Codigoro

község Ferrara olasz tartományban, a Po di Volano partján, (1881) 7630 lak., rizstermeléssel.

Cod. Ms.

(lat.), Codex manuscriptus szók rövidítése.

Codo

1. régi spanyol hosszmérték = 0,418 m. - 2. hosszmérték Marokkóban = 8 tomim = 0,571 m.

Codogno

(ejtsd: kodonyo), város Milano olasz tartományban, a Pó és Adda közti félszigeten, Loditól 23 km.-nyire (1881) 9775 lak., selyem- és agyagiparral. Innen visznek ki Olaszországból legtöbb pármai sajtot.

Codrington

(ejtsd: kodringtn), 1. Eduard sir, angol tengernagy, szül. 1770 ápr. 27., régi nemzetségből, megh. 1851 ápr. 28. Trafalgárnál mint kapitány vezényelte az Orion sorhajót s 1809. a walcherni expedicióban is részt vett; a következő években hajóhada élén a spanyol partok közelében harcolt a franciákkal. Ezután Cochrane Sándor tengernagy oldalán Amerikában szolgált; 1813. ellentengernaggyá s 1815. altengernaggyá nevezték ki s mint ilyen a Földközi tengerben állomásozó angol hajórajnak parancsnokságát vette át, mely a török hajóhadat szemmel tartotta. A francia hajóhad társaságában, melyet de Rigny tengernagy vezényelt, a török és egyiptomi haderő parancsnokát, Ibrahim basát Moreában 1827 szept. 25. fegyverszünetre kényszerítette. De midőn Ibrahim basa szavát megszegte és Moreában a görög lakosságon szörnyü vérengzést vitt véghez: C. vette át az egyesült angol-francia hajóraj vezényletét, melyhez még a Heyden tengernagy alatt álló orosz hajóraj is csatlakozott. Erre Ibrahim basát a fegyverszünet megtartására akarták kényszeríteni, de a törökök elhamarkodása miatt 1827 okt. 20. a Navarinoi öbölben döntő ütközetre került a dolog s a török-egyiptomi hajórajt végpusztulás érte. Francia- és Oroszország a győzőt rendjelekkel díszítették; az angol nép is ujjongott örömében és a király a Bath-renddel tüntette ki C.-t; mindazonáltal a tory-kormány a trónbeszédben -bár leplezetten - C. erélyes eljárását gáncsolta. 1828. C. Alexandria előtt termett és Mehemed Alit arra kényszerítette, hogy hadait Moreából visszahívja; de már 1828 aug. a torykormány visszahivta C.-t, aki csak IV. Vilmos trónralépése után részesült teljes elismerésben és elégtételben. 1831. a Lissabon előtt cirkáló hajódat vezényelte, 1837-ben pedig tengernaggyá nevezték ki. 1832-1839-ig Devonport városát képviselte a parlamentben, hol a whigpárttal szavazott, de midőn főparancsnokká nevezték ki Portsmouthba, lemondott képviselői állásáról. V. ö. Memoir and correspondence of Admiral Sir E. C. (kiadta Bourchier lady, London 1873-75, 2 kötet).

2. C. Vilmos János, sir, angol tábornok, az előbbinek legidősebb fia, szül. 1800., megh. Londonban 1884 aug. 6. Fiatalon lépett a hadseregbe s 1846. ezredes lett. A keleti háború kitörésekor (1854) az almai és inkjermani csatákban egy dandárt vezényelt. 1855 jul. az angol hadsereg főparancsnokságát vette át Krymben. 1857. Greenwich-ben képviselőnek választották. 1859-65-ig Gibraltar kormányzója volt és 1863. az angol hadsereg tábornoka lett. 1877 októberban nyugalomba vonult. V. ö. Stephen., Dict. of National Biogr. XI.

Cody

(ejtsd: koddi) Vilmos Frigyes, amerikai kalandor, kit Buffalo-Bill néven Európában is ismernek, szül. Scott countyban (Jowa állam) 1845 febr. 26. 7 éves korában Kansasba került, hol atyja határvillongás okozta harcban az indiánoktól megöletett. 15 éves korában C. a legvakmerőbb harcos és lovas hirében állott és ekkor az 1860. évek elején alakított «Pony Express»-társulat zsoldjába szegődött. A polgárháboru kezdetén mint kém és kalauz jeles szolgálatokat tett az Unio seregeinek és 1863. a 7. kansasi lovasezred tisztjévé léptették elő. 1867. a Kansas-Pacific-vasuttársasággal szerződést kötött, melynek értelmében C. 500 dollár fejében, a fentnevezett vasut építésénél alkalmazott munkások hússal való ellátását elvállalta és erre 18 hónap alatt 4280 bivalyt ejtett el: innét kapta népszerü melléknevét is. 1872. Nebraskaban a képviselőházba választották, de már rövid idő mulva letette a mandátumát és nagy tetszés között mint szinész lépett fel Chicago-ban. 1883. nagyszabásu kiállítási vállalatba fogott, melyben «Wild West» név alatt az amerikai határvidékek élethű képét mutatta be a bámuló közönségnek. Nagyobb számu indus csapat, mexikói kalandorok és texasi cowboysok (félig vad csikósok meg gulyások) élén, bivalyok, öszvérek és lovak kiséretében bejárta az uniót. 1887. pedig ezzel a csapattal Európába jött és a többi között a budapesti állatkertben is rendezett vadászati és harci jeleneteket.

Coecum

a. m. vakbél, l. Belek.

Coehoorn

(ejtsd: kuhorn) Menno van, hadi mérnök és várépítő, szül. Leeuwarden vidékén, Frizlandban 1641., megh. Wijkelben (Frizland) 1704 márc. 17. Már 16 éves korában németalföldi kapitány volt s 1673. résztvett Maastricht védelmében és Grave ostromában, hol a róla elnevezett hordozható mozsarakat (Coehörner) először alkalmazták. 1674. a Senef mellett tanusított rendkívüli bátorságáért ezredessé nevezték ki, mely időtől fogva Németalföld számos várait jobb karba hozta, részben pedig teljesen átalakította. 1690. mint dandárok Fleurus mellett harcolt s 1692. az általa átalakított Namurt védelmezte Vauban ellenében, mig végre a túlnyomó erővel szemben elbukott. 1694. Huyt ostromolta s a spanyol örökösödési háborúban Vanloo, Roermonde, Lüttich, Kaiserswerth, Bonn, Huy és Limburg várát foglalta el s több csatában vett részt. Életét megirta fia, G. T. van C. (uj kiad. Sypesteintól, Leeuwarden 1860). - C. Vauban mellett korának legnevezetesebb hadi mérnöke volt. Művei közül említendők: C. Versterkinge des vijthoeks met alle sijne buytenwerken (Leeuwarden 1682); Nieuwe vestingbouw (u. o. 1685; németül, Düsseld. 1709). V. ö. Zastrow, Gesch. der beständigen Befestigung. 1839. Jähns, Handbuch d. Kriegswissenschaft.

Coehoorn-mozsarak

két ember által a várvivó árkokba hordható mozsarak, melyet Coehoorn németalföldi hadmérnök talált fel s Grave vivása alatt (1673) alkalmazott először nagy sikerrel. Századunkban nem alkalmazták többé, de a legujabb időben Coehoorn alapeszméjét felhasználva, könnyü, a hadtestekkel szállítható vontcsövü mozsarakat alkalmaznak.

Coelebs

(lat.) a. m. celibátusban levő személy.


Kezdőlap

˙