Destructio

(lat.) a. m. pusztítás, lerombolás; destruktiv, romboló.

Destutt de Tracy

(ejtsd: desztüt dö traszi), 1. Antal Lajos Kolos gróf, francia filozofus, szül. Párisban 1754 jul. 20., megh. u. o. 1836 márc. 10. Ezredes és a bourbonnaisi nemesség küldötte volt az États généraux-ban; a nemesi előjogoknak és a kat. vallásnak mint államvallásnak eltörlésére szavazott, 1793 nov.-től 1794 okt.-ig fogságban volt; utóbb Napoleon alatt szenátor, 1814. pair, az Institut és az Académie des sciences morales tagja lett. A szenzuál filozofusokhoz tartozott és Condillac szenzuálizmusát u. n. ideologizmussá alkotta át. Művei közül nevezetesebbek: Éléments d’idéologie (Páris 1801-15, 5 köt., uj kiad. u. o. 1824-1825), melynek 4. és 5. része a politikai ökonomiával foglalkozik; Commentaire sur l’esprit des lois de Montesquieu (Páris 1819). Műveinek egy részét idegen nyelvekre is lefordították.

2. D. Antal Cézár Viktor gróf, francia tengerészeti miniszter, az előbbi fia, szül. 1781., megh. Paray-ban 1864 márc. 13. Mint tiszt résztvett Napoleon alatt a spanyolországi és az 1813-iki németországi hadjáratokban; 1818-ban kilépett a hadseregből. 1827-48. ellenzéki képviselő; Napoleon herceg miniszterelnöksége alatt 1848 dec. 20-tól 1849 okt.-ig tengerészügyi miniszter volt. Több földmívelésügyi és nemzetgazdasági munkát irt. - Neje, Tracy Mária, a Newton családból, szül. Stockportban 1789., meghalt 1850. okt. 27. Szellemes tartalmu leveleket, cikkeket, gondolatokat foglalt össze: Essais divers, lettres et pensées (Páris 1855, 3 köt.) c. irásában és irt egy kitünő regényt is Martha cimen.

Desuetudo

(lat.) a. m. szokatlanság, elszoktatás. D. által megszünik valamely törvény kötelező ereje, midőn hosszu időn át a törvény tényleg nem alkalmaztatik. Ebben fekszik a szokásnak törvénymegszüntető ereje, amelynek napjainkban lehetősége vitás lehet, de kétségtelen, hogy régi törvényeink közül nem egy, D. utján vesztette hatályát.

Desultor

(lat.) a. m. leugró, a rómaiaknál az a műlovas, ki a cirkuszban sebes futtában egyik lóról a másikra ugrott; innen desultorius, állhatatlan, változó.

Desv

növénynevek mellett Desvaux Augusztin Nicaise nevének rövidítése. Szül. Poitiersben 1784 aug. 28., megh. mint Angersben a botanika tanára, e városhoz közel, Bellevueben 1856 jul. 12. Tiszteletére van nevezve a Desvauxia R. Br., l. Centrolepis.

Deszátir

arabos képzésü többese a persa desztur szónak, mely szabályt, előirást jelent. Ez a cime a parszok egyik ujabb keletü vallásos művének. A század elején a mű feltalálójának fia, Firuz molla adta ki Erskine angol fordításával, D. or sacred writings of the ancient Persian prophets (Bombay 1812, 2 köt.) cim alatt. Valószinülag a XVII. században iratott. Tudományos tekintetben teljesen értéktelen.

Desze

(Gyeszes), kisközség Mármaros vmegye szigeti j.-ban, (1891) 1023 oláh és német lak., postahivatallal és postatakarékpénztárral.

Deszetina

délszláv elnevezése a tizednek, melyet a török birodalomban, valamint Bosznia- és Hercegovinában a földbirtokos, ill. jobbágy a termés után természetben v. meghatározott váltságárban állami egyenes adóként évenkint a kincstár részére fizetni tartozik. A török ezen adó megnevezésére az arab eredetü üsr (többes szám ásár) szót használja.

Dés-zilahi vasut

l. Szamosvölgyi h. é. vasut.

Deszima

v. Decima, mesterséges sziget Nagaszaki előtt. Szélessége 82, hossza 236 lépés. 1638-1858-ig hollandi telep volt; az egyedüli hely, ahol európaiaknak a japánok szigoru felügyelete alatt megmaradniok és évenkint egy hajót Európába küldeniök szabad volt. 1858., midőn Nagaszaki kikötője az európaiak előtt megnyilt, elvesztette minden jelentőségét.


Kezdőlap

˙