Cespedes

Pablo de, spanyol festő, szül. Kordovában 1538., megh. 1608. Rómában Michelangelo, Ráffáel és Zuccaro vezetése alatt tanult; 1577-ben szülővárosában kanonok lett, ugyanott művészeti iskolát is alapított és mint építész, szobrász, tudós és költő is működött. Említésre méltó műve az Ur vacsorája a szevillai muzeumban, melynek azonban nagyobb történeti, mint művészeti értéke van. Tulságosan szabályos és azért hideg munka, mi sincsen benne a későbbi szevillai mesterek pompás szinezéséből.

Cessante causa cessat effectus

(lat.), közmondás: az ok megszüntével megszünik a hatás.

Cessatio a divinis

(lat.), nyilvános isteni tiszteletnek megszüntetése, vagy azért, mivel az egyház vérontás által megfertőztetett, vagy valamely rajta elkövetett méltatlanság folytán mély gyászba borul. A főpásztorok által elrendelhető. Egyház-gyásznak (luctus) is nevezik. Jellege tüntetés különösen a világi hatalomnak az egyháznak nem tetsző intézkedései ellen.

Cessio

(lat.) a. m. engedmény.

Cessio bonorum

(lat.) a. m. a vagyonnak átengedése a fizetésképtelen adós által hitelezői javára. A római jogban a Lex Julia de cessione bonorum hozta be a balesetek által elszegényedett adós javára, s azzal a jogkedvezménnyel járt, hogy a fizetésképtelen adósnak nem kellett személyes fogságtól és becstelenségtől tartania, s minden a C. idejében már fennálló kötelmek ellen kifogással élhetett, mig ismét kis vagyonra tett szert, melyre vonatkozólag őt a beneficium competentie illette. A római jogból az intézmény a kösönséges német jogba ment át.

Cesti

(ejtsd:csészti) Márk Antal, olasz énekes és zeneszerző, szül. Arezzo-ban 1620 körül, meghalt Velencében 1669. Carissimitól tanult Rómában; Firenzében 1646. egyházi karnagy, 1660. a pápa énekkarában tanár lett, 66-69. Bécsben I. Lipót császár alkarnagya. 8 operáját jobbára Velence számára szerezte; legnagyobb hatást a La Dori (1663.) tett. Maradt fenn néhány éneke is; a kántátéban ária-szerü, dallamos recitálásra törekedett.

Cestius-piramis

l. Róma.

Cestodes

v. Cestoidea, a laposférgek egyik rendje. L. Galandférgek.

Cestrum

L. (növ., «kalapácsvirág»), a solanaceáknak forró amerikai cserjéi, váltakozó ép, többnyire rosszszagu, örökzöld levelekkel, magános fürtös vagy ágasbogas, illatos virágokkal, többmagu, a megnőtt kehely takarta bogyógyümölccsel. A C. Parqui L'Her. Chile apró cserjéje, nálunk gyakran virágcserépben tartják. A C. laurifolium L'Her. levelét nagyon mérgesnek mondják, s a benszülöttek a nyilat mérgezik meg vele. A Cestrum tinctorium Jacq. feketekék bogyóinak a nedvéből csaknem kitörülhetetlen kék ténta lesz. A C. venenatum Thunb. Jóreménységfok előhegyeinek cserjéje. A guatemalai C. aurantiacum Lindl. narancsszin virágaival valamint más fajai díszcserjék. A délamerikai C. nocturnum L. 2-3 m. magas díszbokor este virágzik, kellemes illatu.

C'est tout comme chez nous

franc., (ejtsd: sze tu komm sé nu), többnyire csak: tout comme chez nous, egészen ugy van, mint nálunk.


Kezdőlap

˙