(ejtsd: kót róti), domblánc Rhône francia dép. Lyoni arrondiss.-jában; kitünő vörös borokat terem.
Roger, angol matematikus, szül. Burbachban 1682., megh. Cambridgeben mint a csillagászat tanára 1716 jun. 5. Életében csak két értekezése jelent meg, de több becses kéziratot hagyott hátra, melyeket Smith Róbert nevü barátja ily cimmel adott ki: Harmonia mensurarum sive Analysis et Synthesis per rationum et angulorum mensuras promota: accedunt alia opuscula mathematica, Cambridge 1722. Newton Principiac c. művének második kiadását (1713) szintén C. rendezte sajtó alá.
(ejtsd: kót dü nór), a régi Bretagneból alkotott 5 département egyike Franciaországban, Mobihan, Finistére, Ille-et-Vilaine és a La Manche közt, 6886 km2 területtel, (1891) 618,652 lak. A La Manche felőli partjai rendkivül szakadozottak. A fontosabb kikötők: Port de Rieux, a Guildói-, a Frenay-i, a Saint-Brieuci, a Paimpoli stb. Az egész département őskőzetekből álló alacsony fensik, amelyet számos patak szük völgye tesz egyenlőtlen felületüvé és amelyen a Méné, a Montagne d'Arrée és Montagne Noire nevü dombsorok huzódnak végig. A legmagasabb domb a Méné-ban a Bélair (340 m.). A rövid folyóknak nagyobbára széles a torkolatuk; ilyenek a La Mancheb torkoló Rance, amelynek környékét, szépsége miatt a bretonok dicsérik;a Gouessan, a Gouët, a Trieux, a Leff és a Léguar. Az Atlanti-oceánba ömlenek az Aune és a Blavet. C. klimája nedves és változó, de egészséges; lakói főképen földmiveléssel és állattenyésztéssel foglalkoznak. A partok mellett nagyban termesztik a buzát, kendert és lent és tenyésztik az erős lovakat; a középső vidéken termesztenek buzáit és még inkább rozsot, a déli vidékeken pedig a nagy terjedelmü legelőkön szarvasmarhákat tenyésztenek és zabot termesztenek (az 1890-iki termés: 1,7 millió hl. Búza, 525,000 hl. rozs, az állat-állomány: 337,000 szarvasmarha, 150,000 sertés, 96,000 ló). Az ipar emelésére ujabban sok történt. A kereskedelem, különösen a tengeri kereskedelem igen jelentékeny, főképen Angliával. A département 5 arrondissementra oszlik; ezek: Saint-Brieuc, Dinan, Guingamp: Lannion és Loudéac. V. ö. Joanne: Geogr. Des C. 1878.
La (ejtsd: la kót szeň aňdré), város Isére francia départementban, (1891) 4015 lak., bőr- és likőrgyártással, szalmakalap- készítéssel. Berlioz szülővárosa. Egykori kastélyában tartotta esküvőjét XI. Lajos savoyai Saroltával.
tétele. Osszák az A0, A1, A2, ..., A2m- pontok az a sugaru kör kerületét 2 m egyenlő részre, továbbá vegyünk fel a körnek A0Am átmérőjén egy tetszőleges 0 pontot s jelöljük ennek a kör középpontjától való távolságát x-szel; akkor C. szerint:
OA1 . OA3 ... OA2m-1 = xm+am
OA0 . OA2 ... OA2m-2 = xm-am
Megjegyzendő, hogy x pozitiv- vagy negativnak veendő a szerint, mint O és A0 a kör középpontjától ugyanazon, illetve ellentett oldalon vannak.
l. Koturnus.
l. Füzértánc.
(ejtsd: koteň) Károly, francia költő, szül. Párisban 1604., megh. 1682., kir. tanácsos és XIV. Lajos alatt hitszónok, 1655 óta a francia akadémia tagja. Moliére őt Tudós nők c. darabjában Trissotinn szerepében gunyolta. Kora irodalmi társtermei szépelgőinek egyike volt. Munkája: Recueil des énigmes de ce temps (Páris 1646) és egyéb erkölcsbölcsészeti eszmefuttatáson kívűl számos galáns költeményt irt (Oeuvres galantes, 2 köt., 1663 stb.) és egy ezeknél nagyobb becsünek tartott gyüjtemény: Poésies chrétiennes cimmel (1657. először), melyek korában neki bizonyos hirt szereztek, melyet azonban Boileau gunyolódása (Szat. 3, 8, 9) következtében elvesztett.
Tourn. (Rhus L. növ.), l. Szömörce.
(franc., ejtsd: kotoň) a. m. gyapot, kárton; cotonnerie gyapotültetvény.