Ill. v. ugróegér a rágcsálók rendjének Dipodae családjába tartozó emlős állatnem, 1/1 metsző, 3/3 vagy 4/3 zápfoggal. Felső metszőfogai közepükön hosszbarázdásak. Első lábai a hátsóknál sokkal rövidebbek, négy ujjuk karmos, az ötödik hüvelykforma, de csenevész. Hátulsó lábai nagyon hosszuak, különösen lábszárai nyultak meg; három ujjuak és lábközép csontjaik összenőttek. Az ujjak alsó oldalát merev sörték nőtték be. Farka igen hosszu, végén bojtos. Fajai mindannyian az ó-világban tenyésznek, földalatti lakásokat készítenek; ügyesen és nagyokat, 20 akkorát ugranak, mint a mily hosszu testük. Fajai: az egyptomi ugróegér (D. aegyptinus Hampr. et Ehrb.), fölül szürke homokszinü feketésen futtatva, alul fehér, farka fölül sárgás, alul fehér, farkbojtja fekete. Testhossza 17 cm., farkhossza 21 cm. Északkeleti Afrikát és Arábiát lakja. A másik faj: a Jerboa (D. sagitta Schreb.), mely szürkéssárga, hátán sötétebb: 16 cm. hosszu s farka is ugyan ekkora. Europában a Don és Volga közötti pusztákon tenyészik.
(lat.) a. m. vészes jelek, balsorsot jósló jelenségek; átkozódások. Személyre vonatkoztatva a. m. Erinnyák, Eumenisek, furiák (l. o.). Mint poétikai műszó (átok) a. m. átkozódó költemény.
Konstantin, báró, dán államférfiu, szül. Bocholtban 1799 febr. 24., megh. Hamburgban 1880 jun. 3. 1840-ig a lauenburgi hercegségben hivataloskodott. Mint az egységes dán állam hive, irataiban és különösen a régi hamburgi: Politisches Journalban a schleswigholsteini szeparatismus ellen küzdött. VIII. Keresztély király hivatalos teendői alól (1840) felmentette, és azzal bizta meg, hogy az augustenburgi herceg örökösödési jogigényeinek alaptalanságát bebizonyítsa. A londoni konferencia végre elismerte fejtegetéseinek helyességét. 1861-ben hirlapi vita következtében Kopenhágából Hamburgba volt kénytelen átköltözni, hol nyelvészeti és bölcsészeti tanulmányainak élt.
(lat.) egyenes kereset a római jogban a törvény által meghatározott s beperelhetőnek elismert jogviszonyra alapított kereset. Ellentéte az u. n. utilis actio (hasznos kereset), az előbbeninek hasonszerü utánképzete oly jogviszony védelmére s érvényesítésére, melynek javára az ugyan eredetileg rendelve nem volt, de a mely a D. által védett jogviszonyhoz hasonló. Igy p. a megbizott által kötött jogügyletekből az egyenes kereset a megbizottat illeti, a megbizó csak mint utilis actiót érvényesítheti.
(lat.) a. m. irány, vezetés, igazgatás.
l. Corpus juris hungarici.
(ujlatin), valamely intézmény, hivatal v. üzlet igazgatására választott vagy kinevezett egyénekből álló testület. Történelmileg legjelentékenyebb volt az a D., mely a francia forradalom idejében az 1795 szeptember 22. francia alkotmány értelmében 1795 okt. 27. kezdte meg működését, és mely az állami fő- és végrehajtó hatalmat 1799 november 8-ig gyakorolta. - D. (Ordo divini officii, Kalendarium liturgi cum; fr. cartabelle); a katolikus lelkészek számára a püspökök vagy rendi főnökök által évenkint kiadott naptár, mely minden napra megszabja a brevarium imádságokat és mise-szolgáltatást.
(lat). a. m. egyenesen, közvetetlenül, első kézből. - D. adó, l. Adó. - D. váltó, l. Adrittura.
a. m. közvetlen bizonyíték, ellentétben a közvetett bizonyítékkal. Amaz közvetlenül a bizonyítandó körülményt (thema probandi) bizonyítja, emez más körülményt, amely a bizonyítandó körülménnyel oly szoros összefüggésben áll, hogy amannak valóságáról vagy valótlanságáról, emennek valóságára vagy valótlanságára lehet következtetni.
(ujlat.) a. m. vezetés, irány, zsinórmérték, miheztartási szabály; katonáknál a parancs bizonyos kivételes neme.