Diakrízis

(gör.) a. m. elkülönítés, szétválasztás; az orvostanban a. m. diagnózis.

Diaktinizmus

képesség a kémiailag ható (aktinikus) sugarakat átbocsátani. Nagy mérvben diaktinikus a viz, jég, hegyi kristály, szintelen folypát és kősó.

Diakusztika

a hangtannak a hang terjedésével foglalkozó része.

Dialektika

(gör.), a szó eredeti értelmében a beszélgetés mestersége; filozofiai értelmet kapott a szó Sokrates föllépésével, kinél a beszélgetés a tudományos eljárás egyik módja, amelynek segítségével a beszélők fogalmaikat vizsgálják, helyreigazítják s megegyeztetik: ebből azután a D. általában a fogalmakkal való módszeres bánásmód, tehát körülbelül annyi, mint a logika. Minthogy azonban Sokrates után a logikai formákkal, melyeknek tudatos használata a gondolkodók előtt uj volt, vissza is éltek s sokat mesterkedtek, a D. a csalás művészete gyanánt tünt fel. Platon s Aristoteles különböző értelmet adnak e szónak. Platonnál a D. a legfelsőbb spekulativ gondolkodás módja, Aristotelesnél különbözik a logikai gondolkodástól; nem oly szigoru mint emez; a tudományos vizsgálat művészete, amint a (Sokrates-féle) vitatkozásban gyakorolják, amidőn ugyanis feltett állításokból következtetéseket vonunk le, hogy a feltevések érvényességét megitélhessük, még pedig valószinü tételek alapján. Körülbelül ily értelemben használják e szót a középkorban is. Kant a régiek nyelvhasználatát vélvén helyreállítani, a D.-t majdnem egyértelmünek veszi a szofisztikával; a látszat logikájának nevezik, «szofisztikai mesterségnek, mellyel tudatlanságunknak, sőt szándékos ámításunknak az igazság látszatát adjuk.» Transcendentális D.-nak nevezi rendszere ama részét, melyben a D.-t leleplezi s azokat a kérdéseket fölfedi, melyekbe, ha az emberi ismeret határait átlépjük, akaratunk s tudtunk nélkül kerülünk. Hegel vállalkozott rá, hogy a D. fogalmát rehabilitálja. Néha a D., vagy a D.-i módszer külön filozofiai módszer, mely minden más tudományos módszertől különbözik, és amely a filozofiában az egyedül üdvözítő. E módszer jellemző vonása, hogy minden fogalom ellentéteket foglal magában, minden fogalom fejlődésen megy keresztül; e fejlődés közben amaz ellentétekre bomlik, de csak azért hogy azután uj, magasabb egységbe összefoglalódjék. A köznyelvben azóta is ingadozó a szó értelme, mégis inkább azt az eljárást jelenti, mely nem a logika szük és biztos utján marad, hanem a fogalom forgatásával és belső fejlesztésével akarja az igazságot valahogyan megközelíteni.

Dialektikon

dialogizmus (gör.), beszédalakzat, mely szerint a szónok a közlendőt kérdések- és feleletekbe öltöztetve, mintegy önmagával folytatott beszélgetéssé alakítja. E fordulat mintegy a hallgatókat is belevonja a megvitatásba s a figyelem lekötésére igen alkalmas. L. Anakoinozis. Ily kérdések és feleletek halmozását hipoforá-nak nevezik.

Dialektologia

(gör.), a nyelvjárások tana; az uj történeti és összehasonlító nyelvészet egyik fontos része.

Dialektus

l. Nyelvjárás.

Dialemma

(gör.) a. m. megszakítás. Igy nevezik a lázbetegségeknél, főkép a váltóláznál a láztól mentes időközöket.

Dialízis

(dyalysis). A likacsos állati hártyákon (hólyag), továbbá mesterséges állati hártyákon (pergament papir) a testek oldataikból átömlenek; de nagyon különböző gyorsasággal. Igy a kristályos testek (sók) aránylag gyorsan, mig a nem kristályos testek (gummi, enyv, fehérje stb.) nagyon lassan hatolnak át. Ez irányban beható vizsgálatokat Graham végzett és a különféle testek átömlési sebességét megállapította. Szerinte a testeket e nézőpontból két csoportra oszthatjuk: krisztalloid (gyorsan átömlő) és kolloid (lassan átömlő) testekre. A következő táblában nehány fontosabb vegyület átömlési gyorsaságát közöljük Graham izsgálatai alapján, 2 %-os oldatokban.

[ÁBRA]

A dializator nevü készülék működése a D.-en alapszik és a kolloid- és krisztalloid-testek egymástól való elkülönítésére használható. E készülék lényeges része egy olyan üveghenger, melynek alsó része hólyaggal v. pergamen-papirral van lekötve. E hengert nagyobb edénybe függesztjük. A külső edénybe vizet, a belsőbe az oldatot öntjük. Már most a krisztalloid-anyag a hártyán áthatolva a külső edénybe jut, mig a belsőben a kolloid-anyag marad. A vizet a külső edényben több izben megujítva a belső edényből a krisztalloid-anyag majdnem teljesen eltávolítható. A gyógyszerül használt Ferrum oxydatum dialysatum készítmény előállításához e készüléket használják. - D. a nyelvtanban és retorikában l. Dierézis.

Diallag

(diallagit ásv.), l. Piroxén.


Kezdőlap

˙