Chuquisaca

1. departamento Boliviában 188,535 km2 területtel, (1889) 122,500 lak. Ny-i fele hegyes, az Andesek takarják, a K-i sík; e részében a Rio Grande, a Pilcomayo és Paraguay öntözik. Fővárosa Sucre. - 2. Régibb neve Sucre-nek (l. o.).

Chur

(franc. Coire, olasz. Coira, román. Quoira v. Cuera), Graubűnden svájci kanton fővárosa, 673 m. magasban, a Mittenberg és Spontiskopf lábánál. a Plessur mellett, (1890) 9381 lak., dohány és tésztagyárral, harangöntéssel, bor- és bőrkereskedéssel. Tornyokkal ellátott fal a várost felső, vagyis püspöki, és alsó városra osztja. Az előbbiben van a VIIl. században egy V-ik századbeli kripta fölött alapított székesegyház, Dürer és ifj. Holbein festményeivel: a püspöki palota; ennek tőszomszédságában a Marsöl-nak nevezett római torony és több klastrom. Az alsó városban vannak a közigazgatási hivatalok, a nyilvános könyvtár, a muzeum, az iskolák és a pénzverő. A rómaiak Curia Rhetoruma-a már 452. püs pöki székhellyé lett és püspöki uralom alatt maradt 1419-ig; ekkor fölszabadult alóla. 1460. a német császár szabadságában megerősítette, 1498. pedig a svájci szövetséghez csatlakozott. Chur festői környékének legszebb pontjai: 11/2 km.-nyire a Lürlebad, 4 km.-nyire pedig a Passugg nevü fürdőhely.

Church

(ang.) a. m. templom, egyház. - C.-Arniy, l. Üdv hadserege.

Church

1. Frigyes Edvin, északamerikai festő, szül. Hartfordban (Connecticut) 1826 márc. 14. 1819. Cole Tamás angol tájképtestő (megh. 1848.) társaságában letelepedett a Catskill hegység tövénél, ahonnan az egész környéket bejárta és lefestette. 1853. beutazta Uj-Granadát, 1857. pedig a Chimborazo és Cotopaxi vidékét örökítette meg. 1860. az Északi jeges oceán mellékén járt, 1863. pedig uszó jéghegyeket feltüntető képet állított ki a londoni világkiállításon. 1868. Európába rándult, a honnan a Szentföldet, Sziriát és Arábiát kereste fel.

2. C. Rikárd, sir, görög tábornok, született Cork grófságában 1785., megh. Athénben 1873 márc. 20. 15 éves korában az angol hadseregbe lépett és részt vett a Ferrol, Malta és Egyiptomba küldött expedicióban; azután Murat nápolyi király szolgálatába állott.. 1812. angol alezredes lett és 1813. és 1814. Zante szigetén angol zsoldban álló görög ezredet vezényelt. Miután mint angol tábornok huzamosabb ideig Szicilián és Máltán tartózkodott, 1826. a görög felkelőknek ajánlotta fel szolgálatát. Barátja, Kolokotronis pártfogása folytán 1827 ápril 15. a görög hadsereg főparancsnokává nevezték ki azzal a megbizással, hogy Athént a török ostrom alól felszabadítsa. C. hozzáfogott feladatához és a St. Spiridion kolostort csakugyan hatalmába kerítette de görög alvezérei féltékenysége és civakodása folytán a törököktől a május 6-iki roham alkalmával nagy veszteséget szenvedett. E kudarc következtében az akropolisz is török kézre került, mi C. tekintélyén és népszerüségén nagy csorbát ejtett. A navarinói tengeri ütközet után 5000 emberrel Akarnánia ellen nyomult s az Arta-i öbölig az egész kerületet megszállotta, 1828. Resid pasát visszavonulásra kényszeríté. Miután C. Kapo d'Istrias elnököt gyülölte s annak testvére, Ágostonnak vezérlete alatt szolgálni vonakodott, 1830 jan. 1. leköszönt és Argosba vonult vissza. Kapo d'Istrias meggyilkoltatása után ujból előtérbe lépvén nyiltan kikelt a Kapo d'Istrias Ágost minisztersége alatt összeült kormány ellen és az oroszellenes ellenzék élére állott; 1835-ben Ottó király az államtanácsba hivta és kinevezte szenátornak. Előhaladott kora dacára élénk részt vett a szenátus ülésein mig rövid betegség tevékeny életének véget nem vetett.. Ő irta: az Observation ou an eligible line of frontier for Greece c. művet (London 1840). V. ö. Stanley Lane Pool, Sir Rich. C. commander in chief of the Greeks in the war of independence (London 1890).

