Devinkuláció

l. Vinkuláció.

Devise

(középkori lat.: divisa) a. m. jelszó, jelmondat. D. üzlet külföldi piacokra szóló ércértékben fizetendő váltók, amelyek épugy, mint az értékpapirok, a tőzsdei forgalom és hivatalos jegyzés tárgyát képezik. Az osztrák-magyar bankról szól 1887. XXVI. t.-cikk szerint a mig az államjegyek kényszerforgalma a monarkia mindkét részében meg nem szüntettetik, az osztrák-magyar banknak meg van engedve, hogy a birtokában levő, külföldi piacokra szóló váltókat, a mennyiben azok valóságos érctértékben fizetendők, legfeljebb harminc milliónyi összeg erejéig érckészletébe beszámíthassa. A bank e jogával természetesen él is, mert e D.-ek után kamatot kap, mig a többi érckészlet kamatozatlanul hever pincéiben. - D. heraldikai értelemben l. Diszek.

Devizes

(ejtsd: devajzesz) v. The Vize, a rómaiak Castrum Divisaruma, város Wilts angol grófságban, az Avon-Kennet csatorna és vasut mellett, 34 km.-nyire Salisburytól, 1891) 6426 lak., selyemfonókkal, dohánygyárral; I. Henrik korából való kastéllyal, muzeumában római régiségekkel.

Devlet

v. deület (török) a. m. állam, hatalom, királyság. A török birodalomnak devleti-i álije a magas birodalomnak egyik neve. Jelent e szó azonkivül szerencsét, boldogságot is. Igy a köszönés egyik formája devlet ile, vagyis szerencsével (járj). Mint cimezés nagyon használatos, az ugyanezen alapszóból származó devletlü boldogságos, szerencsés szó, mely első sorban a veziri méltóságban levőket illeti meg.

Devol

folyó Török-Albániában, a Nerecska Planinán eredő K.-i és a Grammoszon fakadó Ny.-i D.-ból keletkezik, átfolyik a Szvirna-tavon, fölveszi a Maliki-tó vizeit; mintegy 150 km. hosszu folyás után egyesül az Uszummal és fölveszi a Szemeni nevet; ujabb 45 km. hosszu folyás után a Karavaszta-tótól D.-re az Ádriai-tengerbe torkol.

Devolució-háboru

Igy hivják azt a háborut, melyet XIV. Lajos 1667-68-ig a spanyolok birtokában levő Németalföld ellen intézett. E háborura Lajos határtalan hatalomvágya szolgáltatta az okot. IV. Fülöp spanyol király (Lajos ipja) halála után a francia király a spanyol Németalföldre emelt igényt, mint nejének örökségére, dacára annak, hogy eljegyzése alkalmával ebbeli igényeiről lemondott volt. Szószegése ürügyéül arra a Brabantban divatozó szokásjogra hivatkozott (devolution-jog), mely szerint az első házasságból született leánygyermekek elsőbbségi joggal birtak a második házasságból származott fiukkal szemben. Lajos parancsára Turenne el is foglalta Flandria és Hennegau egy részét, mig ő maga a védtelen Franche Comtét szállotta meg. E támadással azonban a szomszéd független Németalföldet is aggodalomba ejtette, melynek megrettent kormányzói: Witt János és Cornelius (A kiskoru Orániai Vilmos nevében), Angliával és Svédországgal hamarjában hármas szövetséget kötöttek (1668), melynek éle Lajos féktelen hódítás-vágya ellen irányult. E szövetség elől a bosszus Lajos meghátrálni volt kénytelen és Aachen-ban a spanyolokkal békét kötött, melynek értelmében a Franche Comtét ugyan visszaadta, de Lille várát más tizenegy várossal megtartotta. V. ö. Meinecke, Devollutionskrieg 1887; Scheichel, Leopold I. während des D.-Kriegs (1888); Lefevres-Pontalis, Jean de Witt (1884); Martin, XIII. Michelet XIV; Ranke, Franz. Gesch. IV.

