az, ugyanily nevü ker. kapitányság székhelye Csehországban, a Chrudimka partján, (1890) 12,128 lak., cukor-, pótkávé-, sörgyártással, gazdasági gépgyárral gőzmalommal és gőzfürésszel; faipar- földmives- és kereskedelmi és egyéb iskolákkal. Legjelentékenyebb épülete a XIII. századból való gót temploma, amelyet 1857-1879. restauráltak, értékes faragványokkal és üvegfestményekkel.
Antal, német történetiró, szül. Grácban 1864., jelenleg Műnchenben egyetemi magántanár és fiatal kora dacára a történeti bizottság egyik legjelesebb tagja. Művei: Die Romfahrt Ludwigs d' Baiern. (1887); Tageno, Ansbert u. die Historia Peregrinorum (1892); Über Longobard. Königs-u. Herzogs-Urkunden (1888).
(állat), lepkebáb, különösen a tövises hernyó bábja, mely arany és ezüst szinü pontokkal díszített. Innen chrysaloideus (növ.) a lepkebábhoz hasonló. L. Átalakulás és Rovarok.
Frigyes, német zenetudós, szül. Lübtheenben (Mecklenburg-Schwerinben) 1826 jul. 8. Bölcselettudor lett Rostockban, élt jó ideig angol földön, 1866 óta Hamburg mellett Bergedorfban Irt egy-egy füzetet «A lágy (moll) hangrendről a nép énekében» és «Az oratoriumról» (1853). Elfogult bamulója Händelnek, akinek roppant szorgalommal irja életrajzát alig fele jelent meg (1858-67, a III. köt. eleje); 1868-71 és 75-82. az Allgemeine Musikalische Zeitungot szerkeszté, 1885 óta pedig (Spitta Fülöppel) a Vierteljahrsschrift für Musikwissenschaft-ot, folytatásul a csak 1863-67. kiadott Jahrbücher für Mw:-hoz, melyeket becses értekezésekkel gazdagitott. C. a Händel műveit kiadó H: Társaság egyik alapítója, de a «Denkmäler der Tonkunst» c. vállalatban megjelent zongoraátiratai a gyakorlati képzettség hiányait sinylik.
Boiss. (növ.) a. m. aranyvirágnemüek; l. Aranyvirág.
L. (növ.), l. Aranyvirág, Argyranthemum és Álszik fű.
Japáni császári érdemrend, mely 1876 dec. 27. alapíttatott.. Csak uralkodóknak s legfőbb államhivatalnokoknak adományozzák.
Poseidón és Medúsa fia, ki anyja nyakából született, midőn Perseus ennek levágta a fejét. Kallirhoéval Géryoneust és Echidnát nemzette. Az eső, mások szerint a villám perszonifikációja.
l. Krizarobin.
Chrysés leánya, kit tulajdonképen Astynoménak híttak. Achilleus egy portyázása alkalmával rabságba ejtette és Agamemnónnak adta birtokába. Apja, Chrysés, a chryséi Apollón papja nagy váltságdijjal jött Agamemnónhoz, ki azonban gorombán visszautasította. Ekkor az apa Apollónhoz fordult segítségért, ki dögvészt küldvén a táborba, vele a leány kiadatását kierőszakolá. Agamemnóntól teherbe ejtve került vissza atyjához kinél az ifjabb Chrysést szülte.