(gör.), összetételekben a. m. szín vagy szines, l. Kromo.
l. Budai krónika.
a Göttweigből, Alsó-Ausztriából való tudós apát, Bessel Gotfrid (1672-1749) műve. Bessel nagy történeti munkát szándékozott irni kolostoráról, de csak a tomus prodromus-t készítette el. Ebben a díszes kötetben, melyet Tegernseeben 1732. nyomtattak, és mely nagyszámu rézmetszettel van ellátva, Mabillon (l. o.) diplomatikai alveinek követésével sorban tárgyalja, a kézirattant, oklevéltant, kir. Pfalz- és tartományi geográfiáját Németországnak, összehordván benne rendkivül sok adatot. E könyvnek a diplomatika számára való nagy becse abban áll, hogy Bessel a középkori oklevelek tömegéből legelőször választott ki időileg vagy helyileg meghatározott csoportokat (így tárgyalja az I. Konrád II. Frigyesig terjedő királyi okmányokat) és vizsgált meg. Tudományosság és lelkiismeretesség szempontjából műve felülmulja mind a koráig irt diplomatikai speciális munkákat.
v. C. Alexandrium, v. Fasci siculi (mert Sziciliában fedeztetett fel), Heraklius császár alatt készült krónika, mely az eseményeket a legrégibb időktől 1042-ig beszéli el.
idült, l. Akut.
(franc.), botrány-krónika, valamely helyen uralkodó bűnöknek és balgaságoknak titkos, legtöbb esetben rosszakaratulag tulzott története.
(gör.). összetételekbeu a. m. idő, l. Krono-.
l. Időszámitás.
a régi görögöknél az idő-fogalomnak megszemélyesítése, főként az orfikus kozmogoniában, hol minden dolognak utolsó principiumaként szerepel (l. Kaosz). Orfikus himnuszok Seléné fiának mondják.
Ag. (növ.), az Oedogonium-félék légi moszatja; mint piros, pázsit- v. kéregforma lepel a fahéjon, kőfalakon, sziklákon stb. gyakrabban látható. Sejtjei rövid fekvő vagy felálló ágas fonalakat alkotnak s a végsejt a hossznövekedést tartja fel. Elhalva szürkezöld szin lesz. Valamennyi faja különösen dörzsölve sőt elhalás után is, ibolyaszerü illatot áraszt. A C. Jolithus Ag. (ibolyamoszat) a hegyvidék kövein (ibolyakő) terem, rajzó spórákkal szaporodik, de ezek csakis nedves időben p. eső után fejlődnek. A C. sejtjeivel a fák kérgén és sziklákon lakó betüzuzmók (l. o.) telepjében levő piros szinü gonidium-sejtek tökéletesen megegyeznek, L. Zuzmók és Byssus.