(lat.), gyóntatóatya általában. Különösen pedig így nevezik valakinek saját gyóntatóatyját, ki őt a lelki életben vezeti.
l. Gyónás pecsétje.
(lat.) a. m. hitvalló, kitüntető nevök azoknak, kik Krisztust különösen az üldözések alatt bátran vallották (v. ö. Máté Evang. X. 32. v.) s így eleinte a martir és C. egészen egyértelmü volt; ámbár olyan esetekben, mikor a hitnek megvallása nem vonta maga után a kivégeztetést, csak a C. és nem egyszersmind martir elnevezés volt szokásban. Később az üldözések után a hitnek már nem a vértörvényszék előtt, hanem általában a tökéletes, a szent élet által történt megvallása szerezte meg a C. nevét és így a C.-k szemben a martirokkal azon férfi-szentek, kik nem ontották véröket Krisztusért.
(ol., ejtsd: kon-), kis cukrász-áruk, melyeket éppugy, mint az apró gipsz-figurákat, a római karnevál-meneteknél dobálni szoktak.
(lat.) a. m. határvonal két szomszéd birtok közt.
(lat.), a kat. egyházban a bérmálás (l. o.) A protestánsoknál az úrvacsoráját megelőző tanítás. - C. a retorikában a. m. bizonyítás, l. o.
(francia, ejtsd: konfizri) a. m. cukrászáru-gyár, cukorsütemények.
(lat.) a. m. megvallom; ezen szóval kezdődik a kat. egyházban bizonyos alkalmakra (szt. mise elején, áldozás, az utolsó kenet szentsége előtt) előirt nyilvános bűnvallomás. Eleinte a formula nem volt meghatározva és mindenütt egyforma; de a jelenlegihez nagyon hasonló található már a VIII. sz.-ban.
(franc., ejtsd: konfitür), cukorba főtt, konfekt.
(ejtsd: konflan), több helység Franciaországban;jelentékenyebbek: 1. C.-l'Archévęque (ejtsd: arsvek) v. C.-les-Carrieres, község Seine départementban, a Szajna és Marne összefolyásánál 1000 lak., Harlay által épített régi érseki kastéllyal, amely nevelőházul szolgál. XI. Lajos 1465. itt kötött békét a Ligue du Bien public fejeivel. 2. C.-Sainte-Honorine (ejts: szént-onorin), falu Seine-et Oise départementban, a Szajna jobb partján, (1891) 2482 lak., kőbányával, jó bortermeléssel; szép kastéllyal.