Chirka-i-serif

(arab.-tör.), l. Khirka.

Chirogrammatomantia

(Cheiro-, gör.) a. m. kéziratból való jóslás, vagyis vkinek a keze irásából az illető jellemére és jövőjére való következtetés. L. Grafologia.

Chirographa

(gör.), tk. kézirat; továbbá adóslevél, továbbá az a pápai irat, amelyet a pápa sajátkezüleg ir alá. A trienti zsinat rendelése értelmében a pápa sajátkezüleg irja alá a püspökök által elkövetett súlyosabb bűntettek esetében kiadandó speciális megbizást a Rómán kivül eszközlendő vizsgálati s előzetes eljárásra, valamint más fontos és személyes bizalom tárgyát képező esetekben.

Chirologia

l. Kiromancia.

Chiromys

a félmajmok (Prosimii) rendjének egyik neme, szemfogai nincsenek, metszőfogai nagyok, összenyomottak, a rágcsálók metszőfogaihoz hasonlók, gyökerük nincs; a metsző- és zápfogak között nagy hézag van; mindenik ujja hosszu s közöttük a negyedik a leghosszabb, harmadik ujja feltünően vékony, mig hüvelyke igen vastag; farka nagyon hosszu, merev szőrökkel fedett. Egyetlen faja a C. madagascariensis Desm., melynek hazai neve Aye-aye; teste 45 cm., farka 55 cm. hosszú. Hazája csupán Madagaszkár szigete. Lassan és lomhán mozog; éjjel jár elesége után. Karcsu középső ujjait a bambusz- és cukornád belének vagy az elrejtőzött rovaroknak kiszedésére használja. 1775 óta ismeretes.

Chironomia

(gör.-lat.), a kezek mimikai mozgatásáról szóló tan; a táncművészet tanának egyik része.

Chiroplast

(gör.) a. m. kézidomító. Logier J. B.-től Londonban feltalált és 1814. szabadalmazott készülék, melynek főcélja az volt, hogy a zongorajátszókat megakadályozza abban, hogy a billentyűket máskép nyomják le mint függőleges irányban. A C.-t Stöper s aztán Kalkbrenner egyszerüsítették; ujabb időben a Bohrer-féle «kézvezető» lépett helyébe. Tartós sikere egyiknek sem volt. A legjobb C. mindig a jó tanár marad. A C. legujabb módozata a Seeber-féle «ujjidomító», melynek főcélja az, hogy a tanítvány az ujjak végcsuklóját ne huzza befelé a billentyűk érintésénél.

Chiroplastica

(gör.-lat.) a. m. kézzel való képzőművészet, vagyis az az ügyesség, mellyel gyúrható anyagból (agyag, viasz stb.) képeket, figurákat alkotnak.

Chiroptera

a. m. Cheiroptera.

Chiroteca

(gör.). A kézfejet elfedő kötelék. Igy nevezték a német császárok koronázási kesztyűit s általában a püspöki keztyűket. - C. de guerra, páncél-keztyűk.


Kezdőlap

˙