(gör.), a ficamodott végtagrészletnek vagy tört csontdaraboknak rendes helyükre illesztése.
(gör.) a. m. bőrpárolgás; diapnoika, a bőrpárolgást, izzadást előidéző szerek.
(gör.) a. m. kételkedés, habozás; szónoki alakzat, mellyel a szónok szerénységből azt jelzi, hogy nem tudja, hol kezdje, hol hagyja abba beszédét vagy egyáltalán mit is mondjon.
(gör.), a régi Athénben a démosz (nép) szavazása olyanok joga fölött, akiknek állampolgári minősége iránt kétely merült fel. A kire a szavazás hátrányos volt, azt a polgári kötelékből kilökték. Az illető a határozat ellen a rendes birósághoz felebbezhetett, de ha a biróság a szavazás eredményét megerősítette, rabszolga lett. A legrégibb D. K. e. 445. évben volt, amidőn az összes polgárok közül nem kevesebb mint 4760 egyént löktek ki.
(gör.) a. m. tévedés; a gyógyászatban: véletlen.
(Diarbekir), fővárosa az ugyanily nevü vilajetnek (97500 km2 ter., 710000 lak. 4 szandsákság: D., Mardin, Szard és Malatia) az ázsiai török birodalomban, csekély távolságban a felső Tigristől 626 m. magasban, 30-60000 kurd, török, örmény, khaldeus, gör., zsidó lak., még, most is eléggé jelentékeny marokiniparral, gyapju-, selyem- és gyapotszövéssel, réztárgyak, szirup- és cserépedény-készítéssel. Kereskedelme jelentékeny. A bazalt-sziklán amfiteátrumszerüen épült várost 8 km.-nyi kerületben falak és e falakon kivül kertek veszik körül; kivülről szép látványt nyujt, belseje azonban, mivel házainak alja fekete kövekből készült, komor, amiért is Kara- (a. m. fekete) Amidnak is hivják. 6 temploma, mintegy 20 mecsetje, számos fürdője és kiváló bazárja van. D. a már az ékirásokban is említett Amida helyén áll; örmények, bizancok, arabok, turkománok, kurdok és persák küzdöttek birtokáért. 230. már római gyarmat, 325. ker. püspök székhelye volt. 1394. földulta Timur; 1507-1515-ig a persák birtokába, 1515. pedig a törökök birtokába került, akik máig is megtartották.
(lat.) a. mint napló; diaria febris mindennapos hideglelés.
(gör.), két személynek egy időben levő uralkodása, akár mint társkirályoké, akár ellenfeleké (ellen-császár, ellenpápa).
l. Hasmenés.
(gör.) a. m. szabad izesülés, azaz olyan izület, mely a sik mindhárom irányában szabadon mozgatható, minő a vállizület.