L. (növ.) a. m. tizenkét szerből készített orvosság; Meadia Caterby, hulláng Diószeginél, a kankalinfélék génusza; 2-3 faja É. Amerikában és Ázsia északi részén terem. Fünemü növények szép fehér, lila v. piros virágokkal, azért diszül ápolják. Cyclamenünkhöz (l. Kunrépa) hasonlítható, de gyökérgumója nincs, ehelyett a virágszála többvirágu, s a tőlevelek közül emelkedik ki. Ilyen a D. integrifolium Mich. felálló és D. Meadia L. csüngő virágjával. Mind a kettő a szabadban diszlik, a telet még Európa É-i tájain is kiállja, könnyü takaró alatt. Máj.-jun.-ban virít, félig árnyékos helyet, könnyü homokos és ingovány erikafölddel kevert földet szeret; magról vagy tőke darabról könnyen lehet szaporítani.
(ejtsd: dodia brünri) Vilmos, vicomte, francia marsal, született St.-Geoireban (Isere) 1775 ápril. 20., megh. 1851 febr. 28. A forradalom alatt a rajnai hadseregben szolgált, s résztvett az egyiptomi hadjáratban is. Főképp mint mérnökkari tiszt tünt ki s Napoleon kiválóan ostromoknál és erődítési munkáknál alkalmazta. D. vezette a parterősítési munkákat a Grinez foktól a Canche torkolatáig; 1808. pedig a spanyol hadjárat alatt Saragossa és Badajoz ostromát. Az orosz hadjárat után Glogau parancsnokságát kapta s ez erősséget Napoleon bukásáig védelmezte. 1814 áprilban Franciaországba visszatérve, XVIII. Lajos a mérnökkari bizottság tagjává nevezte ki. Résztvett az 1823-ki spanyol hadjáratban, elfoglalta a Trocaderot s vezette Cadiz ostomát. Visszatérve, vicomte cimmel pair-ré neveztetett ki s 1828-tól fogva mint a haditanács tagja, erődítési munkálatokkal volt megbizva. 1840-ben elnöke volt a Páris megerősítésére kiküldött bizottságnak s öt év alatt elkészítette Páris megerősítését. 1847. francia marsallá nevezték ki. 1848 után visszavonulva élt.
(gör.) a. m. tizenkettő, a matematikában különösen összetételekben használatos.
1. Duodecimál.
általánosságban minden 12 oldalu poliéder. Különösen kiemelendő az idetartozó (elsőfaju) szabályos poliéder, a közönséges vagy Plató-féle D. Ennek oldallapjai szabályos ötszögek, éleinek száma 30 és csucsainak száma 20. Lapszögét, a-t a sin a/2 = cos60°/sin 36° képlet szabja meg, melyből következik, hogy a = 136° 33'54''. Ha a szabályos D. éle a, a körülirt gömb radiusa r, a beleirt gömbé r, továbbá felülete F és az általa bezárt térfogat V, akkor a következő relációk állanak fenn:
A D.-ek közt több mint kristályalak is szerepel.
(gör.) a. m. a tizenkét törzsnek népe, mellékneve Israel népének.
a rombdodekaéderhez hasonló kombinációi a négyzetes, illetőleg a rombos rendszerbeli alakoknak, nevezetesen a négyzetes oszlopnak a másodrendü piramissal egyforma kiképződésben, s ekkor négyzetes D. a neve; vagy a rombos oszlopnak kombinációja a makro- és brachydómával természetesen szintén egyforma kiképződésben s akkor rombos D. a neve.
(gör.), tizenkét város. Az ókorban 12 város szövetsége, mint az ionoké Kisázsiában és az etruszkoké Itáliában.
Egyiptomban az étiopiai királyok elüzetésétől Kr. e. 672-től 655-ig fenálló kormány, mely a görög történetirók állítása szerint 12, az ország különböző részeiben lakó királyból (dedekarchok) állott, tényleg Egyiptom az időtájt asszir helytartóság alatt 20 helytartót uralt. E kormányzásnak Psammetich vetett véget.
(gör.), homlokzatán 12 oszloppal ellátott görög templom.