nagyközség Bács-Bodrog vmegye ujvidéki j.-ban, (1891) 2228 szerb és német lak., postahivatallal és postatakarékpénztárral.
arab eredetü török szó, jelent történetet, elbeszélést, mely a nép mulattatására szolgál. Ujabban versekbe foglalnak egy-egy népszerü eseményt vagy személyt és vagy elénekelik nyilvánosan helyiségekben, vagy pedig nyomtatásban is árulják. Százával teremnek a desztánok, és a könyvet bazárokban árulják, a szines papirosra nyomtatott históriákat. Tárgyuk a lehető legkülönfélébb. Négysoros és párosrímekbe szedett versszakokból állanak, népies nyelven vannak irva és pusztán mulattatásra szánvák.
l. Lepárlás.
l. Viz.
(török) a. m. engedély, hatalom. Az utcákon e szóval intik vigyázatra az embereket, ha valami, főleg teher elől ki kell térni. D. vardá D.-nak nevezik még a törvények és rendeletek gyüjteményét is. D. elámel igy p. a neve minden még érvényességben levő törvénynek.
(franc., ejtsd: detasé, ném. detaschieren), az egy egészet képező részek egyikét az egésztől eltávolítani. Katonaságnál seregrésznek, csapatnak stb. rendes harcászati köteléken kivüli alkalmazása. - Détachement, l. Különítmény. - Détaché (zene), l. Staccato, - Detachier-készülékek (tengerészet), l. Csónakeresztő-készülékek.
fr. (ejtsd: détasör). A malmokban a sima felületü hengerekkel működő hengerszékekből a derce- és lisztkeverékből álló őrlemény összenyomva, összetapadva apró levélkék alakjában kerül ki. Ily alakban ezen őrlemény-részeket a közönséges szitáló gépekben, nem lehet jól különválasztani, mert ezen összetapadt részek még szitálás alatt sem hullanak teljesen szét. A malomban tehát a szitálás előtt ezen őrlemény-lepénykéket kavarással széthullatják. Erre a célra használják a D. nevü gépeket, melyeket először Fischer Adolf budapesti magánmérnök és malomszerkesztő vitt be a malomüzembe.
[ÁBRA] Détacheur.
Az ábra mutat egy D.-t. Az őrlemény-lepénykéket cső vezeti jobbról fönn a gép hengerébe, melynek vizszintes tengelyével a kavaró szerkezet percenként 300-500 fordulatot tesz, a szerint a mint a D. 1-6 hengerszékből kikerülő őrleménynek a kavarására szolgál. A megkavart s ez által széthullott őrleményrészek a henger balvégén lenn kiömlenek. A kiömlő őrleményt cső vezeti a felhordóba, mely azt a szitáló hengerekbe emeli. Ha az őrleményt centrifugális szitahengerben szitálják, D.-t nem szükséges alkalmazni. A gép hossza 1,0 m., átmérője 0,5 m.
(franc., ejtsd: detaj) a. m. részlet; a kereskedésben a D. v. kiskereskedés ellentétben áll az en gros, vagyis nagykereskedéssel; az építészetben v. valamely tagozatnak természetes nagyságban való megrajzolása. - D. iroda, a hadseregparancsnokságoknál és a hadseregfőparancsnokságnál a vezérkari osztály egyik ügyosztálya, amely mindazokkal az ügyekkel foglalkozik, amelyek nem vonatkoznak közvetlenül a hadműveletekre. A D. irodához vannak beosztva, ill. közvetlenül ez alá vannak rendelve: a szárnysegédek és parancsőrtisztek, a főhadiszállás tábori rendőrosztaga, a főhadiszállás térparancsnoksága s a tábori posta; a hadsereg-főparancsnokság D.-irodája alá van még rendelve a testőr-lovasszázad is.
(ejtsd: dötaly) Eduárd, francia festő, szül. Párisban 1848 okt. 5. Meissonier kedvenc tanítványa, az 1867-iki Szalonban mestere műtermét ábrázoló festményét állította ki, azután a directoire idejéből vett apró, szellemes, csinos kosztümképekkel aratott sikert, később azonban, különösen az 1870-71. háboru után, melyben ő is résztvett, kizárólag katona- és csataképeket festett. Neki is, mint mesterének, legsikerültebb képei kis terjedelmüek és a rendkivül gondos kidolgozással meg a hatásos elrendezéssel tünnek ki. Ilyenek legismeretesebb képei: A győztesek (1872); Fosztogató poroszok Páris előtt; A maursbronni nehéz lovasság (1875); a kémszemle (1876); különösen szép az: Üdvözlet a sebesült ellenségnek (1877); kevésbé sikerültek nagy festményei. A zászlók kiosztása (1881) és a champigny-i csata panorámája (1882). Neuville-el együtt); megható ellenben 1892. kiállított nagy képe: A hüningen őrség kivonulása. A magyar nemzeti muzeumban levő: Huszárőrnagy elegáns, bámulatos technikával megfestett képecske. D., aki mint akvarell-festő is kiváló, 1885. L'année française cimen diszmunkát adott ki.
a. m. részletrajz.