(ejtsd: sárlottszvill) Albemarle county fővárosa Virginia É.-amerikai államban, a Rivanna jobb partja közelében, (1890) 5591 lak., alig 2 km.-nyire tőle van az államnak 1819. alapított egyeteme könyvtárral és csillagvizsgálóval.
(ejtsd: sárlottaun), Prince Edward sziget fővárosa Dominion of Canadában, a Hillsborough és York folyók egyesülésénél; (1881).11485 lak. Kitünő kikötővel, hajóépítéssel és halászattal.
(ejtsd: csárltn), county Georgia É.-amerikai államban 2880 km2 területtel 1900 lakossal Traders Hill főhellyel.
(franc., ejtsd: sarmán) a. m. bájos, kedves.
(ejtsd: sarm), 1. Francis, francia politikus, szül. Aurillacban 1848 ápr. 21. Jogot tanult, résztvett a 1870/71. háboruban, 1872. a Journal des Débats szorkesztőségébe lépett és a lapban ügyesen és eredménnyel védelmezte Thiers politikáját. A külügyminiszter, Barthélemy Saint-Hilaire 1880. a külügyminisztérium aligazgatójává nevezte ki. 1881. képviselőnek is megválasztották. 1882. ujból tagja lett a Journal des Débats szerkesztőségének.1885-89. a külügyminiszteriumban a politikai ügyek igazgatója volt. 1885 óta ismét republikánus képviselő.
2. C. Gábor, francia iró, az előbbi öccse, szül. Aurillacban 1850 nov. 7., megh. Párisban 1886 ápr. 19. 1870. egy montpellieri lap szerkesztőségébe lépett, 1872. bátyja, Francis, a Journal des Débats-hoz hivta, 1874. e lap szerkesztőségének tagja lett; különösen a keleti kérdésről irt. Iratai közül megemlítjük: Cinq mois au Caire et dans la Basse-Egyipte (1880) L'avenir de la Turquie (1882); La Tunisie et la Tripolitaine (1883); Voyage. en Palestine (1884); Voyage en Syre (1891) stb.
3. C. Xavér, az előbbinek bátyja, szül. Aurillacban 1849 nov. 23., a közoktatásügyi miniszteriumban igazgató; becses művet irt: Comité des travaux historiques et scientifiques cimen (1886).
(ejtsd: sárolé), egykori neve egy termékeny vidéknek Franciaországban, Burgundia D-i részében Charolles fővárossal. A IX. században önálló grófsággá lett. 1390. Burgundiához csatlakozott. Merész Károly halála után a Habsburgok birtokaihoz került. XIV. Lajos konfiskálta és a Condé családnak adta. XV. Lajos 1771. visszavásárolta.
(ejtsd: sároll), járási székhely Saône-et-Loire francia départementban, az Arconce partján, 302 m. magasban, (1891) 3246 lak., kalap-, porcellán- és fayencegyártással; élénk marha-, fa- és borkereskedéssel. Charolais grófjainak a XIV. századból való kastélya ma városháza.
régi görög és itáliai felfogás szerint az alvilági révész, ki a Hermés kiséretében mezitelen jövő holtakat a Styx (Vergiliusnál a Cocytus) vizén általszállítja. Ezért neki egy obolus (l. o.) járt, melyet e célra a halottaknak ajkára szoktak rakni a hátramaradtak. Élőket nem szállított által, hacsak egy aranygallyat nem mutattak neki. Mivel Héraklést áteresztette, egy álló évig bilincsekre volt verve. Élve általvitte Héraklésen kivül Orpheust, Aeneast, Théseust és Peirithoost.
[ÁBRA] Charon.
Diodóros a görögök hitvilágába Egyiptomból bejutott istenségnek mondja, de ennek az szól ellent, hogy megvolt az etruszkoknál Charun néven. A görögök képzelmében oly szilárdul foglalt helyet, hogy alakját átöröklötték még az uj-görögökre is, hol a nép mint Charos vagy Charontast fekete madárnak tartja, mely a magasból kiszemelt áldozataira lecsap, vagy lovasnak, ki a levegőn keresztül elviszi az elhunytakat. A művészet szakállas, csuf, sapkás embernek ábrázolta, ki sajkájában áll, kezében az evezővel, amint a halottat éppen csolnakába fogadja.
katonai származásu, Kr. e. a VII. században törvénykönyvet adott szülővárosának. A törvénykönyvnek, melyet a sziciliai többi városok is elfogadtak, szigoru erkölcsi iránya van.
(ejtsd: sáró) Armánd József de Béthune herceg, Sully herceg sarja, szül. Versaillesban 1728 jul. 1. megh. Párisban 1800 okt. 27. Ifju korában tiszt lett s a hétéves háborut kitüntetéssel küzdötte végig. A békekötés után bretagnei birtokára vonult vissza és bőkezüen gondoskodott a környék szegényeiről, az iskolai nevelést és földmívelést emelte, kórházakat, segélyegyleteket és gyermekmenhelyeket alapított és az állami terhek méltányosabb elosztását a kerületi és a notable-ok gyülésén is sürgette. A Cher-département különösen a vászonszövés felvirágoztatását, több rendbeli orvosi növény és a dohánytermelést, továbba a méh-, juh- és lótenyésztés gyakorlatibb alkalmazását és a Bec d'Allier csatornának a Cherrel való összeköttetését neki köszöni. A rémuralom idején rövid ideig fogságot szenvedett, de csakhamar mint «az emberiség atyját és jótevőjét» szabadon bocsátották. Brumaire 18. után egy ideig maire volt Páris egyik kerületében. A süketnémák intézetének meglátogatása alkalmából himlőt kapott, melynek rövid idő alatt áldozatául esett. Műve: Resumé des vues et des premiers travaux (Páris 1799); Vues générales sur l'organisation de l'instruction rurale (1795). Közgazdasági kérdésekről egész sor emlékiratot irt, a jószágain divó tájszólamból pedig szótárt szerkesztett.