Dilaceratio

(lat.) a. m. szétszaggatás.

Dilapidatio

(lat.) a. m. elpazarlás.

Dilatatio

(lat., franc. dilatation, expansion) a. m. tágulás, tágítás. D. alatt a testeknek a hőmérsék ingadozásai következtében beálló térfogati változásait értjük. A vasutak sinjeinél e változás természetesen a hosszirányban a legérezhetőbb, a vashidaknál pedig nemcsak hosszirányukban, de ivezésük alakváltozásában is. Minthogy a hosszirányban való mozgás megakadályozása az egyes alkotó részek eltorzulását idézné elő, gondoskodnunk kell, hogy ez időszakos mozgásokat a hidak, illetve sinek elhelyezése után se akadályozzuk meg. Ezért a sinek végei akként illesztendők egymáshoz, hogy közöttük még + 40° C. hőmérsék beálltakor is legkevesebb 1 mm. köz. maradjon. E végre lefektetésükkor a hőség okozta változásnak megfelelő lemezkéket (sinközlemezek) illesztünk közéjük, s ez elválasztó lemezkéket mindaddig ott tartjuk, mig a felépítmény, illetve a sinek végleges helyzetükbe nem jutnak. A vashidakat pedig egyik csak egyik végükön rögzítjük, másik végüket ellenben mozgó sarukra helyezzük el (l. Saruk); hidon fekvő sinek hőmérsékváltozása se akadályoztassék, a mozgó saruk felett összeérő sinek végei között, a fennebb említett számítás alapján hagyunk a hid hosszának megfelelő hézagot, a járóművek kerekét pedig féloldalt alkalmazott és a hézagot áthidaló hevederen vezetjük át, mely utóbbin a sinek a hőmérsék mértékéhez képest hosszirányban szabadon mozoghatnak.

Dilatatorium

(lat.). Olyan sebészeti műszer, mellyel tágítást végeznek. Ilyenek a szondák, szálacsok, tamponok, húrok, a préselt szivacs, a laminaria digitata, tupelo stb., melyek mind arra szolgálnak, hogy szükült csatornákba illesztetvén, azokat szétfeszítsék és tágítsák vagy vastagságuk által, vagy nedvességet szíván magukba, feldagadásuk által.

Dilatio

(lat.) a. m. félbeszakítás és elhalasztás. A fizikában tágulás (l. o.).

Dilatométer

oly készülék, mely a folyadékok hőokozta kitágulásának meghatározására szolgál. Alkotórészei: egy ismert köbtartalmu üveglombik s ehhez forasztott cső, melyen térfogatskála van. A cső fölül tölcsérszerüleg kitágul s itt jól beleillő üvegdugóval zárható. Az üveglombikot termométer módjára megtöltik a megvizsgálandó folyadékkal és pedig a cső zérus-pontjáig. Vizfürdőbe helyeztetvén, bizonyos számu fokkal emelkedni fog a folyadék hőmérséklete, minek következtében a folyadék a csőben magasabbra száll. Az igy megállapitott kitágulásból ki lehet számítani, hogy 0° C-tól térfogatának hányadrészével tágul ki a folyadék, ha 100° C-ig hevíttetik. Mivel az edény maga is tágul a hevités alkalmával, a folyadéknak csak látszólagos kitágulását lehet a dilatométeren leolvasni. Az igazi kitágulást ugy kapjuk meg, ha a látszólagos kitágulást kifejező számhoz hozzáadjuk az edény kitágulását kifejező számot. Dilatométer névvel láttak el egy Silbermanntól eredő készüléket is, mellyel a borszesz vagy más szeszes folyadék alkoholtartalmát lehet százalékokban meghatározni. Alapja azon tény, hogy az alkoholnak egy térfogatrésze 0° C-tól 100° C-ig hevítve, 3,5-ször oly erősen tágul ki, mint a viznek ugyanolyan térfogatrésze. A készülék egy termométercső, melybe a megvizsgálandó szeszes folyadékot teszik s melyből a gőzök könnyen távozhatnak. Ha a próbát 23° C-ról 50° C-ra hevítik s megfigyelik a folyadék kitágulását, a cső beosztásán leolvasható az alkoholtartalma %-okban.A gyakorlatban ezen eszközt alig használják.

Dilatorium

(lat.), rendelet az elhalasztásra, dilatorius, halogató.- Dilatorius kifogások, oly perbeli kifogások, melyek nem az ügy érdemét érintik, hanem a keresetnek ezuttali elutasítását célozzák. Ilyen a declinatoriusnak is nevezett illetőségi kifogás.

Dilectio

(lat.) szeretet, vonzalom.

Dilemma

(gör.), dupla vagy kétoldali feltevés a logikában, a következtetésnek egyik módja, melynek sémája ez: Ha A van, akkor az v. B v. C, de nem lehet se B, se C, ennélfogva A sem lehetséges. Szarvas okoskodásnak (syllogismus cornutus) is nevezik, mert az ellenfél, akit meg akarunk vele cáfolni, a felső tételnek két gyilkos lehetősége, szarva közé kerül. Ha több mint két lehetőség van, p.három, akkor ez trilemma, ha négy van, tetralemma stb. Az életben is élünk e szóval, ha oly helyzetről van szó, melyben két eshetőség közül egyet kell választanunk, de mind a kettő egyaránt bajos, kellemetlen, v.vészes.

Dilettans

l. Műkedvelő.


Kezdőlap

˙