és Naszatja, az ind. mitologiában egy isteni testvérpár neve, l. Azvin.
l. Datum.
kelttel, az év, hónap, nap jelzésével ellát.
Bessos (l. o.) társa, akit később N. Sándornak elárult, majd utóbbi ellen pártot ütve, ennek kiszolgáltatott.
(lat.), a római kuriának a kegyelmi ügyet kezelő egyik hatósága. Ezen név alatt csak a XIV. sz. óta létezik, azelőtt csak az apostoli iroda egyik osztályát képezte. Nevét valószinüleg onnan kapta, hogy a pápa által eldöntött ügyeket a kelettel (dátummal) ellátja - datare. - Hatáskörébe tartoznak a külső forumban előforduló, igy különösen házassági akadályok alóli fölmentések, feloldások, a pápának fenntartott, nem konszisztorialis javadalmak adományozása, kiváltságok megerősítése, kiterjesztése, korlátozása, az irregularitások alóli fölmentések némely esetei. Feladata az ügyek előkészítése, a pápa által eldöntött ily ügyek keltezése, megfelelő alakba foglalása s a kiadóhivatalhoz juttatása, esetleg a kiadás közvetlen eszközlése. Vezetője a datarius, akinek hivatala önmagában véve nem föltételez biborosi méltóságot, hanem csak prodaturát, azért prodatariusnak neveztetik, ha viselője esetleg biboros. Oldala mellett működik a szubdatarius, a prefektusok, revizorok és számos alsóbb hivatalnok. A szubdatarius a beérkező folyamodványok kivonatos tartalmát a kérvényekre irja s igy adja át azokat a datariusnak; a prefektusok az ügyek bizonyos nemeinek elintézésére vannak hivatva; a revizorok a kiadványok alakját állítják össze; ilyenek a revisor beneficialium vagy matrimonialium. A nyujtandó kegyelmeket csak a pápa adhatja, ezért a pápa vagy a kérvényre irja hozzájárulását, fiat ut petitur, fiat, placet, motu proprio kifejezésekkel s nevének kezdőbetüjével, vagy szóbelileg fejezi ki hozzájárulását. Az ekként megadott pápai kegyelmet adja ki azután a D. A pápai kihallgatás napja a data parva-t, az okmány kiállításának napja a data magna-t képezi. Ennek a jelentősége, hogy a motu proprio kiadott leiratok esetén kivül a kegyelem megadására alapul szolgáló tényállásnak azon pillanatban még valónak kell lennie, és abból semminek nem szabad elhallgatva lennie, amely napon a leirat keltezve lett, vagyis nem a folyamodvány beadásának napja, hanem a leirat kelte határoz, éppen ugy azon esetben is, ha két már megtörtént és összeütköző kegyelmi intézkedés hatályossága döntendő el. Némely esetben a D. a kérvények elintézésénél fölmerülő jogi kérdésekben meghallgatja valamely kongregáció véleményét. A leiratok kiállításáért dijak fizetendők. A leiratok kiadását vagy maga a D. eszközli és pedig bulla alakjában, via de curia, vagy breve alakjában, per breve; vagy pedig az apostoli iroda, vagy a kamara utján eszközli az expediciót. Ha a pápai szék megüresedik, a D. működése felfüggesztetik addig, amig az uj pápa elhatározása alapján elintézheti a beérkezett folyamodványokat. Magyarországon a D.-hoz intézett kérvényeket nem küldik közvetetlenül Rómába, hanem a megyés püspökhöz, aki azokat azután fölterjeszti a D.-hoz.
(ejtsd: decsett), pompás fekvésü falu Buckingham angol grófságban, Windsorral szemben a Themsénél; Shakespeare a «Windsori vig nők»-ben tesz róla említést.
(lat. röv. D. D. D.). L. D.
a. m. az orvostudomány vagyont a jogi rangot szerez (csak a szegény filozofiának kell gyalog járni).
Károly Róbert, olasz tudós, szül. Firenzeben 1619 okt. 2., megh. u. o. 1675 jun. 11. Fiatal korában mint Galilei tanítványa, mértannal, fizikával és csillagászattal foglalkozott. Hirét, mely oly nagy volt, hogy Krisztina svéd királynő magához Rómába, XIV. Lajos pedig Párisba hivta - a toscanai nyelvjárásban tett buvárlatai s görög művészek életiratai alapították meg. (Főmunkája: Vite de' pittori antichii. Firenze 1667. Uj. kiad. Milano 1831). 1640-től fogva tagja volt a Cruscanak s 1647-től Firenzében a görög s latin nyelv tanszékét is ő töltötte be. A Crusca szótárának harmadik kiadásán Marchese Capponi s Franc. Redi társaságában ő is szorgalmasan dolgozott.
indiai állam, l. Közép-India.