(gör.), a. m. csira, Démétérnek, mint a csirázó uj mező istenasszonyának mellékneve. E minőségében temploma volt neki Athénban, az akropolisz közelében, s Chloeiának nevezett, a Thargélión 6-án (azaz május hó 17.) megült ünnepei, melyeken játékokkal egybekötött kosáldozatokat mutattak be neki.
József, lengyel tábornok és Lengyelország diktátora az 1830-iki forradalom alatt, szül. Galiciában 1771 márc. 24-én, nemes, de vagyontalan családból, megh. Krakóban 1854 szept. 30. 1787-ben lépett katonai szolgálatba, 1794-ben raclawicei ütközetben igen kitüntette magát és Rymkiewicz tábornok hadsegédje lett. Prága ostroma után (1794) engedve Dombrowski tábornok 1797-iki felhivásának francia szolgálatba állt s vitézül küzdötte át az 1799-1801-iki harcokat Olaszországban. Midőn 1806-ban Dombrowski a lengyeleket Napoleon segélyére fegyverbe szólította, Chlopicki mint ezredes szolgált az ügynek. Később Szmolenszknál már tábornok volt és sulyosan megsebesült. Felépülése után ismét követte Napoleont, de minthogy az előléptetésnél mellőztetett, visszavonult és Párisban élt a szövetséges csapatok bevonulásáig. 1814-ben visszatért Lengyelországba és Sándor cár dandár-tábornokká nevezte ki. Konstantin nagyherceg egy szemle alkalmával megsértette őt, azért lemondott s csak családjának élt. Később az 1830-iki forradalomban ujra tevékeny részt vett, hősiesen harcolt s bár az ügy jó kimenetelében nem bizott, mint rendületlen hazafi viselte magát s halálos sebbel vitték el a harctérről. Egészsége ismét helyreállván, Krakóban telepedett le, hol a világtól egészen visszavonultan élt haláláig.
és összetételei, l. Klór.
L. (növ.), l. Gyikpohár.
v. Chloranthusfélék (növ.), kisebb, kétszikü növénycsalád a borsfélék rendjében; kis fák vagy cserjék, ritkán egynyári illatos füvek (mintegy 40 faj) a forró földövön. A borsféléktől a pete felfüggesztése meg a perispermium hiánya választja el. Csak a Hedyosmumn Sw., Chloranthus Sw., Sarcandra Gertn. és Ascarina Fors. nemek tartoznak ide. V. ö. Solms-Laubach Chloanthacee, De Candoller Prodromusának 16. kötetében.
Swartz (növ., Ascarina Blume), a róla nevezett család cserjés kórói, átellenes, egyszerü levelekkel, füzéres apró virágokkal s egymagu csonthéjas bogyóval, főleg Jáván, Khinában és Japánban. A C. officinalis Blume, Jáva hegyi erdeiben terem; gyökere frissében átható kámforszagu, fűszeres kesernyés; idegbaj és tífuszos láz ellen hathatós izgatónak használják. Jóillatu virágával (Chulan) Khinában a teát illatosítják.
a Niobémonda egy verziója szerint Niobé (l. o.) egy leánya, kinek valamint bátyjának Amyklásnak Apollón és Artemis megkegyelmezett, mert Létóhoz imádkoztak. De a kiállott félelem egész életére halvánnyá tette a leányt s ekkor kapta ő, kit azelőtt Meliboiának híttak, a c. nevet. Argoszban Létó templomában, melyet a monda szerint a két testvér épített, Chlórisnak és Amyklásnak Praxiteléstől faragott szobrai voltak.
l. Kalomel.
l. Sápkór.
Fr. (Cystococcus Neg., Protococcus és Microhalva Ktz, (növ.) a Protococcus-féle egysejtü moszatok génusza, apró gömbölyü sejtek, egyenként vagy seregesen. A C. humnicola Rabenh. a nedves talajt, fák kérgét zöldes szinnel vonja be. A C. (v. Microcystis) protogenitum Rabnh. az állott desztillált vizre halványzöld bőrt von. Ez a moszat más Pleurococcus fajokkal és ázadéklényekkel együtt alkotja a Pristley-féle anyagot vagy ősnyálkát vagy képzőnyálkát.