(lat. Gratioe), a görög mitologiában a kecsesség és kellem megszemélyesítései. Míg Homéros csak egy Charisról emlékezik meg, s azt az Iliászban Héphaistos feleségévé teszi meg, Hésiodostól fogva a C. számát háromra teszik és Zeus és Eurynomé gyermekeinek mondják. E három C. neve: Eunhrosiné (a vidám), Thaleia vagy Thalia (a virágos kedvet adó) és Aglaďa (az ünnepi ragyogásu). Nekik köszönik a halandók és halhatatlanok egyaránt, ami szépet és örvendetest az élet nyujt. A lakoma mérsékletes vigalma, a játékok feledtető vidámsága, a tánc és társaságnak bája a C.-nak adománya. Athéné, Artemis, a Múzsák és Apollón társaságában szokták őket képzelni, de mindenekfölött az Aphroditéében.
[ÁBRA] Charisok.
Ők öltöztetik csinosítják a szerelem istennőjét, ők teszik csábítóvá, elragadó szépségüvé. De a művészet és költészet is sugalmazásukra szorul, mert nélkülök minden mű merev, hidegen hagyó, mesterkélt alkotás. Tiszteletök ősi időktől fogva Orchomenoszban virágzott, hol a Kephissos völgyében közel a városhoz szentelyök volt. Ünnepeiknek neve Charitésia volt, melyeken múzsai versenyeket, éjszakai vig táncokat és lakomákat rendeztek. Eredetileg Orchomenoszban valószinüleg a mezei áldás istenségeit tisztelték, s ezeket korán a C. nevével illették. Templomaik még Spártában, Hermionében, Éliszben voltak. Nekik voltak szentelve a mirtus, a rózsa, a kocka s a kalász. A Kr. e. való IV. század közepe tájáig ruházatosan ábrázolták őket, a hellenisztikus korszaktól fogva mezítlenül, ölelkezve, de mindig a hármat együtt. Mellékelt ábránk a római capitoliumi muzeum egy reliefjét mutatja be; a másik hires ábrázolás a sienai akadémiában található.
(lat., gör. Charisterion), kegyes adakozás aminőt szükség esetén p. püspökök szednek az egyházaktól.
(vagy Caritas, lat.) a. m. könyörület, jótékonyság, különösen betegápolás.
(La-, ejtsd: sárité), város Nievre francia départementban, a Loire jobb partján, amelyen szép hid vezet át, (1891) 5443 lak., vaskohóval, gyapjufonással, élénk vas-, szén- és fakereskedéssel. Érdekes Sainte-Croix nevü román stilusban épült temploma, de amelynek hajója részben romokban hever. A hugenottáknak volt egykoron vára.
(franc.) a m. charitas; nyilvános kórházak neve; soeur de la C. irgalmas nénék; naison de C. kórház.
(ejtsd: cseritn), county Misszuri északamerikai államban, 2131 km2 területtel, 19143 lakossal, Keytesville főhellyel.
egy görög történelmi regénynek szerzője, aki körülbelül a Kr. u. IV. vagy V. szá zadban élhetett, s aki magát Aphrodisiasba valónak vallja. Regénye a peloponnézusi háboruban játszik s tárgya Chaireiás és Kallirrhoé kalandjai, a két szerelmesnek egymástól való elválasztatása, viszontagságai és végre szerencsés egyesülése. Kiadták ujabban Hercher az Erotici Scriptores Greci II. kötetében (Lipcse 1859), régebben D'Orville (Amsterdam 1750) 3 kötetben. V. ö. Rohde: Der griechische Roman und seine Vorläufer(Lipcse 1876) 485-498. l.
(franc., ejtsd: sarivari, középkori latinsággal carivarium, a XIV. században carivalli, charavallium provençali nyelven caravil) a. m. macskazene. Átvitt értelemben alkalmazták ezt a szót egy Párisban 1832. megindult szatirikus lap ciméül, amely kiméletlen támadásokat intézett képviselők, miniszterek és Lajos Fülöp király ellen.
l. Khiva.
orosz város, l. Harkov.