Diafragma

az optikában átlátszatlan, fekete lemezt jelent, mely nagyítókban, messzelátókban és egyéb lencsékkel ellátott optikai eszközökben a lencsékre eső szélső sugarak visszatartására szolgál. A D.-nak központi nyilása van s ennek közepét gyakran két, egymást derékszög alatt metsző pókhálófonál metszési pontja jelöli; ezen pont egyuttal a messzelátó v. nagyító optikai tengelyébe esik. A galván elemeknél D.-nak nevezik azon máznélküli porcellánhengert v. pergamentpapirost, mely a kétféle folyadékot egymástól elválasztja, mig az elektromos áramot keresztülbocsátja. D. orvosi szempontból l. Rekeszizom.

Diaftora

(gör.) a. m. romlás, elhalás, kipusztulás.

Diagenézis

a geologiában némelyek azt a folyamatot jelzik e névvel, mely közben a kristályos vagyis ős palák (fillitek, csillámpalák, gnájszok) az ős, azaz archaikus tenger lerakodásaiból képződtek. Hogy minő természetü volt maga a lerakodás és hogy mily behatások közben történt a kikristályosodás, arra nézve eltérők a nézetek; a D. folyamata csak azt akarja kizárni, mintha az ős palák metamorf és nem eredeti képződmények volnának. A megnevezés Gümbel C. W.-től való (Ostbayer, Grenzgebirge 1868).

Diaglifosz

(gör.), bevésett, bemélyített diszítmény vagy ábrázolás. L. Intaglio, Anaglifosz.

Diagnózis

(gör.), az orvostanban a kórmeghatározás. Az orvos a D. megállapítása céljából a beteget vizsgálatnak veti alá s a talált eltéréseket, mint a betegség tüneteit összefoglalva, azokból alkotja meg a kórjelzést. Hogy azonban erre képes legyen, nemcsak a vizsgálati módszereknek kell teljes birtokában lennie, hanem még élénk ismerettel kell birnia az egyes kóralakok tüneteiről is. A leggyakoribb módja a D. felállításának az, hogy az észlelt tünetekből egy kórképre következtet az orvos s ekkor vizsgálja tovább, vajjon azon kórképnek többi tünetei is jelen vannak-e. Ha a tünetek kielégítők, ugy biztos lesz a D., különben csak valószinü. Vannak egyes tünetek, amelyek már magukban csaknem teljes biztonságot nyujtanak, ezek a patognomonikus tünetek, igy a köpet a tüdőgyulladásnál (D. e patella, a köpőcsészéből). Máskor csak ugy lehet egy bizonyos kóralakra következtetni, ha minden hasonlót kizárhatunk: kizárási D. v. differencialis D. Néha a gyakorlott orvos csaknem az első pillanatra felismeri a beteg baját, mindazonáltal az ilyen D.-ra támaszkodni nem szabad, hanem a beteget lehetőleg tetőtől-talpig meg kell vizsgálni, mert a legtöbb téves D.-nak a hiányos vizsgálat az oka. A D. alapját képező vizsgálatok elseje a pontos anamnezis (l. o.), amely a beteg szubjektiv tüneteivel is beszámol, azután következik az objektiv vizsgálat, amely fizikai, kémiai, optikai stb. segédeszközökkel rendelkezik a kopogtatás- és hallgatódzásban, a váladékok, esetleg szövetrészletek kémiai és mikroszkópos vizsgálatában, továbbá a különféle tükrökben, amelyekkel különben nem látható testrészleteket világíthatunk meg, stb. A fizikalis D. eszközei a betegen tehát a megtekintés (inspectio), a tapintás (palpatio), a mérés (mensuratio), a kopogtatás (percussio) és a hallgatódzás (anscultatio). Érzékszerveink közül az izlelést nem vesszük segítségül, mig a szaglás több tekintetben nyujt utbaigazítást. A D. az orvos egyik legnehezebb feladata s nemcsak nagy jártasságot és tudást, hanem leleményességet is kiván, a helytelen D. meghiusítja a gyógyítást.

Diagonális

(átló, átszögelő). Valamely egyszerü sokszög D.-ai alatt két-két szögpontjának azon egyenes vonalu összeköttetései értendők, melyek nem esnek össze a sokszög valamely oldalával. Valamely szögletes test v. polieder D.-ai alatt két-két csucsának azon egyenes vonalu összeköttetései értendők, melyek nem esnek össze valamely éllel, vagy valamely lapnak D-ával. Az n szögnek n szögpontja [ÁBRA] egyenes vonallal köthető össze s ezek közül n a sokszögnek oldala, ennélfogva az n-szög D.-ainak száma [ÁBRA] -n = [ÁBRA]

P. a háromszögnek nincs D.-a, a négyszögnek 2 van, az ötszögnek 5. Az n csuccsal biró polieder D.-ainak számát ugy határozhatjuk meg, hogy [ÁBRA]-ből kivonjuk az élek számát s az egyes lapok D.-ainak összegét. P. a kockának 8 csucsa van, éleinek száma 12, hat lapja közül mindegyiknek 2 D.-a van, tehát a kocka D.-ainak száma 8.7/2 - 12 -6.2 = 28-12-12 = 4. V. ö. Teljes négyoldal, teljes négyszög.

Diagonális erő

l. Eredő erő.

Diagonális gép

az erőegyenközény tételének igazolására szolgáló készülék.

Diagonális rétegzés

homok- s homokkő-rétegeknél tapasztalható az a ritka jelenség, amidőn valamely egyközös rétegzésü rétegcsoport közé ékelt homok- v. homokkőpad, a többivel diszkordans rétegzést mutat.

Diagonit

a. m. Brewsterit.


Kezdőlap

˙