Clausthalit

(ásv.), szelénólom (PbSe), a hexaéder lapok irányában hasad, jól kifejlődött kristályok nem ismeretesek, csakis finoman szemcsés halmazok és hintve. Ólomszürke, fémfényü; k. 2,5-3; fjs. 8,2-88. Legismertebb termőhelye Clausthal a Harz hegységben.

Claustrum

(lat.) a. m. zár, rekesz, elzárt hely; szoros; kolostor: innen claustrales, szerzetesek, claustrenses, apácák. C. virginitatis, a szűzhártya.

Clausula

(lat.) a. m. záradék.

Clausura

község, l. Aranybánya.

Clausura

(lat.), egyházi műszó, mely kifejezi 1. a mindkét nemó szerzeteseknek szigoru elkülönítését, elzárását a világtól; 2. azon körülzárt helyet, melyen az említett célból a szerzeteseknek tartózkodniok kell, s mely a világiak előtt valami módon el van zárva. Eredete összeesik a szerzetesi intézmény kifejlődésével. Mai érvénye leginkább a trienti zsinat, V. Pius, XIII. Gergely, XIV. Benedek és IX. Pius rendeletei által lőn szabályozva.

Clausura et apertura oris

(lat.) a. m. a szájnak bezárása, és megnyitása: a biborosi méltóságba való beiktatás.

Clausura nigromantica

(lat.), Theophrastus Paracelsus szerint a varázslás sajátszerü neme, mellyel az emberi testben valami természetellenest lehet létrehozni, anélkül, hogy ez külsőleg megsérülne.

Clauzel

v. Clausel (ejtsd: klozel) Bertrand gróf, francia tábornagy, szül. Mirepoixban, Ariege départ.-ban 1772 dec. 12., megh. Secourieuben, Toulouse mellett 1842 ápr. 21. 1791. hadi szolgálatba lépett, s mint Perignon tábornok hadsegéde 1794 és 1795. a spanyol hadjáratokat küzdötte végig s 1799. Olaszországban egy dandárt vezényelt. 1802. Leclerc tábornokkal San-Domingóba vitorlázott, 1804. pedig hadosztályparancsnok lett az északi hadseregnél. 1809. Dalmáciában tünt ki. 1810-től kezdve megint Spanyolországban küzdött, 1812. pedig Napoleon az északi spanyol hadsereg főparancsnokává tette. XVIII. Lajos a gyalogság főfelügyelőjévé nevezte ki, ennek dacára C. Napoleon visszatértekor rögtön ennek pártjára állott és a visszatérő Bourbonoknak derekasan ellenszegült. Ezért 1815. hazaárulónak nyilvánították, mire É.-Amerikába menekült, hol Mobile mellett telepítvényt alapított s önigazolása ügyében röpiratot is kiadott. 1820. visszatért Franciaországba, hogy az ellene indított főbenjáró vádkeresetet megujíttassa és ártatlanságát kimutassa, ami sikerült is. A juliusi forradalom után 1830. az algériai parancsnokságot kapta, hol a novemberben az Atlasz láncain át viselt győzelmes hadjáratáért tábornaggyá nevezték ki. Azonban a hadügyminiszterrel való egyenetlenségei következtében Algériából Franciaországba visszahivták, hol nemsokára képviselővé választották. A parlamentben az ellenzékhez csatlakozott, és Algéria gyarmatosítása mellett kardoskodott. Midőn a kormány 1835. végre maga is hozzáfogott a rendszeres gyarmatosításhoz, C.-t bizta meg mint főkormányzót e feladat megoldásával, de 1837-ben megint visszahivták. 1838 óta ismételten tagja volt a képviselőháznak, ahol mindvégig az ellenzék hive maradt. Algériai hadi működéséről röpiratokat is tett közzé.

Clavaria

Vaill. (növ.), l. Szarvasgomba.

Clavecin

(ejtsd: klávszen), l. Zongora. - C. brisé, alacsony zongoracimbalom, lábak nélkül, három részben akként, hogy egy könnyen szállítható szekrénnyé rakható össze; Marius szerkesztette Párisban a XVIII. században.


Kezdőlap

˙