és depositum, l. Letét.
(franc.), mást a birtokról kidobni, különösen az uralkodó trónjától megfosztani. Innen deposszedáltak névvel jelölik azokat a fejedelmeket, kik 1859. és 1861. Olaszországban, 1866. a porosz annektálások folytán Németországban trónjaikat vesztették. Ezek, valamint családjaik megtartották az uralkodói tiszteleti jogokat, cimeket és az uralkodó családokkal egyenraguaknak tekintendők.
(franc. ejtsd: depó) a. m. rakodó helyiség, raktár, börtön, katonaságnál a hadjárat folyama alatt a hadsereghez küldendő embereket, lovakat, továbbá tüzérségi, felszerelési, élelmezési szereket, stb. gyüjtő intézetek A cs. és k. közös seregben vannak «Depotabtheilung»-ok (gyalogságnál pótzászlóaljak, a lovasságnál pótkeretek, a tüzérségbél póttárak, stb.); ezeken kivül a hadseregek mögött, beteg lovak számára is telepeket (Depot für kranke Pferde) állítanak fel. - D.-várak az olyan várak, amelyekben a működő sereg számára élelmezési, felszerelési, tüzérségi stb. készleteket gyüjtenek össze, s amelyekben élelmiszereket, p. kenyeret sütő, vagy fegyverek és felszerelési cikkeket javító vagy gyártó intézetek és gyárak is léteznek.
D. az értékpapir-üzletben oly letét, mely valamely ügylet vagy üzleti viszony biztosítására szolgál. Ilyen p. az a D., melynek alapján a bankár folyó számlát nyit valakinek. D. továbbá az a fedezet is, amit a banlárnak valamely tőzsdei spekuláció végrehajtására adnak készpénzben vagy értékpapirokban. Ezzel a D.-val a bankár bizonyos adott esetekben rendelkezhetik; ha az ügylet, melynek fedezésére szolgál, veszteséggel végződik, ennek összegéig el is adhat a D.-ból. Ellenben az őrzés végett átadott letétet a bankár érintetlenül tartozik visszaadni.
(fr. ejtsd: dépó d'la gerr), földrajzi, statisztikai, hadtörténelmi adatokat gyüjtő és térképeket készítő és kiadó katonai intézet Franciaországban, amelyet 1688. Louvois hadügyminiszter állított fel s amely jelenleg a hadügyminiszterium vezérkarának V. ügycsoportját képezi s két ügyosztályra oszlik; az első az ország felméretésével, a térképek rajzolásával, többszörösítésével és kiadásával és földrajzi adatok gyüjtésével foglalkozik s a jelenkor legtökéletesebb térképgyüjteményének birtokában van; a második ügyosztály hadtörténelemmel és statisztikával (ide tartozik az idegen hadseregek tanulmányozása is) foglalkozik s igen érdekes irattárt kezel, melyben a XIV. Lajos király kora óta összegyüjtött fontosabb katonai aktákat és emlékiratokat őrzik.
Lajos, német zenész, szül. lippe-detmoldi Alverdissen-ben 1828 nov. 7., megh. Pyrmontban 1890 szept. 6. Marxsen és Lobe tanítványa; Hamburgban énekakadémiát alapított; mintaszerü oratórium-előadásokat rendezett, amelyekhez maga javította Händel hangszerelését. 1886 óta berlini udvari karnagy. Körner Zrinyijéhez irt megnyitó is van zenekari művei közt.
György Bernát, német-francia történetiró, szül. Münsterben 1784 máj. 11., megh. Párisban 1853 szept. 6. 1827 óta francia polgárjogot élvezett. Egy emigranssal került a művelt világ fővárosába, hol eleinte egyes nevelőintézetekben mint tanító nyert alkalmazást, később állandóan letelepedve, német és francia lapokban dolgozott. Művei közül nevezetesebbek: Merveilles et beautés de la nature en France; La Grece (4 köt.); Voyages d'un étudiant dans les cinq parties du monde; La Suisse; Histoire des expeditions maritimes des Normands et de leur établissement en France au X. siecle (2 köt.); Histoire du commerce entre l'Europe et le Levante depuis les croisades jusqu'a la fondation des colonies d'Amérique (2 köt.); Erinnerungen aus dem Leben eines Deutschen zu Paris; Geschichte des Kriegs der Münsterer und Kölner gegen Holland 1672-4. stb. Ezeken kivül folytatta Liquet: Histoire de la Normandie c. történelmi művét s összegyüjtötte a XIV. Lajos korára vonatkozó fontosabb állami okiratokat. 1817. spanyol költeményekből is adott ki gyüjteményt; Romancero castellano, mely 1844. 2-ik kiadásban látott napvilágot. Wolf F. 1846. egy 3. kötettel toldotta meg ezt az antologiát.
(lat.) a. m. elaljasodás; depravál, megront.
(injuriae) (lat.) a. m. bocsánatkérés, a régi német jogban oly büntetés, melyre becsületsértési esetekben más büntetés mellett, vagy önállóan a bünös itélhető volt.
(középkori lat.), 1. kolostoroknak s egyházaknak történt ajándékozás alkalmával az ajándékozó által magának fentartott jog, hogy az ajándékozott érték jövedelmeit élte fogytáig élvezheti. 2. Harmadízig tartó örökbérlet.
(lat.) a. m. a büntettesnek elfogatása. Forum deprehensionisnak nevezik azt a biróságot, mely a bünvádi eljárásra az elfogatási hely alapján illetékes, ellentétben az elkövetési hely és a lakhely szerinti illetékességekkel (forum delicti commissi, forum domicilii). Hazánkban az elkövetési hely szerinti illetékesség a szabály, vagyis az eljárásra az a biróság illetékes, amelynek területén a bünös a büncselekményt elkövette; a forum d. külföldön elkövetett büncselekményeknél illetékes, de itt is csak annyiban, amennyiben a lakhely szerinti illetékességnek nincs elsőbbsége. Ugyanez áll a magyar hajón ugyan, de külföldön vagy nyilt tengeren elkövetett büncselekmény tekintetében is.