Diandria

(gör., növ.), kéthimesek, Linné rendszerének 2. serege, a kéthimes virágu növényeket (orgonafa) foglalja magába. Diandrus a. m. kéthimes.

Diane

(ejtsd: dján), 1. D. de Poitiers, II. Henrik francia király szeretője, Poitiers Jánosnak legidősebb leánya, szül. 1499 szept. 3., megh. 1566 ápr. 22. 13 éves korában férjhez ment Brézé Lajoshoz, Normandia helytartójához, de 1531. özvegy lett, s ekkor szépségével annyira meghódította a dauphint, hogy midőn ez - mint II. Henrik - trónra lépett, D. nagy befolyásra emelkedett az udvarnál. Cselszövényeivel Montmorency, St. André és Guise Károly biboros kezeire játszotta a kormányt, második leányát pedig Aumale Kolozs herceghez adta nőül. A király D.-t 1548. Valentinois hercegnővé tette. A vallásmozgalmakban üldözte a protestánsokat. A király halálával (1559) elvesztette befolyását s odahagyván az udvart, a Delorme Philibert által épített aneti kastélyába vonult vissza, hol meg is halt. V. ö. Guiffrey: Lettres inédites de D. de Poitiers (Paris 1865); Capefigue: D. de Poitiers (Paris 1860).

2. D. de France, angoulemi hercegnő, szül. 1538., megh. 1619., II. Henrik francia király és Duc Philippina természetes leánya. Előbb Farnese Horazio castroi herceghez, - Parma és Piacenza hercegének másodszülött fiához, - majd később Montmorency Ferenchez ment nőül, kit a Bertalan éjjen megmentett. Féltestvérét, III. Henrik királyt kibékítette Navarrai Henrikkel, s midőn ez - mint IV. Henrik - trónra lépett, D. befolyásos szerepet játszott az udvarnál és XIII. Lajos király neveltetését ő vezette. Gyermektelenül halt el.

Dianoia

(gör.) a. m. gondolkozó erő, gondolkozó képesség, értelem, értelmi megismerés, Dianoiologia, gondolkozástan (Schopenhauer).

Dianthera

L. (növ., Amphiscopia N. a. E. pro parte) az akantuszfélék génusza, 80 fajjal mind a két földrész forró tartományaiban. Ritka kerti virág.

Dianthus

L. (növ.), l. Szegfű.

Diapazon

a görögöknél és a régi római zenetanároknál a nyolcad neve volt. A nyolcadot tulhaladó hangközöknél is használták ezt a szót. A franciáknál D. átvitt értelemben a hangszerek méreteit (l. Menzura) jelentette, p. a fuvolák, oboák stb. egyes hanglyukainai távolságát. D. végül a hangvillát is jelenti.

Diapedézis

(gör.), a vérnek a sértetlen véredény-falzaton át történő átszivárgása. A D. szolgál jelenleg a lobnak és tüneményeinek magyarázására. Felfedezője Cohnheim, ki az élő szalamander hashártyáját górcső alatt vizsgálva, direkt észlelte a vérsejteknek az ép edényfalon keresztül való kivándorlását. D. főleg két okból keletkezik, a vér nyomásának fokozódásánál, igy a visszeres keringés akadályozásánál és az edényfal megbetegedéseinél, igy idegbajoknál, továbbá skorbutnál, Werlhoff-féle foltos betegségnél stb. L. még Gyulladás.

Diapente

v. dioxia, a görögöknél és a középkor zenészeinél a tiszta ötöd elnevezése volt; ezen kifejezés segélyével azután egyéb hangközök neveit is alkották, p. D. cum semitonio, kis hatod; D. cum tono, nagy hatod; D. cum ditono, nagy heted; D. deficiens, szükített ötöd.

Diaphoretica

l. Izzasztó gyógyszerek.

Diapitéma

(gör.) a. m. genyedés, gyülés, különösen a tüdőn; diapitica, a genyedést elősegítő szerek.


Kezdőlap

˙