(lat.) a. m. a mélységből, a 130. zsoltár kezdő szavai (vulgáta, 129).
Antal, német zeneszerző, szül. Münchenben 1838 máj. 18., megh. Berlinben 1878 jun. 23. A müncheni kir. zene iskolában tanult, 1861. u. o. tanító lett és 1864 óta felváltva élt Frankfurtban, Coburgban, Münchenben, Berlinben. Egy oratoriuma és több kitünő dala van.
(ejtsd: dettford), London (l. o.) DK-i külvárosa.
(lat.) a. m. megtisztítás, kitisztítás.
(lat.), uradalmi tisztek fizetésöknek egy részét terményekben, földben szokták kapni. Ennek elfogadott neve D. - D. A nyomdákban oly művek vagy hirlapok szedésénél, mely nem a szedett betük mennyisége szerint, hanem meghatározott hetifizetés szerint állíttatnak elő, D.-t adnak a szedőknek, mely abból áll, hogy óránként hány sort köteles mindenki szedni.
(lat.) a. m. kötet, képviselő, valamely küldöttségnek (l. o.) - deputációnak - tagja; igy nevezték különösen 1848 előtt a vármegyéknek az országgyülésekre küldött két-két követét.
(ejtsd: dekvinszi) Tamás, angol iró, szül. Greenhayban (Manchester mellett) 1785 ápr. 15., megh. Lasswadeban (Edinburgh mellett) 1859 dec. 8. Az ujabbkori essay-irók egyik legkitünőbbje. Gazdag szelleme, amelyre szokásos opiumm-evése (némmely napon 320 szemet vett be) sem volt tompító hatással, a tudományok minden ágazatát művelte. Nyelve és előadási módja egyaránt nagyszerü. Különösen érdekesek Jean Paul-, Goethe-, Schiller-, Herder- és Lessing-ről irt dolgozatai. A különböző lapokban szétszórtan megjelent Essays-kat összegyüjtötték és több izben kiadták, (Legutóbb Edinburg 1881, 16 köt.) Ezenkivül irt könyvei: Confessions of an english opium-eater (Lond. 1821), amely D. legsajátságosabb és legismeretesebb műve; The logic of political economy (u. o. 1814); Autobiographical sketches (1853) és Suspiria de profundis. V. ö. Mackenzie, Memoir of the life of D. (Boston 1859); Page, Thom de A. his life and writings (London 1877. 2 köt.); Masson, Thom de A. (u. o. 1887). Japp, D. Q., his life and writings (London 2. kiadás, 1890). U. az, D. Q., Memorials being letters etc. (Lond, 1891).
l. Derr.
a harmathoz hasonlóan az által képződik, hogy a talaj vagy egyéb földi tárgyak hőmérséklete az alsó légrétegek harmatpontja alá száll, ugy hogy a levegő páráinak egy része a talajra s egyéb tárgyakra lerakódik. A D. képződésénél a harmatpont a fagypont alá esik, miért is a párák finom jégkristályok alakjában válnak ki. A D., iletve harmatképződésre mindazok a tényezők kedvező hatással vannak, melyek a talaj lehülését okozzák, igy p. a beültetett talajon nagyobb a dér, mert a növényzet hőkisugárzási képessége és az elpárolgása által okozott hőveszteség a talajt nagyobb mértékben hűtik le. Csendes idő és tiszta ég is kedveznek a D.- és harmatképződésnek; ködös éjjeleken harmat nem képződik, de dér igen. L. Zuzmara.
(Der'at, Edre'at), a legnagyobb város Hauranban s egy török kajmakám székhelye. Hajdan Edrei (l. o.).