(lat.) a. m. gyorsaság.
(ásv.), stroncium-szulfát (SrSO4) izomorf a súlypáttal (barit); rombos rendszerbeli kristályai néha a barittal egyforma kiképződésüek, ugy hogy ilyenkor a két ásvány könnyen összetéveszthető, régebben tényleg baritnak tartották: Kristályokban elég gyakori s pedig leg- inkább oszlopos alakok, mi a baritnál ritkább, ellenben a celesztinnél ritkábbak a táblás ki- képződésü kristályok. A nagy átló irányában erősen megnyult kristályok tűalakuak. Éppen ugy hasad mint a barit, igen jól a rövid átlós véglap, elég jól a nagy átlós dóma szerint; keménysége (3-3,5) is ezével egyezik, ugyszintén számos egyéb tulajdonságában; fs. 3,9-4. Találni még szálasan, rostosan, szemcsésen s héjas kiképződéssel. Szine legtöbbször szintelen vagy fehér; neve ugyan égkékszinre utal, ami onnan van, mert legelőször a Frankstown vidéki (Pennsylvania) kék szinü C.-t ismerték meg s ez szolgált Wernernek a megnevezés alapjául; a kék vagy kékesfehér, kékesszürke szinüek sem nagyon ritkák, de a szintelenek s fehérek jóval gyakoriabbak, van sárgás és vereses is. Karsten a schützit nevet ajánlotta, mert az első frankstowni kék példányt Schütz hozta Európába, de ez a név nem vált közkeletüvé. Igen szép kék C. terem nálunk Urvölgy teléreiben, találni továbbá Rézbányán, Stájerlakon, Koppándon(Torda mellett), Kolozsvár mellett (Bácsi torok). Ott ahol nagyobb mennyiségben terem, bányászatnak tárgya, mert stroncium-sókat (nevezetesen stroncium-salétromot s klór- stronciumot) gyártanak belőle, melyeket tűzijátékokhoz vesznek, tőlük ered a vörös szin.
pápák. 1. C. (l.), szent. 422. lett (I.) Bonifác utóda. Uralkodása elején az afrikai püspökök Apiarius ügyében megtagadták neki az engedelmességet, noha előbb több ügyben elfogadták már, sőt egyenesen kérték végzését. Nestorius tévtanító ügyében 430. Rómában zsinatot tartott s Nestorius tanát elvetette. Angliában és Irland ban Palladius püspök által terjesztette a hitet. 432 jul. 26. halt meg, emlékünnepét ápr. 6. ülik.
2. C. (II.), azelőtt Guido Castello. Abelard tanítványa, szentéletü és tudós pap, s (1128) biboros volt; 1140. őt mint franciaországi követet Szt. Bernát erősen korholta mert bresciai Arnoldot védelmezte. 1143 szept. 25. lett pápa s hat hónapra rá meghalt.
3. C. (III.), előbb Bobo Jácint, ki mint 85 éves biboros diakon 1191 márc. 30. lett pápává. VI. Henriket és nejét Constantiát ő koronázta meg. Henrikkel szemben kiméletes, sőt gyenge volt, midőn ez megszegte a wormsi konkordátumot, a lüttichi püspökséget áruba bocsátotta, a keresztes hadjáratról hazatérő Arszlánszivü Rikárdot elfogatta s csak nagy váltságdijért bocsátotta szabadon és a keresztes hadjáratra lobogója alá gyüjtött hadakkal Alsó-Itáliában kegyetlenkedett. A házasság szentségét védelmezte s nem engedte hogy II. Fülöp francia király Ingeborg törvényes nejét rokonság címén magától eltaszítsa. Ő erősítette meg a német lovagrendet. 95 éves korában halt meg 1198 jan. 8-án.
4. C. (IV.), előbb Castiglione Gottfrid, milánói születesü cisztercita szerzetes, anyai részről III. Orbán pápa rokona volt. IX. Gergely 1227. biboros áldozópappá, később Sabina püspökévé nevezte; 1241 okt. 25. lett pápa, de már néhány nap mulva meghalt.
