Dictionarium

(lat.) a. m. szótár.

Dicto anno

(lat.) a. m. a mondott évben; dicto die, a mondott napon.

Dictum

(lat., többese dicta), mondás, kijelentés, szó, ige. - D. biblicum, bibliai ige; d. classicum főhely (passzus); dicta probantia, bizonyító mondások, bizonyító igék, különösen bibliaiak, melyeken valamely hitelv alapszik vagy azokból levonható; dicta septem sapientum, a hét bölcs mondásai; D. de omni (d. de exemplo) et nullo (d. de diverso), logikai alapelv: ami a nemnek megfelel vagy azzal ellenkezik, az megfelel vagy ellenkezik annak összes fajaival vagy egyedeivel is. - D. de reciproco, logikai alapelv: ha valami ilyen v. amolyan dolog, akkor ilyen v. amolyan dolog tulajdonságával is kell birnia és megfordítva; p. ha minden szerves való él, akkor élettelen dolog nem lehet szerves; h a sik háromszög derékszögü is lehet, akkor van derékszögü dolog, ami sik háromszög. - D. factum. ugy történt, a mint mondták; «ugy tőn, amiként beszéle».

Dictys Cretensis

l. Diktys.

Dicyan

l. Cian.

Dicyema

Köll., a Dicyemidae-családba tartozó állatnem, mellső testsarkán nyolc sejtből álló fejkoronggal. Fajai valamennyien Cephalopoda (lágy testü) állatokban élősködnek, igen kicsinyek s csak ujabb időben fedezték fel. L. Dicyemidae.

Dicyemidae

csak az ujabb időben felfedezett igen érdekes állatcsalád, amelyet az eddigi vizsgálatok szerint az Orthonectidae családdal némely buvár külön állatcsoportnak vesz (Mesozoa), mig mások a lapos férgek Trematoda osztályához sorolják. Fő jellemük az, hogy testük külsőleg egy sejtrétegből áll s ez vagy teljesen, vagy pedig csak részben csillangós, belsejében aztán egy vagy több sejtet tartalmaz; a fajok vált ivaruak, a nőstények kétalakuak s az egyik alak csak himeket, a másik pedig csak nőstényeket nemz. A Dicyemida-család jellemei különben: megnyult, hengeres v. orsóforma test; egyetlen nagy, belső sejt; körzőforma him, mellső sejtjeiben fénylő testecskékkel; elevent szülő nőstény, 4 nemből 12 faja ismeretes, amelyek valamennyien a Sepiák veséiben élősködnek.

Dicynodon

Owen. Kihalt hüllő (Reptilia) nem. Nagy gyikalaku kövült állat, amely a triasz korban élt déli Afrikában. A lábaik öt ujjuak. A felső állkapocsban 1-1 erős, hegyes szemfog van, több foga nincs sem az alsó, sem a felső állkapocsban. Owen R. tizenkét faját ismerteti. Teljes csontvázát még eddig nem sikerült találni. Az eddig talált csontjainak a szerkezetéből arra lehet következtetést vonni, hogy vizben és szárazon élt egyaránt, bár többet tartózkodott a szárazon.

Dicypellium

Nees. (növ., kravófa, szegfűcimet), a babérfélék génusza. Egyetlen egy faja, a D. caryophyllatum Nees (Persea caryophyllata Mart.), Braziliának csinos fája. Levele hosszas, kopasz, a visszája barnás. Virága nagy, biborpiros; himes virága ismeretlen; bogyója ellipszoid, a teteje köldökszerü. Szegfűszagu, csipős cimetizü kérge szegfűcimet, szegfűkéreg (Cassia caryophyllata, Cortex Dicypellii seu caryophyllatus) néven jut Európába. Tartalma párolgó olaj, gyanta, cserző sav. Konyhai fűszer; likőrt, illatszert csinálnak, kiváltképen pedig a szegfűszegport hamisítják vele.

Didache

(gör. a. m. tanítás), ó-kereszténységi irat, melyet Bryennios (l. o.), Nikomedia metropolitája Konstantinápolyban fedezett fel s 1883. kiadott. Az irat cime eredetileg ez: Az Urnak az apostolok által való tanítása a pogányok számára; meg ez: Az apostolok tanítása. Ennek az iratnak ujból való felfedezése széltében nagy figyelmet keltett és egész irodalmat teremtett meg. A legtöbb teologus véleménye szerint a D. a II. század első felének zsidó-keresztény köreitől származik és az istentisztelet- és egyházközség rendezésére vonatkozó utasításokat tartalmaz, melyek az ujonnan alapított keresztény-egyházközségeknek vannak szánva. Arról is nevezetes, hogy a későbbi egyháztörvényi iratok legelső és legfontosabb alapvetői közé tartozik. V. ö. Bryennios kiadásai és kommentárjait (Konstantinápoly 1883); valamint a Harris-ét (Baltimore 1887; a kézzel irott szöveg teljes fotográfiájával).


Kezdőlap

˙