Deccan

l. Dékán.

Deccard

János Kristóf, ev. tanár, szül. 1686 okt. 21. Sopronban, megh. 1764 márc. 19-én u. o. Tanulmányait szülővárosában és Wittenbergában végezte, hol 1707 szept. 17. lett az egyetem hallgatója s négy évig volt az. Hazatérte után, 1712. a soproni ev. iskola igazgatásával bizták meg. E hivatalában mint kitünő szónok és jeles tudós nagy hirnévre tett szert, a jenai tudós társaság pedig 1740. tagjául választá. Székfoglaló értekezésének tárgyául a magyarországi ev. tanítók szomoru helyzetének leirását tüzé ki, ám ezt olyan kirivó szinekkel és sértő módon rajzolá, hogy a felingerült iskolai előljáróság először hivatalvesztéssel büntette, de később, midőn a dolgozat visszakerült Jenából anélkül, hogy kinyomatott volna, 150 frt nyugdijat rendelt számára. Nyugalomban töltött idejét szintén tudományos kutatásokra szentelte. V. ö. Szinnyei: Magyar Irók.

Decebalus

görögül Dekebalos, voltaképeni neve Dorpaneus, ugy hogy a D. név a. m. dákok fejedelme vagy királya. A dák népek fejedelme volt és Mezia tartományába való betörésével Domitianus római császárt maga ellen harcra ingerelte, és utóbbinak vezérét, Fuscust teljesen megverte. Csak Julianus vezér volt képes egy uj hadjáratban a vitéz ellent meggyőzni; azonban a rómaiakat érő más csapások Domitianust kevésbbé tisztes békére és adófizetésre késztették, valószinüleg Kr. u. 90. Ujabb győzelmet Traján aratott fölötte; fővárosát, Sazmizegetusát K. u. 103. elfoglalván. D. még egyszer megszegte a békét, amire Trajántól végleg legyőzetett 106. és öngyilkos lett. Országa római provinciává lett. L. Dacia.

Decelea

l. Dekeleia.

Decem

(lat.) a. m. tiz.

December

(a lat. decemből), a rómaiaknál Julius Caesar előtt az év 10-ik hónapja (mert az évet márciussal kezdették), innen a neve is; jelenleg az év 12-ik, utolsó hónapja. Kezdetben 29 napos volt, Julius Caesar óta 31 napos. A rómaiaknál a D. Saturnusnak volt szentelve; 17-én voltak a szaturnáliák. N. Károly a D.-t elnevezte szenthónapnak, majd a nagykarácsony hónapja lett és maradt is a D. mellett általános elnevezése. D. 21-22. van a téli solistitium, melytől a tél kezdetét csillagászatilag számítják; ekkor a Nap a bak jegyébe lép. Budapesten a D.-nek középhőmérséklete 0,7°; a hőmérséklet közepes változása, azaz a havi közepes hőmérséklettől hosszu időn át észlelt eltérések középértéke D.-ben nagyobb, mint novemberben, de rendesen kisebb mint januárban; Közép-Európában körülbelül 2,5°.

Decembristák

igy nevezik Napoleon Lajosnak köztársasági elnöknek azon hiveit, akik vele az 1851 dec. 2. elkövetett véres államcsiny keresztülvitelében közreműködtek és azt védelmezték. V. ö. Dekabristák.

Decempeda

(lat.), a földmérők tiz lábnyi mérő lánca. - Decempedator a. m. földmérő.

Decemprimi

(lat.), a római szenátus először szavazó 10 tagja a királyság és a reszpublika idejében.

Decemviri

(lat.) a. m. tiz férfi. A régi Róma hatósága, hatásköre szerint különféle jelzéssel. 1. D. agris dividundis az ager publicus felosztását intéző időleges bizottság. - 2. D. legibus scribundis v. ferendis, Terentilius Arsa néptribun törvénye értelmében Kr. e. 451. megválasztott s a történelemben legtöbbször említett patriciusi bizottság, melynek tiszte volt a hagyomány szentesítette törvények összeirása és ezzel egyidejüleg a consulok birói önkényének korlátozása. Egyszersmind azonban kitünő eszköz volt e hatóság arra nézve, hogy a törvény előtti egyenlőség révén a széthuzó patriciusokat és plebejusokat egyesítse. Működése idejére minden egyéb hivatal, még a tribunatus is felfüggesztetett, ugy hogy e 10 férfiu egyike az államkormányzást, nevezetesen a biráskodást intézte, mig a többi 9 voltaképeni hivatásának élt. Mindegyik csak egy-egy napon át kezelte a főhatalmat és birta a fasces-eket (l. o.), ugy hogy ez 10 nap leforgása alatt egyenkint mindegyiknek kezében volt. Az első évben 10 törvény-tábla készült el; fogalmazásuknál állítólag bizonyos Hermodoros, Efezusból menekülő bölcselő segített (interpres legum). A megfogalmazott törvények első sorban nyilvános szemlére tétettek ki, majd a szükséges javítások megtörténte után a centuriai gyülésen jóváhagyattak és érc-táblákra vésve a Comitiumon (népgyülések helye) kifüggesztettek. Egyszersmind 2 pótló törvény-tábla szüksége is fölmerült, amiért a D. működése a köv. 450-ik évre meghosszabbíttatott. A D.-k azonban hivatali évük leteltével nem akartak lemondani és törvényellenes utakon még egy évig meg akartak maradni valószinüleg a patriciusok hallgatag beleegyezésével, kiknek éppen kapóra jött a tribuni hatalom szünetelése. A D. fejének, Appiusnak Verginiával szemben követett zsarnoki önkénye, melynek eredménye volt a nép secessiója (kivonulása) a szent hegyre, véget vetett a D. hatalmának és ismét életbe lépett az előbbi alkotmányforma. Appius és Oppius a börtönben öngyilkosok lettek, a többi 8 számkivetésbe ment, s javaik elkoboztattak. - 3. D. stlitibus (litibus) indicandis, ősrégi lovagi kollégium, mely a szolgák felszabadítását, a polgárjog megadását stb. illető perekben biráskodott. Augustus császár a centumviri-törvényszék elnökeivé tette őket s ilyenekül igen soká fenmaradtak. - 4. D. sacrorum v. sacris faciundis, l. Divináció.


Kezdőlap

˙