5. C. (V.), szent. IV. Miklós halála után a pápai szék két éven és 3 hónapon át maradt betöltetlenül, mert a választóbiborosok nem tudtak megegyezni. Malabranca biboros a választók figyelmét a szent életü Morone Péterre, a celesztinusok alapítójára forditotta, akit 1294 jul. 5. meg is választottak. V. C, (mert e nevet vette fel) sirva vált meg magányától, és csak azért, mert e meglepő választásban isten ujját látta. Aquilában szentelték fel, hova remeteöltözeteben szamárháton vonult be. V. C. emberismeret, tudomány és tapasztalat hijján, de meg határtalan jósága miatt is, I. Károly nápolyi király és ennek fia Martell Károlynak, a magyar trón egykori követelőjének, továbbá volt remete társainak befolyása alatt állott. Nem is Rómában, hanem Nápolyban lakott; II. Károly tanácsára 12 biborost kreált, köztük 7 franciát, 3 nápolyit. Volt rendtársai már-már rávették, hogy a monte-cassinói kolostort, a bencések anyaházát a celesztinusok szabályai alá vesse; a privilegiumokat, dispenzációkat, kitüntetéseket a legnagyobb könnyüséggel adta. Az egyházi fegyelmet, kormányzatot ily körülmények között a legkomolyabb vész fenyegette. C. maga is érezte gyengeségét, s gyöngéd lelkiismerete sugallatát követve 1294 dec. 13. határozatot adott ki, kijelentvén abban, hogy a pápának van joga méltóságáról le mondani és e joggal nyomban élt is, kijelentve, hogy ezt «az alázatosság törvényes indítóokából teszi és azért, mert testi-lelki gyarlóságai miatt és a kellő tudomány hijján, lelkiismeretében magát e méltóságra méltatlannak tartja és előbbi élete vigasztalására és nyugalmára vágyódik». Utódja VIII. Bonifác a maga közelében és felügyelet alatt tartotta, nehogy egyes ambiciózus emberek őt egyház-szakadás előidézésére felhasználják, de Morone Péter megszökött, mire Fumone várába Anagni közelébe vitték s számára oly cellát rendeztek be, milyenben előbb mindig lakott; itt rendtársai szabadon látogathatták, de őrei rosszul bántak vele, mit az egyház ellenei VIII. Bonifác rágalmazására szoktak kiaknázni. Morone Péter a legszigorúbb önsanyargatások között végezte be életét 1296 máj. 19. A nép őt már életében szentnek tekintette; V. Kelemen 1313. szentté avatta; napja máj. 19. van.
a benedekrendüek egy külön kongregációja, melyet Morone szt. Péter, a későbbi V. Celesztin pápa, (l. o.) alapított. 1254. IV. Orbán szt. Benedek szabályait irta számukra elő. A kolostorok élén egy háromévenkint választható főapát áll, ki Moroneban székelt; a szerzet szigoru volt; ruházata fehér talár-, fekete csuklya és skapuláréból állott. A szerzetet a francia forradalom egészen elpusztította. Olaszországban csak két rendház maradt fenn. C. néven a ferencrendü barátoknak is volt egy frakciója.
a lövőfegyverek csővégén levő acél, v. réz gömböcske, mely a célzásnál a fegyver irányítását könnyíti. Régebben a C. légyalakura volt faragva, ezért légynek is nevezik.
a határozó mondatrészek (l. Határozók) egyik faja, mely a cselekvésnek célját határozza meg. A célt rendszerint a végett (nem miatt) névutóval vagy az -ért raggal fejezzük ki, továbba főnévi igenévvel vagy hogy-kötőszós mellékmondattal. P. Volt-e már evégett, nagy jó uram, Budán? (Arany J.) Pénzért jöttem. Vadászni megyek. Arra teremtett Isten minket, hogy boldogok legyünk (Faludi).
(lat.) a. m. nőtlen életre való köteleztetés. A római kat. egyházban a papi C.-t né- melyek szerint VII. Gergely pápa hozta be, míg mások szerint ő csak a már előtte fennállott nősülési tilalmat keményebb büntetésekkel szentesítette, egyebek között akként, hogy a nős áldozárnak miséjére való megjelenést egyházi átokkal sujtotta. A trienti zsinat (sess. 24. de sacr. matr. can. 9.) anatémával sujtja azt, aki azt állítja (Siquis dixerit:), hogy a felsőbb rendeket felvett egyházi személyek házasságra léphetnek, s az általuk kötött házasság érvényes. Hazánkban már Szt. István alatt, s különösen I. Kálmán alatt szinte hozattak törvények a házas papok ellen. A hit mozzanatától eltekintve - mely természeténél fogva bírálat tárgyát nem képezheti - kétségtelen, hogy a papi C. felállításánál a szolgálat érdekei - melyek más életpályáknál is nősülési tilalmakra vagy legalább a nősülés megnehezítésére vezetnek de még vagyoni érdekek is voltak irányadók.
szláv neve Cillinek (l. ott).
(Kis- ), nagyközség Vas vármegye kis-celli j.-ban, (1891) 1555 magyar lakossal; a járási szolga birói hivatal és járásbiróság székhelye. A m. kir. államvasutak győr-gráci és veszprém-kiscelli vonalának csomópontja, élénk forgalommal és keres kedelemmel. Van két (kemenesaljai és kis-celli) takarékpénztára, alsófoku ipariskolája, ipartestülete, lakház-építő részvénytársulata, postatakarékpénztára, posta- és táviróhivatala. Gabonapiaca és marhakereskedése jelentékeny. Látogatott bucsújáróhely, bencésrendi zárdával. Közelében van a magános, kúpalakú Sághegy, melynek alja jó bort terem. C. az u. n. Kemenesalja (l. azt) központja. Kiscell Ó-Buda felett, egykor Nagy Lajos özvegyének lakóhelye később trinitáriusi templom, most katonakórház.
kisközség Krassó-Szörény vm. marosi járásában, (1891) 1259 oláh lakossal.