Disconto

(olasz sconto, fr. escompte), általában az a levonás, melyet valamely követelésből az esedékesség előtt való beváltásnál tesznek. Leginkább akkor használják a D. kifejezést, ha még le nem járt követeléseket fizetnek ki, vagy vásárolnak, különösen pedig rövid lejáratu váltóknál. Ez esetben a D. nem egyéb, mint előzetesen levont kamat. D.-üzlet még le nem járt váltók vásárlása a kamat levonásával. D.-cégek vagy D.-bankok azok a bankárok vagy bankok, melyek váltókat diskontálnak, azaz a kamat levonásával a lejárat előttig beváltanak. A D. magasságát ugyanazok az alapelvek határolják, mint a kamatlábét, és ezért a váltó-üzletben e két fogalmat össze is tévesztik. De a D. más tőkebefektetések kamatlábától nagyon eltér és sokkal ingadozóbb, ami a pénztőke sajátságos mozgékonysága és gyors változásánál fogva csak természetes. Legjelentékenyebb befolyással van a D.-ra a nagy jegybankok készpénzkészlete és bankjegytartaléka, mert ezek az intézetek vannak első sorban hivatva a D.-üzletek kultiválására. Ezek a jegybankok szabályozzák a D. magasságát és ezeknek a D.-politikája nagy befolyással van az üzletek fejlődésére. Helyes és előrelátó politikával visszatarthatják az országban a szükséges pénzkészletet, ha tulságos nagy a pénzkereslet, ellenben nagyobb pénzbőség a D. leszállításával megkönnyíti a pénz igénybevételét. A helyes D.-politikának azonban nemcsak a kinálat és kereslet törvényeit kell figyelembe venni, hanem mindazokat a körülményeket, melyek a jegybank érckészletére vagy bankjegyforgalmára befolyással vannak; tehát a nemzetközi fizetési mérleget, devisek árfolyamait, az állam és a bankok igényeit, más államok kibocsátásait stb. A jegybankok által megállapított D., vagy bankkamatláb gyakran eltér a magándiskonttól, amelyen belföldi váltókat magánbankok vagy bankárok vásárolnak a nyilt piacon. Néha megesik, hogy a jegybank is vásárol a nyilt piacon a hivatalosan megállapított D.-nál olcsóbb váltókat. Az értékpapir-üzletben a D.-üzlet a kisorsolt, de még nem esedékes értékpapirok, vagy még le nem járt szelvények leszámítolásából áll. Az áruüzletben a D. helyett inkább az olasz scontó szót használják és ez is annak a levonásnak felel meg, melyet a kitüzött határidőnél korábban teljesített fizetésekből engednek.

Discontinuitás

(lat.) a. m. a folytonosság megszakadása. L. Diszkontinuitás és Függvény.

Discophora

v. Hirudinea (állat), l. Piócafélék.

Discoplacentalia

(állat), korongalaku méhlepényesek, az emlősállatok azon csoportja, melynek magzatai az emberi magzatokéhoz hasonló kerek, korongalaku méhlepénnyel (l. o.) fejlődnek. E csoportba a következő rendek tartoznak: rágcsálók (Rondentia), rovarevők (Insectivora), kézszárnyuak (Chiroptera), félmajmok (Prosimiae), főemlősök (Primates).

Discordia

(lat.) a. m. egyenetlenkedés; visszavonás; D. neve a rómaiaknál a görög Erisnek (l. o.). Vergilius Aeneise szerint az Orcushoz való bejáratnál lakozik, s viperás haját véres szalagokkal fonja be.

Discours

(franc.), l. Diskurzus.

Discovert

(ang.) a. m. özvegy, hajadon, általában házassági kötelékben nem álló nő.

Discrédit

(franc. ejtsd: diszkrédi) a. m. hitelhiány; rossz hirnév; diszkreditál, rossz hirbe hoz.

Discrepans

(lat.) a. m. rosszulhangzó, civódó.

Discret

(lat.) a. m. elválasztott, elkülönített; tapintatos, titoktartó, kiméletes, l. még Diszkrét.


Kezdőlap

˙