Church-féle oldat

kálium-higany-jodit mint súlyos folyadék ásványok fajsulyának meghatározására.

Churchill

1. C. v. Mississippi v. English Ríver, Kanadának vizben bő folyója. Beaver River néven az É-i Saskatchewan közelében ered; számos tavon foly át; sok vizesést és sellőt alkot és 1100 km. folyás után C. erődnél a Hudson-öbölbe torkol. - 2. County Nevada északamerikai államban, 23,000 km2 területtel, rendkivül gyér (479) lakossággal.

Churchill

1. Károly, angol szatirikus, szül. Londonban 1731., megh. Boulogneba való utazásakor 1764 nov. 4. Tanult Cambridgeben s 1758. hitszónok lett, de állását ledér életmódja miatt elvesztette. Névre kapott egy Rosciad c. s az akkori szinészek ellen irányuló szatirájával (1761. anonim). Az erre a szatirájára való támadásokra egy Apology c. iratában felelt, melyben kritikusokat és szinészeket, különösen Smollettet és Garrickot gúnyolgatja. Könnyelmü életmódja miatt egy Lloyd-hoz intézett The Night c. levelében igyekezett mentegetőzni, s egyuttal megjelentette The Gost c. munkája első énekét, mely Johnson és Whitehead udvari költő ellen van irányozva. Több feltünést keltett The prophecy of famine, a Scotch pastoral c. lendületes költeménye, mely telve van a skótok iránt való kifakadásokkal. Munkái megjelentek Londonban (1774, 4 köt.) költői művei külön is (London 1804, 2 köt., uj kiad. Bell-től u. o. 1871).

2. C. Randolf Henrik Spencer lord, angol államférfiu a hetedik Marlborough herceg 3-ik fia, szül. 1849 febr. 13. Oxfordban tanult és 1874 óta parlamenti (konzervativ) tag. 1880. alapította a demokrata irányu fourth-partyt, abból a célból, hogy az alsóbb népet szociális reformok és az általános szavazatjog megadása által a konzervativ eszméknek megnyerje. Szóval Beaconsfield szellemében demokrata kerékvágásba kivánta terelni a tory-pártot.. 1885-ben az indiai hivatal államtitkára s rövid ideig minisztere volt, de 1886 jan. 2. Salisbury minisztériumának lemondásával ő is megvált a tárcájától és mint az ellenzék egyik vezére Gladstonenak Home-rule javaslatai ellen keményen kikelt. Salisbury második minisztériumában pénzügyminiszter és az alsóház vezére volt. 1886 végén azzal lepte meg társait, hogy a hadsereg és a hajóhad számára előirányzott kiadások leszállítását sürgette; ellenkező esetben lemondással fenyegetett. S midőn Salisbury e követeléseket elvetette, a «tory demokrata» 1886 dec. 23. állásáról csakugyan lemondott. C. ezután nagy utat tett, Afrikában oroszlánokra, Indiában tigrisekre vadászott; visszatérés közben pedjg Szt..-Pétervárott járt, hol a cár és a német párt ellenfelei kitüntetéssel fogadták. Boulanger tábornokkal is összeköttetésbe lépett stb. Visszatérése után (1889) kikelt Salisbury egyiptomi politikája ellen, 1892. tavaszán pedig D.-Afrikába indult, hol a gyémánt- és aranybányák vidékén a természetet és embereket tanulmányozta. (V. ö.: Men, mines and animals in South Afrika, London 1892.) Aug. havában London egyik kerülete ujból a parlamentbe választotta. Jelenleg, nem értvén egyet a Home-rule kérdésben Gladstone-nel, a konzervativ párt soraiban küzd a liberális minisztérium ellen. Az angol nép és különösen London lakosságának zöme bámulattal csüng ezen nagy tehetségü, dusgazdag, független, szókimóndó, szokást és hagyományt fitymáló férfiun, ki azonban .mint államférfiu a beszámíthatatlan polítikusok között foglal helyet. - Összegyüjtött beszédei 2 kötetben jelentek meg Londonban (1889). - Tékozló és hóbortos bátyja a 8. Marlborough herceg, meghalt 1892 nov. V,. ö. Filon A., Profils anglais (1893).

Churchit

(ásv.), viztartalmu cerium-mész-foszfát [(CeCa)3P 2O 8 +4H 2O]; mint igen vékony kérge Cornwall ólombányáinak némely quarcán és agyagpaláján.

Churfirsten

l. Kuhfirsten.

Churriguereszk

v. churrigue zk, José Churriguera XVII. századbeli spanyol építésznek szertelenül barokk izlése, mely Spanyolországban még a XVIII. században is divott.


Kezdőlap

˙