Cerezo

Máté, spanyol festő, szül. Burgosban 1635., megh. Madridban 1675. Atyjának Mateónak és Carreno de Mirandának tanítványa volt; festményei majd Carrenóra, majd Murillóra, majd Van Dyckre emlékeztetnek. Kiváló előszeretettel szőke Magdolnákat és dicsfénytől övezett szent szüzeket festett. Festményei főleg spanyol gyüjteményekben és templomokban vannak; hiresek még a hágai muzeumban és a bécsi Czerninképtárban levő Magdolnái; a budapesti orsz. képtárban levő műve Ecce Homót ábrázolja (769).

Cerialis

római hadvezér, l. Cerealis.

Cerigo

Olasz neve Kythera (l. o.) szigetnek.

Cerignola

(ejtsd: cserinyola), város Foggia olasz tartományban 37 km.-nyire Foggiától, egy dombon, (1881) 24446 lak., pamuttermesztéssel. 1503 április 28. Gonsalvo spanyol vezér itt legyőzte a Nemours vezérlete alatt álló franciákat és ezáltal királyának Nápolyt megszerezte.

Cerilalkohol

vagy cerotin. Egy vegyértékü telített alkohol, melynek kémiai képlete C27H55OH. A khinai növényviaszban cerotinsavas cetil - (C27H53O2) (C27H55) - van; az alkoholos káliumhidroxid oldattal való főzéskor ez összetett éter elszappanosodik, cerotinsavas kálium és cerilalkohol keletkeznek. Tisztán előállítva fehér kristályos tömeg, mely 79°-on szintelen olajos folyadékká olvad meg. Vizben nem oldódik, a borszesz oldja. Káliumhidroxiddal össze olvasztva cerotinsavaskálium képződik.

Cerin

(ásv.), nem egyéb mint allanit (l. o.).

Cerinthe

L. (növ.), l. Szeplőlapu.

Cerinthus

(Kerinthos), az első század végén élt keresztény bölcselő némelyek szerint ő képezi az átmenetet a gnosztikusokhoz (l. o.). Szerinte Krisztus Józsefnek és Máriának fia volt, más embereknél kegyesebb és bölcsebb. Kereszteltetése alkalmával galamb alakjában szállt reá az eon Krisztus s vele volt keresztre feszíttetése pillanatáig. Ezen eon ismertette meg az ember Krisztussal a legfőbb istent, de akit meg kell különböztetni a világot teremtőtől, aki alsóbb rendü isten v. szellem volt. A mózesi törvényeket, igy a körülmetélkedést is, szigoruan megtartandóknak tanította. C. ezenkivül erősen hitt Krisztus ezer éves uralkodásában. Irt a Máté evangéliumához hasonlító evangéliumot s minthogy irt egy apokaliptikus munkát is, sokan az uj testamentumban levő Apokalipszist az ő művének tartották. Követői, a cerinthiánusok, kik Krisztus feltámadását tagadták, a II. században elenyésztek, vagy a gnosztikusok közé beolvadtak. János evangelista oly nagy gyülölettel viseltetett C. iránt, hogy egy izben, midőn oly közfürdőben fürdött volna, melyben C. is bent volt, a fürdőt oda hagyá, nehogy azon gonosz ember miatt a fürdőház reá szakadjon.

Ceriornis

Swains. (állat), a tyukfelék rendjébe a fácánfélék (Phasianide) csaladjába tartozó madárnem, fején szaruforma, felduzzasztható husnyujtvánnyal, csupasz begyén két bőrlebennyel; szárnyai rövidek, kerekítettek; farka rövid, széles, 18 tollal, csüdje rövid, a himé erős sarkantyuval; a nősteny fején szarvak nincsenek. Eddig 5 faja ismeretes, amelyek a Himalaja-hegységben élnek. Egyik faja a tragopán vagy nepaul (Cer. satyra Swains.), homloka fekete, nyaka, nyakszirtjei és fejének hátulja veres, szarvai, begye és begytaréjai kékek, piros és sárga foltokkal; háta, melle és hasa piros feketén szegett fehér szemfoltokkal; felső fedőtollai, hátának alsó része és felső farktollai barnák szemfoltokkal. Hossza 75 cm.

Cerit

(cerinkő, cererit), szilikát ásvány, kovasavas cerium, melyben a cerium ritka elemen kivül még az ugyanctak ritka lanthán s didim elemek is vannak. [(CeLaDi)2SiO4+viz.] Finoman szemcsés, vereses szürke tömegekben találni (fekete ortit-tal keverve) csakis Svédországban (Riddarhytta), A leggazdagabb cerium tartalmu ásvány. Cronstedt 1751-ben ismerte, de nem nevezte meg, Klaproth (1803) ochroit-nak nevezte el; Berzelius és Hisinger 1804-ben fedeztek fel benne a ceriumot (Ceres bolygó után megnevezett elem). 1839-ben Mosander fedezte fel ez ásványban még a lanthánt, 1842-ben pedig a didimet.


Kezdőlap

˙