpán nyugszik. Ezután a lövész a mutatóujját a billentyü alsó széléhez illeszti, a bal szemét behunyja s a puskát a bal kézzel lassan a célpont felé felemeli.

Celebe

görög edény, melynek talpa, öblös teste, karimás széles szája és két füle van. Görögösen Kélébé.

[ÁBRA] Celebe.

Celebesz

-sziget, egyike a Szunda-szigeteknek a németalföldiek birtokában, a Mangkasszari-, Molukki, C.-i és a Flores-csatornák, az é. szél. 1° 45' és a d. sz. 5°44' közt, 188155 km2, a körülötte levő kisebb szigeteket is beleszámítva pedig 200132 km2 területtel. A bizarr alaku sziget középső tömör részéből négy hosszu félsziget nyúlik ki; egy ÉK-nek, egy D-nek és kettő K-nek. Ezek a Tomini v. is Gunong-Tello (közönségesen: Gorontalo), a Tomeiku v. is Tomoni és a Boni nevü öblöket fogják körül. A sziget belseje még meglehetősen ismeretlen. A félszigetek mindegyikén hegylánc huzódik végig; belseje pedig alkalmasint széles felföld; a hegyláncok mellett sík vagy dombos területek vannak. A hollandi térképek szerint a Bonthain hegycsúcs a sziget déli végében a legmagasabb, több mint 3000 m.; jelentékenyebb hegycsúcsok még a Donda és a Klabat. Az északi részen vulkánok is vannak. A folyók rövidek és csak torkolatuk közelében hajózhatók; legnagyobbak a Szadang és a Csiurana. Tavakban sincs hiány; ilyen É-on a Tondana, D-en a Luboja. A Tomini-öböl környékén nagyobb mennyiségben bányásznak aranyat, több helyen rezet is. A trópusi éghajlat alatt buja növényzet fejlődött ki; ez, valamint a sziget faunája éles különbségeket mutat a közeli szigetek flórája és faunájával szemben. A különböző pálmákon kivül legnagyobb hasznot hajtanak a kávé-, cukor-, rizsültetvények, a dohány, kukorica és a maniok. Házi állatokul szarvasmarhát, bivalyt és lovakat tartanak. Tigris és az elefánt hiányzik; érdekesek a vadállatok közül a Porcus babyrussa és az Anoa depressicornis.

A lakosok, kiknek számát 11/2 millióra becsülik, néhány európain és khinain kivül, nagyobbára az alsó maláji családhoz tartoznak és különféle törzseket képeznek. Ilyenek p. a délen lakó bugik és mankasszárok, továbbá az ezektől észak felé lakó minchassák; míg az előbbiek félművelt mohammedánok, az utóbbiak egészen durva vad nép, amelynek különféle tájszólamait a mindinkább elhatalmasodó műveltebb maláji nyelv egészen kiszorítja. A malájiakon kivül más benszülött fajtabeliek C. szigetén alig vannak. Az elnevezés álfúrú, mellyel C. műveletlen és kóbor népségét jelölik, csupán csak erre a mozzanatra vonatkozik és nem bir fajta-jelentőséggel. Ez őslakók v. mohammedánusok v. pogányok; amazok jelentékenyen műveltebbek; ezek még csaknem teljesen vadak. A keresztény vallás nem igen tudott elterjedni. C. jelenleg a németalföldiek birtoka; 2 teljesen elkülönített részre oszlik: 1. C. kormányzóság magában foglalja az egész déli félszigetet, a középső részt a Palos-öbölig, az C-i félsziget Ny-i partját és a DK-i félsziget nyugati felét, (1890) 593078 lakossal 5 kerületet, Balanipa, Madsene, Pembuang stb. kis államokat foglalja magában. 2. Menado residency magában foglalja a sziget északi és északkeleti részeit, meg a mellette fekvő kis szigeteket (Szian, Szanguir, Szalibabu) mintegy 150000 lak. Minahasszar és Gorontalo nevü kerületekre oszlik. A legnagyobb helységek:Makasszar, Menado, Kema. A kivitel fő cikkei: kávé, kókuszdió és olaj, rizs, muszkát dió, kakao és pamut. C. szigetét a portugálok 1525 óta ismerik; az első telepet azonban csak 1540. Galvăo Antal alapította Menadoban. A hollandok első letelepedési kisérleteiről biztosat nem tudunk; tény azonban, hogy 1607 előtt már volt C.-en ügynökségük. 1637. Van Diemen főkormányzó először kötött szerződést Makasszar királyával. 1667 nov. 18-ról kelt egyezség értelmében Bonthain környékét birtokul kapták a hollandiak; ez időben a portugálok elhagyták a szigetet és a németalföldiek akadálytalanul terjeszthették hatalmukat, ami azonban sok helyen csak névleges. V. ö. Wallace: The Malay Archipelago 1869; Perelaer: De Bonische expeditien in C., 187 2; Bickmore:East Indian Archipelago; La- hure: Indes orientales. L'île de C., 1879.

Celebrál

(lat.), ünnepel; celebrans, miséző pap; celebritás, hírnév, hírneves egyén, ünnepelt név.

Celebrat

(lat.) a. m. celebráljon. Igy is nevezik azt a bizonyítványt, melyet a püspök vagy más egyházi előljáró (Ordinarius) útra kelő papjának ad, melyben kijelenti, hogy az illető fel van szentelve és semmi egyházi fenyíték vagy szabálytalanság nem terheli, miért is neki a misézésre engedély adható.

Celeres

(lat., a gyorsak), a régi Rómában a királyok lovas testőrségét képező 300 kiváló katonát hitták így, vezetőjüket pedig Tribunus Celerumnak, akinek a többi közt az a joga is megvolt, hogy a comitiakat összehívhatta. A királyság bukásával a csapatot feloszlatták.


Kezdőlap

˙