Devolutio

(lat.) a. m. átszállás; a jogtudományban többféle értelme van. Igy valamely vagyonnak másra háramlása. A jogorvoslatnak, a melynek használatával valamely ügy a felsőbb biró elé kerül a judex a quo birótól a judex ad quem biróhoz, devolutio hatása van. Az egyházjogban D. általában az a jog, amelynél fogva a magasabb egyházfőnök pótolja közvetetlenül alárendelt közegeinek mulasztásait. Igy a hányszor a püspökök s érsekek elmulasztják az őket illető adományozási joggal a kánonjog szabta módon és időben élni, az adományozás joga a pápára száll. Hazánkban azonban a pápai D. a kir. kinevezés alá tartozó javadalmakra nem terjed ki. A D.-nak nincs helye akkor, ha az elmulaztás alapos oknál fogva történt, másrészt a pápa a D. által nyert jogról az eredeti jogosult javára lemondhat, azaz megengedheti, hogy a D. dacára az adományozhassa a javadalmat, a kihez az eredetileg tartozott. Ily D. joga megilleti az érseket a püspökkel szemben, ami iránt azonban a kanonisták nézetei eltérők.

Dévoluy

(ejtsd: devolüi), 48000 ha.-nyi területet elfoglaló, mészkövekből álló hegytömeg Haut-Dauphinében, Franciaországban, Isere, Drôme és Hautes-Alpes départementok összeszögellésénél az Ébron, Drac, Buech és Soulvise völgyei közt. A rendkivül szaggatott, kopár és puszta hegyes vidék legmagasabb csucsai a Földközi tengerről is látható Obiou (2793 m.), az Aurouse (1215 m.) és a Faraud (2560 m.). A lakosság (mintegy 3000) a hegység lábainál és az egyes védettebb helyeken kizárólag állattenyésztéssel foglalkozik.

Devolvál

(lat.) a. m. legördít, áthárít.

Devon

(ejtsd: devn), Devonshire, grófság Angliában Sommerset, Dorset, Conrwell grófságok, a Bristol-csatorna és a La Manche között, 6698 km2 területtel, (1891) 631767 lak. Nagyobbára meredek partjait mély bevágodások, öblök, folyótorkolatok teszik változatosokká; ilyenek É-on a Morte-bay és a széles Barnstaple-öböl. D-en a Tori-, Starti-, Bigbury- és Plymouthi-öblök. Belsejében hasonló a változatosság; Ény-ról DK-nek egy mélyedés huzódik rajta végig, amelyben az Exe, a La Manche, a Tawe pedig az Atlanti-ocean felé folyik. E mélyedésen kivül a grófság emelkedett. D-nek a 350 m. közepes magasságu, gránitból álló Dartmoor (legmagasabb csucsa a Jes Tor 625 m.), É-nak az Exmoor (300-500 m.) és K-nek a legalacsonyabb Black down terül el. A folyók számosak; a La Mancheba torkol: az Axe a Yarttal, az Otter, az Exe, a Dart, az Avon, Erme, Yealm, a Plym és a Tamar a Tavyv al; a Bristol-csatornába pedig a Torridge és a Tawe. Az éghajlat az Exe és Tawe völgyeiben enyhe, különösen Torquayt emiatt a mellbetegek is fölkeresik; a fensikokon ellenben zord. Nagyon jelentékeny a bányászat, különösen Dartmoor és Tamar közt; bányásznak cinnt, rezet, vasércet, szenet, porcellán-fözdet, továbbá a Dartmooron gránitot, amelyből sokat szállítanak el. Az alacsonyabban fekvő helyeken gabonát, burgonyát, hüvelyeseket és sok gyümölcsöt, különösen almát termesztenek. Az állattenyésztés ágai közül a juhtenyésztés a legjelentékenyebb. A vas- és hajóépítő ipar számottevő. Fővárosa: Exeter; nagyobb városok: Pymouth, Devonport, Torquay, Barnstaple stb. V. ö. Murray: D. and Cornwall. Worth: Tourist's guide to D. 1886.


Kezdőlap

˙