Digalluszsav

l. Tannin.

Digambarasz

l. Dsaina.

Digamia

v. kétnejüség, az állatországban az, mikor egy him mellett két különböző formáju nőstény van, amilyen esetet találunk p. pár pillangónál, mint a Papilio podalirius-nál. D. jogilag a. m. második házasság.

Digamma

(gör., lat. digammum is), helyesebben van, a régi görög abécének 6. jegye

[ÁBRA]

azaz v), mely azonban az egyes nyelvjárásokból lassankint kiveszett. Legelőször az attikai és ión dialektusból enyészett el (már a Kr. e. VIII. sz.-ban végleg), a VII-IV. századig a többiből, a beótok és lakónok még a Kr. e. való III. sz. -ban ejtették. Az eddig (1893) közzétett dialektikus feliratok tanusága szerint D.-t találunk a ciprusi, aiol, tesszáliai, beóciai, éliszi, arkádiai, pamfiliai, epiruszi, hérakleiai, lokriszi, fókiszi, korintusi, korkirai, megarai, argoliszi, achaiai, nagy-görögországi (Alsó-Itália), lakón, krétai, (némely delfii) s Balbilla archaizáló feliratain, nem találjuk viszont nyomát p. az etóliai, akarnániai, ftiótiszi, knidoszi atb. inskripciókon (V. ö. Collitz: Sammlung d. griech. Dialekt inschriften, Göttinga 1884-93. 4 köt.). Feliratokon jegye:

[ÁBRA]

(s kettős gamma = G alakjától kapta később a D. nevét). Nyomát már a homérosi költeményekben metrikai indiciumokból megtalálta Bentley 1713, a hésiodosi költeményekben Paley 1866, a homérosi himn uszokban Hoffmann K. Á. Gy. 1842. Az ez irányban tovább folytatott kutatások a D.-nak e költemények némely kiadásaiban való visszaállítását eredményezték, mely restituálást azonban következetesen keresztülvinni nem tudták. A tudomány mai állása csak annyit enged meg, hogy a D.-t az említett költemények keletkezésekor csak bizonyos sztereotip fordulatokban ejtette ki az ión nép, verslábak tézisében álló rövid magánhangzót t. i. csak igen ritkán hosszabbít meg helyzetileg e költeményekben a rája következő D. Egyéb költők közül az aiol Alkaios és Sapphó, s a lakón Alkmánnál is találjuk a D. nyomát. Az alexandriai Hésychios sok D.-val kezdődő szót közöl szótárában, de mivel a betüt már nem ism erte, a D.-t b-val, g-val v. j-val irja át s az illető szókat az ezen betükön kezdődő lajstromokban regisztrálja.

Digenis Akritas

a cime egy D. után elnevezett bizánci nemzeti éposznak, melynek magva a X-ik, századba nyulik vissza, de fenmaradt feldolgozásai nem igen nyulnak messzebbre a XII-ik sz.-nál. D.-nak költői alakja átment a szláv irodalomba is. V. ö. Krumbacher, Geschichte der byzantinischen Litteratur (München,1890).

Digenit

(ásv.), nem egyéb mint chalkosin, vagyis rézfény (1. o.).

Digesta

1. Corpus juris civilis.

Digestio

(lat.) a. m. emésztés; valamely anyagnak 50°-70°-u folyadékban való hosszabb ideig tartó áztatása (pállítás). Digestor a. m. a Papin-féle fazék.

Digestiva

(lat.) a. m. emésztő szerek, olyanok, melyek az általános táplálkozást növelik azáltal, hogy a gyomorba vett tápanyagok oldását, tehát a nyirok-utakba való felszivódását is elösegitik. Ide tartoznak azok a szerek, melyek erjedésellenes hatásuak, vagy a gyomor és bélmozgásokat fokozzák, az emésztőnedvek elválasztását elősegítik, vagy a bélhuzamban kiváló szerepet játszó erjesztő nedveket direkte pótolják (pepszin, pankreatin, marhaepe, továbbá a pepszinhez közel álló növényi erjesztő, a papayotin). A D.-k általában ott jönnek alkalmazásba, ahol renyhe vagy tökéletlen a gyomor vagy bélemésztés, ahol szükségesnél kevesebb, vagy rendellenes minöségüek az emésztőnedvek s ennek folytán a testnek általános táplálati állapota is hanyatlott; de különösen az emésztésnél oly kiváló szerepet játszó pepszin, minden krónikus senyvnél (kachexiánál), kimerító hosszadalmas betegségek után, öreg korban, krónikus hasmenéseknél, vagy olyan gyermekeknél, kik a tejbéli caseint csak hiányosan képesek megemészteni (a szopás utáni hányás stb. következtében), használható. Sokszor a hig savak is mint D. szerepelnek, nevezetesen mikor a gyomor igen sok lugos nyálkát választ el s igy a gyomornedv egy részének savanyuságát megfogyasztja.

Digeszták

(lat.), valamely tárgynak több osztályra felosztása. Különösen Justinianus Pandektáinak ötven könyvre felosztása, 1. Corpus juris civilis.


Kezdőlap

˙